Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 01:16
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Zamość: Strefa im się nie uśmiecha. Zamościanie skarżą się na uciążliwe sąsiedztwo

Mieszkańcy os. Karolówka narzekają na uciążliwości wynikające z funkcjonowania znajdującej się po sąsiedzku podstrefy ekonomicznej. Mają dość hałasu oraz kurzu, dlatego domagają się od miasta budowy ekranów dźwiękochłonnych. Urzędnicy obiecują, że porozmawiają z przedsiębiorcami, a zamiast ekranów proponują szpaler tuj.
Zamość: Strefa im się nie uśmiecha. Zamościanie skarżą się na uciążliwe sąsiedztwo
Specjalna podstrefa ekonomiczna w Zamościu zlokalizowana jest przy ul. Strefowej.

– Mieszkańcy naszego osiedla wołają o pomoc – zwrócił się w ich imieniu do prezydenta i radnych na ostatniej sesji Mariusz Kyc z os. Karolówka.

Dodał, że uciążliwości są duże i mają wpływ na zdrowie i życie mieszkańców.

Sesja Rady Miasta Zamość odbyła się 27 czerwca, natomiast 10 dni wcześniej do magistratu wpłynęła petycja o „wyeliminowanie uciążliwości wynikających z funkcjonowania specjalnej podstrefy ekonomicznej przy ul. Szczebrzeskiej i Chłodnej". Podpisało się pod nią około 100 mieszkańców Karolówki.

Mamy dość!

Sygnatariusze żalą się przede wszystkim na generowany przez zakłady produkcyjne zgiełk. „Hałas i drgania z maszyn są odczuwalne w domach, pomimo szczelnie zamkniętych okien” – czytamy w petycji.

Z zakładu produkującego pellet wydobywają się z kolei pył i plewy, które następnie są roznoszone po całym osiedlu. – Wszystko to opada na okna i na samochody, tworząc nawet półcentymetrową warstwę brzydkiej mieszaniny – mówi mieszkanka osiedla. – Najlepiej nie otwierać okien, a samochody wypadałoby myć codziennie.

Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt podniesienia o ok. 1 m terenu i jego wybrukowaniu przez inny zakład, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że po większych opadach pobliska okolica jest zalewana i tworzy się „jeziorko o powierzchni ok. 50 mkw.”.

Wszystko to doprowadza niektórych do rozstroju zdrowia, dlatego mieszkańcy domagają się podjęcia przez miasto działań, które pozwolą na usunięcie uciążliwości wynikających z sąsiedztwa podstrefy. To m.in. budowa paneli dźwiękochłonnych chroniących przed hałasem wzdłuż trzech zakładów produkcyjnych, zasadzenia drzew i krzewów wzdłuż ul. Strefowej oraz prowadzenie regularnych kontroli poziomu zanieczyszczenia powietrza w rejonie zakładu produkującego pellet.

„Nie akceptujemy ciągłego zakłócania spokoju w naszych domach i na naszych podwórkach, i jesteśmy zdeterminowani do podejmowania wszelkich kroków prawnych zmierzających do ochrony naszych praw” – napisali w petycji mieszkańcy.

Co było pierwsze?

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że inwestycje przemysłowe są w mieście potrzebne – zauważyła na sesji radna Jolanta Fugiel. – Zakłady nie mogą jednak przeszkadzać w funkcjonowaniu i życiu mieszkańców. Mam czasami wieczorami i w nocy po kilka telefonów od mieszkańców.

Dodała, że ta sytuacja trwa od lat. Radna Agnieszka Klimczuk, która mieszka na os. Karolówka i podpisała się pod petycją, przypomniała, że istnieją skuteczne filtry, które mogłyby ograniczyć emisję zanieczyszczeń. – Jeżeli istnieje zanieczyszczenie środowiska i przekroczenie norm dla hałasu, to są na to kary – powiedział radny Wiesław Nowakowski.

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość, który podobnie jak radna Klimczuk mieszka na Karolówce, twierdzi, że warto rozmawiać. – Spróbujemy z grupą radnych przekonać jednego z przedsiębiorców, aby przeniósł bramę w swojej hali produkcyjnej ze strony wschodniej, czyli od strony osiedla, na zachodnią – mówi Piotr Błażewicz. – Trzeba też pomyśleć o jakiejś formie odgrodzenia osiedla od strefy. To mieszkańcy byli wcześniej na tym osiedlu.

