Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 stycznia 2025 22:43
Reklama
Reklama

W Polskę wyjechał mobilny gabinet ginekologiczny

Większość kobiet z niepełnosprawnościami nie chodzi do ginekologa. Jednym z powodów jest to, że brakuje gabinetów, które mogą przyjąć takie pacjentki.

Autor: iStock

W Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami. A takich kobiet jest ponad 1,5 mln. 77 proc. z nich nie chodzi regularnie do ginekologa. 22 proc. nigdy nie było u takiego lekarza. 64 proc. przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub wyposażenia gabinetu ginekologicznego do ich potrzeb.

A te gabinety, które mogą przyjąć niepełnosprawne pacjentki, nie są w pełni dostosowane do ich potrzeb. Stąd kampania „W kobiecym interesie”, dzięki której wyruszył w Polskę mobilny gabinet ginekologiczny. Jest przeznaczony dla pacjentek z niepełnosprawnościami.

– Badania ginekologiczne stresują wiele kobiet, mnie szczególnie, bo jestem osobą z niepełnosprawnością i plus size, a to, jak zdążyłam w swoim życiu usłyszeć, spory problem. Na jednej z wizyt usłyszałam od lekarza: „Nie da się, nie mamy podnośnika, nie dam rady pani podnieść, no niby jak mam panią zbadać?”. To był trudny moment, w którym jako kobieta z niepełnosprawnością, która chce zadbać o swoje zdrowie, zostaję sama, bez wyjścia – mówi Renata Orłowska, jedna z organizatorek kampanii.

Dodaje także, że panuje błędne przekonanie, że niepełnosprawni nie uprawiają seksu, więc nie potrzebują opieki właściwego lekarza.

– To podwójna bzdura, bo osoby z niepełnosprawnościami uprawiają seks, a poza tym badać się powinna każda kobieta, niezależnie od tego, czy jest aktywna seksualnie, czy nie – mówi Orłowska.

Mobilny gabinet ginekologiczny jest wyposażony w:

podnośnik i wózek rehabilitacyjny,

odpowiednią przestrzeń manewrową,

przeszkolony personel pomocniczy, w tym asystenta medycznego,

tłumacza polskiego języka migowego (online),

niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille’a,

niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na polski język migowy,

pętlę indukcyjną.

Gdzie pojawi się gabinet?

Brodnica – 8 lipca (piątek), godz. 15-21, Pałac Anny Wazówny (parking), ul. Zamkowa 1

Włocławek – 9 lipca (sobota), godz. 10-16, Urząd Miasta (parking), Zielony Rynek 11/13

Inowrocław – 10 lipca (niedziela), godz. 10-16, basen „Delfin” (parking), ul. Macieja Wierzbińskiego 11

Września – 15 lipca (piątek), godz. 15-21, Rynek Miasta

Słupca – 16 lipca (sobota), godz. 10-16, Targowisko Miejskie, ul. Ratajczaka 3a

Konin – 17 lipca (niedziela), godz. 10-16, Koniński Dom Kultury (parking), ul. Dworcowa 1

Na wizytę można zapisać się osobiście w dniu badania. Dla pacjentek posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności zapisy są również przyjmowane mailowo pod adresem: [email protected] oraz telefonicznie, w tym przez sms-a, pod numerem 604 217 257.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SmutnyTreść komentarza: W mieście jest tak dobrze, że...dobrze nam tak. Tak wybraliśmy, tak mamy...Zachęcam Pana Redaktora do bliższego przyjrzenia się mechanizmom zarządzania miastem. Mógłby powstać ciekawy tekst...Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:59Źródło komentarza: Budżet 2025. Gmina Hrubieszów inwestuje ambitnie i rozważnieAutor komentarza: MućkaTreść komentarza: Jest jakaś lista , ilu w jakich miastach idą do zwolnienia ???Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:45Źródło komentarza: Gigantyczne zwolnienia w Poczcie Polskiej. Aż 8,5 tys. osóbAutor komentarza: PodpisTreść komentarza: Co na to Jujek ? Tak promował na bilbordach walkę z sepsą ? Co na to powie jąąąąąkała ?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:43Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: BezradnyTreść komentarza: W powiecie jest przynajmniej jakaś cherlawa opozycja, nie mająca oczywiście żadnej mocy sprawczej. Za to w mieście budżet hańby przyjęto JEDNOGŁOŚNIE (czym szczyci się jedna Pani). Niestety w mieście nikt z "wybrańców narodu" myśleć samodzielnie nie potrafi, albo nie chce... Najbardziej podła dyktatura, rządy absolutne.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 16:19Źródło komentarza: Powiat hrubieszowski: "Budżet biedy i przetrwania" oraz spłaty kredytów na 2025 rokAutor komentarza: AdiTreść komentarza: Hrubieszowski szpital tylko z takich sytuacji słynie.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 15:58Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitalaAutor komentarza: JadziaTreść komentarza: Hrubieszowski szpital tylko z takich sytuacji słynie. Wystarczy zobaczyć jacy wielcy uczeni tam pracują i w jakim wieku. Potrafią tylko spać i pierdolić głupoty.Lekarze z wiedzą ze średniowiecza. Bez badań ,bez niczego potrafią zdiagnozować chorobę.Same wróżki i wróżbici. Zwolnić to stare dziadostwo i zatrudnić młodych wyuczonych lekarzy. Rodzice powinni wszystko zrobić aby osoba odpowiedzialna za śmierć ich dziecka poniosła surowe konsekwencje i otrzymała zakaz wykonywania zawodu do końca życia.Data dodania komentarza: 9.01.2025, 15:55Źródło komentarza: Gmina Mircze: Dwulatek zmarł w drodze do szpitala
Reklama