Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 20:35
Reklama
Reklama

W Polskę wyjechał mobilny gabinet ginekologiczny

Większość kobiet z niepełnosprawnościami nie chodzi do ginekologa. Jednym z powodów jest to, że brakuje gabinetów, które mogą przyjąć takie pacjentki.
W Polskę wyjechał mobilny gabinet ginekologiczny

Autor: iStock

W Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami. A takich kobiet jest ponad 1,5 mln. 77 proc. z nich nie chodzi regularnie do ginekologa. 22 proc. nigdy nie było u takiego lekarza. 64 proc. przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub wyposażenia gabinetu ginekologicznego do ich potrzeb.

A te gabinety, które mogą przyjąć niepełnosprawne pacjentki, nie są w pełni dostosowane do ich potrzeb. Stąd kampania „W kobiecym interesie”, dzięki której wyruszył w Polskę mobilny gabinet ginekologiczny. Jest przeznaczony dla pacjentek z niepełnosprawnościami.

– Badania ginekologiczne stresują wiele kobiet, mnie szczególnie, bo jestem osobą z niepełnosprawnością i plus size, a to, jak zdążyłam w swoim życiu usłyszeć, spory problem. Na jednej z wizyt usłyszałam od lekarza: „Nie da się, nie mamy podnośnika, nie dam rady pani podnieść, no niby jak mam panią zbadać?”. To był trudny moment, w którym jako kobieta z niepełnosprawnością, która chce zadbać o swoje zdrowie, zostaję sama, bez wyjścia – mówi Renata Orłowska, jedna z organizatorek kampanii.

Dodaje także, że panuje błędne przekonanie, że niepełnosprawni nie uprawiają seksu, więc nie potrzebują opieki właściwego lekarza.

– To podwójna bzdura, bo osoby z niepełnosprawnościami uprawiają seks, a poza tym badać się powinna każda kobieta, niezależnie od tego, czy jest aktywna seksualnie, czy nie – mówi Orłowska.

Mobilny gabinet ginekologiczny jest wyposażony w:

podnośnik i wózek rehabilitacyjny,

odpowiednią przestrzeń manewrową,

przeszkolony personel pomocniczy, w tym asystenta medycznego,

tłumacza polskiego języka migowego (online),

niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille’a,

niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na polski język migowy,

pętlę indukcyjną.

Gdzie pojawi się gabinet?

Brodnica – 8 lipca (piątek), godz. 15-21, Pałac Anny Wazówny (parking), ul. Zamkowa 1

Włocławek – 9 lipca (sobota), godz. 10-16, Urząd Miasta (parking), Zielony Rynek 11/13

Inowrocław – 10 lipca (niedziela), godz. 10-16, basen „Delfin” (parking), ul. Macieja Wierzbińskiego 11

Września – 15 lipca (piątek), godz. 15-21, Rynek Miasta

Słupca – 16 lipca (sobota), godz. 10-16, Targowisko Miejskie, ul. Ratajczaka 3a

Konin – 17 lipca (niedziela), godz. 10-16, Koniński Dom Kultury (parking), ul. Dworcowa 1

Na wizytę można zapisać się osobiście w dniu badania. Dla pacjentek posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności zapisy są również przyjmowane mailowo pod adresem: [email protected] oraz telefonicznie, w tym przez sms-a, pod numerem 604 217 257.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama