Uroczystości jubileuszowe 15 czerwca rozpoczęła sesja Rady Miejskiej w Lubyczy Królewskiej z udziałem zaproszonych gości, m.in. posła Tomasza Zielińskiego, wojewodę lubelskiego Lecha Sprawkę, wicemarszałka województwa lubelskiego Zbigniewa Wojciechowskiego, starostę powiatu tomaszowskiego Henryka Karwana, włodarzy sąsiednich miast i gmin, a także partnerskiej gminy Horyniec-Zdrój – Roberta Serkisa i mera miasta partnerskiego Rawa Ruska – Iwana Iwanusę. Obecni byli burmistrz Lubyczy – Marek Łuszczyński, radni: przewodniczący Mariusz Lewko, wiceprzewodnicząca Anna Krzyszycha, Angelika Budzyńska, Barbara Tyska, Katarzyna Chmielowiec, Ewa Własinowicz, Elżbieta Makochon, Aleksandra Świtka, Lech Żołądek, Jerzy Lipczewski, Antoni Głaz, Bogusław Kudelski, Łukasz Hołówka, Stanisław Gawryś i sołtysi.
Po okolicznościowym wystąpieniu burmistrza i przewodniczącego RM, głos zabrał prof. dr hab. Andrzej Janeczka. Przybliżył zebranym historię osadnictwa na terenie Lubyczy. Kolejnym ważnym punktem sesji było wręczenie odznaczeń państwowych i wyróżnień gminy Lubycza Królewska. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu. W jego imieniu odznaczenia wręczył wojewoda Lech Sprawka. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Marek Łuszczyński, Mirosława Magdziak, Józef Taras i Lech Żołądek. Brązowym Krzyżem Zasługi: Elżbieta Różaniecka i Leszek Woszczak. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono: Piotra Krzycha i Adama Wielgosza.
Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej podjętą w styczniu tego roku w sprawie ustanowienia i określenia zasad przyznawania tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Lubycza Królewska” oraz „Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska” uhonorowane zostały też osoby i instytucje, które wykazały się dużym wkładem w promocję i rozwój społeczności lokalnej. Tytuł „Honorowego Obywatela Gminy Lubycza Królewska” otrzymała Franciszka Pizun.
– Franciszka Pizun urodziła się 11 marca 1933 r. w Racie, dawny powiat Rawa Ruska. Jako dziecko doświadczyła okrucieństwa drugiej wojny światowej, uciekając wraz z rodziną z terenów zagrożonych. W 1948 r. zamieszkała w Zatylu Wsi, a następnie w Lubyczy Królewskiej. W wieku 16 lat, w 1949 r. została zatrudniona przez wójta Jana Machnika w Urzędzie Gminy w Lubyczy, na stanowisku referenta administracyjnego. Przez 43 lat, od 1950 r. do 1993 r., pracowała jako sekretarz urzędu. W 1988 r. przez pół roku, dodatkowo, pełniła obowiązki naczelnika gminy – przedstawił wszystkim zasłużoną Mariusz Lewko.
Tytuł „Zasłużony dla Gminy Lubycza Królewska” wręczono w kilku kategoriach. Za działalność samorządową uhonorowani zostali: Zbigniew Szałaj, Jerzy Głąb i Tomasz Leszczyński, firma Antex – nagrodę odebrał prezes Michał Hudaszek, firma Instalbud – odebrał prezes Wiesław Gałka.
Za działalność kulturalną – Zdzisław Pizun i Stefan Darda, sportową – Jan Uźniak i Marek Watrak, społeczną – Bronisława Żeleźna i Piotr Krzych, za zasługi dla promocji i turystyki – Bogusław Łyszczarz i Zbigniew Droździel.
Pośmiertnie za zasługi na rzecz społeczności lokalnej uhonorowano: Zofię Kościuk, Franciszka Załuskiego, Romualda Parafiniuka i ks. Adolfa Maciąga.
Uroczystą sesję zakończyły występy młodszego pokolenia, uzdolnionego muzycznie, które jest dumą miasta. Potem świętowano w plenerze. W parku miejskim dzieci wraz z burmistrzem posadziły dwa Dęby Pamięci. Następnie na stadionie wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursach przedmiotowych organizowanych przez szkołę z okazji 600-lecia (pełną listę nagrodzonych podamy w kolejnym numerze).
Wieczór upłynął pod znakiem muzyki. Wspaniały koncert operowy pt. „Mojemu miastu” dali: Diana Gemborys, Viola Di Palma, Adam Walasek, Mateusz Michałowski oraz Zespół Kameralny Amabile Music, a potem Anna Jurksztowicz.
Niespodzianką dla wszystkich był wielki tort.
Napisz komentarz
Komentarze