Niemieccy żołnierze z impetem nacierają na polski oddział. Mają przewagę nad polskimi partyzantami, ale jeszcze nie wszystko stracone. Nasi zaczynają atakować z broni maszynowej. Eliminują czterech wrogów. Oddział niemiecki skokami wycofuje się do linii pojazdów i płotu kościoła. Do akcji wkracza niemiecki MG-42, który wspiera ogniem kolejne natarcie. Niemcy wdzierają się na pozycje na rowie melioracyjnym. Dochodzi do walki na bliską odległość. Tymczasem pięciu partyzantów oskrzydla pozycje Niemców, atakując ich z flanki i niszcząc stanowisko karabinu maszynowego. Ta strata jest kulminacyjnym momentem walki. Niemcy wycofują się, ponosząc straty. Część z nich ginie, część jest ranna. Oddział polski wychodzi do kontrataku, biorąc jeńców.
To już historia sprzed 78 lat, która w niedzielę 19 czerwca ożyła w Posadowie dzięki rekonstruktorom z projektu "Wojsko Polskie 1918-1921”. Rekonstrukcja historyczna akcji „Burza” (wojskowej operacji podjętej przez oddziały Armii Krajowej przeciwko niemieckim wojskom w końcowej fazie okupacji niemieckiej, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej) z 1944 r. była największą atrakcją dnia, w którym to zorganizowano gminne uroczystości patriotyczne oraz Piknik Historyczny „W hołdzie naszym przodkom”. Środki na to wydarzenie gmina Telatyn pozyskała z Fundacji PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu "Rozgrzewamy Polskie Serca”.
– Co roku obchodzimy w naszej gminie uroczystości patriotyczne upamiętniające bitwy partyzantów, ale w tym roku udało nam się zrobić coś więcej – żywą lekcję historii – mówi wójt Dariusz Kozłowski.
Piknik odbył się przy Kościele Filialnym pw. Matki Bożej Królowej w Posadowie, po uroczystej mszy świętej oraz złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy odnowionym pomniku bohaterów. Na jego uczestników czekali m.in. rekonstruktorzy.
– Przygotowali obozowisko wojskowe w formie dioramy historycznej z kuchnią polową, namiotami żołnierskimi z lat 1918-1921. Mieszkańcy mogli zobaczyć i porównać jak zmieniało się umundurowanie i wyposażenie żołnierza polskiego na przestrzeni lat. Każdy mógł podejść, pooglądać i porozmawiać. Stoisko historyczne przygotowało również Stowarzyszenie Moje Nowosiółki, prezentując eksponaty związane z historią naszego regionu – relacjonuje mówi Ewelina Galant-Woźniak z Działu Promocji i Kultury Urzędu Gminy Telatyn.
Na pikniku publikacje historyczne zaprezentowało również Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera z Tomaszowa Lubelskiego. Można było też obejrzeć stare samochody – Ford T, ciężarowy Opel Blitz oraz motocykl BMW R75. Ponadto była okazja wzięcia udziału w warsztatach rękodzielniczych i garncarskich. Nie zabrakło też wojskowej grochówki.
Na zakończenie był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu grup artystycznych z gminy Telatyn: zespołu śpiewaczego Lawenda i zespołu artystycznego Fermata oraz Chóru Dominanta z gminy Tyszowce.
Napisz komentarz
Komentarze