Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:17
Reklama
Reklama

Jak sprzedać nieruchomość komercyjną?

Mieszkanie w kamienicy, piętro w biurowcu lub lokal usługowy? Takie nieruchomości pojawiają się w ogłoszeniach sprzedaży skierowanych do firm lub osób, które planują założyć działalność gospodarczą. Segment komercyjny na rynku nieruchomości jest równie duży jak mieszkaniowy. Agent Północ Nieruchomości w Zamościu podpowiada, jak sprzedać taką nieruchomość.
Jak sprzedać nieruchomość komercyjną?
W sprzedaży nieruchomości komercyjnej ważne są kontakty z przedsiębiorcami i rozeznanie wśród nich potrzeb. Warto wybrać jedną agencję nieruchomości i podpisać z nią umowę na wyłączność.

Rynek mieszkaniowy różni się od rynku komercyjnego przeznaczeniem lokali. Takimi nieruchomościami są głównie zainteresowani przedsiębiorcy. Często są to osoby, które prowadzą rozległe interesy, niekiedy w wielu miejscach Polski i za granicą. Drobny przedsiębiorca raczej wybierze formę wynajmu, ale zdarzają się też przypadki, że tacy ludzie decydują się na większy wydatek i zakup na siedzibę takiej nieruchomości. 

Rodzaje nieruchomości komercyjnych

– Trzeba zaznaczyć, że zarówno małe lokale usługowe, jak i większe hale czy nawet całe budynki cieszą się dużym powodzeniem wśród zagranicznych biznesmenów. Ważnym czynnikiem decydującym o tym jest relatywnie niska cena nieruchomości w Polsce w stosunku do nieruchomości w innych państwach Europy Zachodniej czy za oceanem. Duże przestrzenie są często aranżowane na biura, hale produkcyjne lub wystawiennicze – mówi agent Północ Nieruchomości w Zamościu Tomasz Juszczak.

Wśród obiektów komercyjnych możemy znaleźć mniejsze i większe. Są to zarówno lokale usługowe, działki pod zabudowę oraz powierzchnie biurowe, jak i obiekty przemysłowe, klasyczne tereny fabryczne i hale produkcyjne. Do grupy zaliczają się także magazyny. Na portalach ogłoszeniowych pojawiają się też pensjonaty. Choć branża turystyczna przechodziła w ostatnich 2 latach kryzys, to jednak szybko się odbudowuje i coraz większa liczba osób inwestuje w obiekty turystyczne, licząc na przyszłe zyski.

Sprzedaż za pośrednictwem biura

Lokale komercyjne wbrew pozorom dla „przeciętnego Kowalskiego” nie są łatwe w sprzedaży. Proces wymaga poświęcenia czasu, przeanalizowania rynku, zapotrzebowania wśród szukających i wielu innych działań. Do nich należą również rozmowy negocjacyjne. Dlatego sprzedaż nieruchomości komercyjnej warto jest powierzyć doświadczonemu agentowi nieruchomości. – Tu nie chodzi o samo umieszczenie oferty na portalu ogłoszeniowym. Dziś, niestety, to nie wystarczy. Trzeba pokazać nieruchomość tak, aby potencjalny nabywca zobaczył jej potencjał. Aby oczami wyobraźni ujrzał miejsce zaaranżowane na własne potrzeby w jak najlepszym świetle. Fajnie, jeśli do opisu nieruchomości zostaną dołączone zdjęcia z drona. Ciekawym rozwiązaniem jest również spacer 3D po obiekcie – zaznacza agent Północ Nieruchomości.

Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży?

W sprzedaży nieruchomości komercyjnej ważne są kontakty z przedsiębiorcami i rozeznanie wśród nich potrzeb. Warto wybrać 1 agencję nieruchomości i podpisać z nią umowę na wyłączność. Wtedy będziemy mieli pewność, że agent w pełni zaangażuje się w proces sprzedaży i przypilnuje wszystkich formalności podczas finalizacji transakcji. – Wróćmy jeszcze na chwilę do momentu, w którym wystawiamy lokal na sprzedaż. Wielu klientów pyta mnie, czy ma jakoś przygotować nieruchomość. Odpowiadam: to zależy. Czasem wystarczy jedynie posprzątać, innym razem delikatnie odświeżyć ściany, jeszcze innym zrobić remont. Zdarza się też, że lepiej jest zostawić lokal w takim stanie, jakim jest i dać szansę nowemu nabywcy na jego zaaranżowanie według własnych potrzeb – radzi Tomasz Juszczak.

Profesjonalne biuro nieruchomości daje gwarancję obu stronom. Sprzedający ma pewność, że jego oferta trafi w odpowiednią grupę odbiorców, czyli osób, które szukają takiej nieruchomości. Kupujący zaś, że nieruchomość jest sprawdzona pod względem prawnym i nie spotkają go niemiłe niespodzianki przy jej zakupie. Co więcej, obie strony będą zadowolone z wynegocjowanej ceny. Po sfinalizowaniu transakcji nowy nabywca ma pewność, że nieruchomość będzie na siebie sama zarabiała.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hhh 22.05.2024 15:58
własnie nie warto podpisywac wyłącznosci z jedną agencją. po 2-3 tyg się agent tym znudzi a nasza nieruchomosc jest zamrożona.

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama