Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Wspomnienie: Antoni Łukaszewski - pierwszy dyrektor liceum w Tyszowcach

Antoni Łukaszewski był współtwórcą liceum w Tyszowcach. Choć w miasteczku ma swoją ulicę, to jest postacią zapomnianą.
Wspomnienie: Antoni Łukaszewski - pierwszy dyrektor liceum w Tyszowcach

To był ciężki czas. Uczniowie z poharataną przez wojnę psychiką. Wszechogarniająca bieda. Wciąż aktualne zagrożenie ze strony UPA. Nowe porządki, nowa władza, nowy terror. Z drugiej strony młodzież głodna wiedzy.

Już kilkanaście dni po zakończeniu działań wojennych światli obywatele Tyszowiec postanowili utworzyć w Tyszowcach szkołę średnią. Stało się to nie bez problemów. Po wielu tygodniach starań władze oświatowe w Lublinie wyraziły na to zgodę. Funkcję dyrektora objął człowiek, którego życiowe koleje rzuciły w te strony. Lwowiak, magister Antoni Łukaszewski, doświadczony nauczyciel szkół średnich przed wojną. Poważany w środowisku nauczycielskim za działalność w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, konspiracyjnej organizacji Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Za Buga

Antoni Łukaszewski urodził się 14 sierpnia 1899 r. w Rudzie Kotłowskiej koło Złoczowa w dawnym województwie lwowskim. W 1920 r. jako uczeń Gimnazjum, w Złoczowie ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po jej za­kończeniu studiował hi­storię na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Był pilnym, ambitnym studentem. Później jego promotor prof. Stanisław Zakrzewski, wybitny znawca historii Polski Piastowskiej, zaproponował mu stanowisko asystenta w swojej katedrze.

Antoniego Łukaszewskiego kariera akademicka jednak nie pociągała. Po uzyskaniu dyplomu nauczyciela szkół średnich w 1926 roku, rozpoczął pracę nauczyciela w Gimnazjum i Liceum w Zdołbunowie na Wołyniu. Przełożeni dostrzegli jego duży talent pedagogiczny i w 1929 r. przyznali mu dwuletnie państwowe stypendium, aby mógł ukończyć studium pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Po ukończeniu studium pracował jako inspektor szkolny w Sarnach (1931-1934), a następnie jako nauczyciel w Równym i Włodzimierzu Wołyńskim. W 1937 roku został dyrektorem prywatnego Gimnazjum Osadników Wojennych w Kowlu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zdzisław 23.04.2020 16:34
Szkoda ,że nie znalazłem informacji o losie Pana Dyrektora Łukaszewskiego po roku 1947 .

Wnuk 11.11.2020 22:51
Podczas okupacji brał czynny udział w organizacji oświaty w strukturach podziemnych. Po wojnie był aresztowany przez UB i skazany na 10 lat więzienia.Umarł w Olsztynie Pochowany w Gliwicach.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama