„Niewątpliwie głównym bohaterem tej publikacji jest Lubicz, następnie zaś jego kontynuatorka Lubycza, która w pewnym momencie swoich dziejów zyskała dumnie brzmiący przymiotnik Królewska” – napisał we wstępie autor.
Dr hab. Mariusz Koper, który na co dzień pracuje w Katedrze Języka Polskiego KUL, pochodzi z Lubyczy Królewskiej. W swojej najnowszej książce przedstawia zarówno najdawniejsze dzieje świętującego w tym roku swoje 600-lecie miasteczka, jak i powojenną rzeczywistość oraz perspektywy jego rozwoju.
Publikacja składa się z 6 rozdziałów (szkiców). W pierwszym autor pisze o prehistorii Lubyczy Królewskiej, legendach i podaniach lubyckich i przywileju lokacyjnym z 1422 r., w drugim o Żydach lubyckich – ich życiu, kulturze oraz zagładzie i pamięci o nich, w trzecim o refleksjach językowych (pochodzeniu nazw geograficznych, imion, nazwisk, gwarze pogranicza), w czwartym o cmentarzach i cerkwiach jako bogactwie często zapomnianego krajobrazu, kultury i języka, w piątym o powojennej rzeczywistości oraz budowaniu nowej Lubyczy, w szóstym zaś przedstawia wybrane kwestie związane z perspektywami rozwoju miasteczka.
Publikacja ma kilkadziesiąt zdjęć archiwalnych, z których wiele dotychczas nie było publikowanych.
Promocja książki i wieczór słowno-muzyczny z okazji 600-lecia Lubyczy Królewskiej odbędzie się 15 czerwca o godz. 18 w Hotelu Xavier w Lubyczy Królewskiej.
Napisz komentarz
Komentarze