Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:25
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Podziwiaj piękne Roztocze z lotu ptaka! Pałac Szeptyckich w Łaszczowie [FILM]

A gdyby tak zobaczyć miejsce, w którym żyjesz, które czasem odwiedzasz z innej perspektywy? Na przykład z lotu ptaka? Poznasz je? A może odkryjesz na nowo lub dopiero dostrzeżesz? Przekonaj się. Zobacz jak piękne jest Roztocze widziane z góry.
 Podziwiaj piękne Roztocze z lotu ptaka! Pałac Szeptyckich w Łaszczowie [FILM]

Autor: Fot. Fotografia Dronem Daniel Knap

Dzięki uprzejmości Daniela Knapa, mieszkańca Tomaszowa Lubelskiego, zamieszczamy pierwszy z cyklu filmów nagranych przez niego za pomocą drona. Wszystkie filmy i zdjęcia jego autorstwa możecie znaleźć też na profilu fejsbukowym „Fotografia Dronem” oraz kanale YouTube.

Filmy będziemy zamieszczali regularnie. Dziś polecamy zobaczyć Pałac Szeptyckich w Łaszczowie. Czy ktoś z Was tam kiedyś był?

Przed laty pałac należący do rodu Szeptyckich tętnił życiem. Został zbudowany w XIX wieku. Początkowo miał być kolegium jezuickim pobudowanym na wzór kościoła jezuickiego w Krasnymstawie.  Jezuitów do Łaszczowa sprowadził jeszcze w pierwszej połowie XVIII wieku Józef Łaszcz. To oni zaprojektowali zakon. Niestety śmierć fundatora przerwała na wiele lat prace budowlane. Jego spadkobierca – Franciszek Salezy Potocki – rozpoczął budowę kościoła parafialnego w Łaszczowie. Dopiero później zaczął wykładać pieniądze na świątynię jezuitów. W 1756 roku została tam urządzona tymczasowa kaplica, cały budynek nie został jednak ukończony. Był w stanie surowym.

Nowy właściciel Łaszczowa też nie dokończył działa tak, jak było ono początkowo planowane. Nakazał rozebrać mury kościoła, a siedzibę jezuitów przeznaczył na cele mieszkalne. Na parterze siedzibę miał Sąd Gminny, piętro, do połowy XIX wieku, zajmowała kolejna właścicielka – Róża z Kosseckich, wdowa po Piotrze Szeptyckim, razem z córką Michaliną Władysławową Komorowską.

Po śmierci Szeptyckiej dawna siedziba jezuitów ponownie opustoszała. Dopiero gdy w Łaszczowie zamieszkał Aleksander Szeptycki los się do niej uśmiechnął. Aleksander nadbudował piętro, zrobił dużą przebudowę. Zmodernizował kilkuhektarowy otaczający budynek park. Jego pałac był piękny na okolicę.

Niestety 29 czerwca 1915 roku wycofujące się wojska rosyjskie podłożyły pod nim ogień. Hrabia nie miał funduszy na renowację. Z rodziną przeniósł się do Łabuń pod Zamościem. W 1921 roku kierowanie całym majątkiem w Łaszczowie powierzył swojemu zięciowi, dziś błogosławionemu Stanisławowi Starowieyskiemu. Niestety pałac już nigdy nie odzyskał swego stanu świetności. W czasie II wojny światowej Niemcy tylko pogłębili jego zniszczenia – rozebrali resztki murów świątyni i ułożyli z nich drogę do Dołhobyczowa. Hr. Aleksander Szeptycki został zamęczony przez Gestapo 19 czerwca 1940 roku w Rotundzie Zamojskiej. Był jedną z ofiar akcji AB wymierzonej w polską elitę. St. Kostka Starowieyski także zginął w 1940 roku, w niemieckim obozie w Dachau. 

Ruiny pałacu Szeptyckich i park wróciły do rodziny dopiero w 2012 r. w wyniku wieloletnich starań Fundacji Rodu Szeptyckich, założonej przez spadkobierców Jana Kazimierza Szeptyckiego. Co jakiś czas w parku odbywają się wydarzenia kulturalne dla mieszkańców gminy Łaszczów. Otoczenie im sprzyja.

Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Medyk 15.07.2022 15:52
Co ma być pięknego w roztoczach na ptaku?

Regionalny 03.07.2022 14:59
Krzysiek raczej Obszerną a nie opszerną . Piękne Hrubieszowskie Roztocze.

Krzysiek 01.07.2022 08:45
Proszę o opszerma informacje na temat otwartego przecierz niedawno w sutkach centrum kultury regionalnej Hrubieszowa dlaczego nie działa i na jaką działalność włodarze .miasta chcą ten obiekt przeznaczyć taki obiekt w takim miejscu musi na siebie zarabiać

Roztocza i inne mikroorganizmy 30.06.2022 18:17
Roztocze to nie Hrubieszów. Kryptoreklama regionu

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama