Na spotkaniu, które zorganizowała poseł Beata Strzałka, obecni byli przedstawiciele Zarządu Powiatu w Biłgoraju, a także wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu biłgorajskiego, pracownicy referatów związanych z budownictwem i planowaniem przestrzennym oraz delegacje z powiatów i miast ościennych. – Główne założenie spotkania to reforma ustawy o planowaniu przestrzennym, a przy okazji rozmowa o programie "Dom bez formalności". Mam nadzieję, że tego typu spotkania, to nie tylko informacja która trafi do mieszkańców, ale również możliwość rozmowy z przedstawicielem resortu o zmianach w prawie – mówi poseł Beata Strzałka.
Reforma planowania przestrzennego niebawem trafi pod obrady Sejmu. Przeprowadzone były już konsultacje społeczne m.in. z samorządowcami, organizacjami społecznymi i innymi resortami. Jak zaznacza Piotr Uściński, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii reforma jest konieczna aby Polska rozwijała się. – Przyjęte 20 lat temu rozwiązania nie funkcjonują najlepiej. Do tej pory bardzo duża część gmin nie ma planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego, przez co nie można mówić, że gmina ma jakieś władztwo planistyczne. Nie można mówić, że panuje nad tym co się dzieje na jej obszarze. Chcemy pomóc gminom, aby w szybszy i prostszy sposób mogły planować – wyjaśnia. Dodaje, że wprowadzony zostanie plan ogólny, zamiast studium uwarunkowań, którego przygotowanie trwało wiele lat. Plan ten będzie prostszym dokumentem i zdecydowanie szybszym w przygotowaniu. Jego opracowanie ma trwać kilka miesięcy.
- Czytaj także: Burmistrz wypomina mieszkańcom, że nie byli hojni
Co na zmiany samorządowcy? Jak podkreśla Jarosław Bondyra, wiceburmistrz Biłgoraja wszelkiego rodzaju uproszczenia procedur są z korzyścią dla mieszkańców. – Miasta nie tworzą urbaniści tylko mieszkańcy. Mimo wszystko konieczne jest zachowanie porządku urbanistycznego tak, aby zabudowy po pewnym czasie nie skutkowały problemami dla mieszkańców. Wszystko powinno być utrzymane w ładzie urbanistycznym, zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania, a uproszczenie procedur zawsze będzie z korzyścią dla inwestorów, którym zależy aby jak najszybciej mieć własne "cztery katy" – mówi.
Zdaniem Reginy Koszel-Cis, kierownika Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Biłgoraj, proponowane zmiany zdecydowanie ułatwią mieszkańcom proces inwestycyjny. – Teraz duża rola będzie po stronie projektantów, którzy powinni uświadamiać inwestorów, na temat tego na co mogą sobie pozwolić przy projektach – zaznacza.
Napisz komentarz
Komentarze