Prezydent tuje proponuje

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk również stawia na rozmowę z właścicielami zakładów, żeby ich zdopingować do niwelowania uciążliwości wynikających z produkcji. – Na ekrany akustyczne, żeby nimi otoczy strefę, trzeba by wydać dziesiątki milionów złotych, a i tak nie zdają one egzaminu, o czym można przekonać się przy ul. Hrubieszowskiej – mówi prezydent Zamościa. – Wydałem natomiast polecenie, żeby na jesieni zasadzić od strony osiedla szpaler tuj.

To ostatnie zadanie ma kosztować 140 tys. zł. Andrzej Wnuk dodaje, że zarówno nowe nasadzenia, jak i – wskazywane wcześniej przez szefa zamojskiej rady – przeniesienie bramy, pomogą w znaczny sposób rozwiązać problem.

Radna Agnieszka Klimczuk zwraca uwagę, że każda, nawet najmniejsza, zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, powinna być w przyszłości poprzedzona szeroką dyskusją z mieszkańcami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Goska 04.09.2022 10:22
Gospodarz miasta zna tylko tuje???a co tuje wnoszą ??ani tlenu,ani cienia,wygląd pospolity ,więc może niech sięgnie po internet i popatrzy jakie są osłonowe krzewy,drzewa to nic trudnego ,najprostsze są tuje 🤣🤣🤣

Oo 30.07.2022 07:58
Osiedle i podstrefa ma się rozwijać !!!,a nie zwijać!!!. Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.Cos kosztem czegoś,i po temacie.

Sąsiadka 15.07.2022 18:23
Mieszkam przy ul Szczebrzeskiej. Na moją posesję z trzech stron unosi się ogromny kurz i hałas. Od południowej strony ulica Szczebrzeska z ciągiem samochodów, w tym ogromne ciężarówki. Naprzeciwko firma drogowa Drogzam, z której co chwila wyjeżdżają betoniary, robiąc kurz, że w powietrzu siwo. Od wschodniej strony prowizoryczna droga, którą bez przerwy jeżdżą samochody ciężarowe wożące gruz w jedną i drugą stronę z remontowanych ulic Zamościa, ciągniki ze słomą do fabryki pelletu, samochody właścicieli firm ekostrefy.. Od północnej strony za ogrodzeniem, wielki plac z gruzem ulicznym, rozbijanym w maszynach,. W domu odczuwamy wyraźne drgania. Okna co kilka dni myjemy szlałfem..

Wasz sąsiad. 14.07.2022 22:17
Chyba zapomnieli jak to oni są uciążliwi dla całego miasta w zimowe wieczory i noce. Jak palą syfem i śmieciami aż nie da się oddychać ani okna otworzyć a widoczność spada do kilkunastu metrów.

KORWiN 14.07.2022 10:06
Zaraz zaraz a to nie ta grupa mieszkańców co tam słupków nastawiała zamiast możliwość przejazdu wyznaczyć! Zakaz klaksonów przy OC Zamość? Jak znam tych uroczych mieszkańców co chcieliby drogi zamykać to im pszczółka u sąsiada przeszkadza. Tuje? Zaraz napiszą, że wydzielają olejki. Poczekajcie fiknął na kolejnej fali i będzie cisza. Filtry, hałas już zapomnieli jak waliło w okolicy jak gnój na pole wywozili!!! Jestem za pracą, za zakładami, za rozwojem i nie głosowałem na PiS - podejmijcie kroki prawne. Za 10 lat może doczekacie - ponownego rozpatrzenia sprawy 🙈🙉🙊

Zamościanka 14.07.2022 08:45
Fabryka na Szczebrzeskiej hałasuje od wielu lat i nikt z tym nic nie zrobił! Niedopuszczalny hałas powinien być karany, ale kiedy o tym mówiliśmy pewnym uzrędnikom, to powiedzieli, że nie można karać fabryki, która dostaje dofinansowanie unijne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mieszkaniec 13.07.2022 17:52
nie ma innych drzew jak tuje????może gospodarz miasta niech sięgnie głębiej co można posadzić żeby i stanowiło ochronę i dawało tlen. ale propozycja!!!! tak jak nad zalewem palmy!!!

Mieszkanka 14.07.2022 14:56
Tuje jak zapewne wiesz są zimozielone, czyli chroniłyby przez cały rok. Rosną względnie szybko, owszem np świerki wyglądałyby może i ładniej, ale mają wolniejszy wzrost

Żenada 13.07.2022 11:30
a Błażewicz to ma czas ? Jak dotąd to zajmuje siętylko szukaniem kolejnych posadek

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kdfsdTreść komentarza: Wyjątek! Volvo a nie Audi! Widać, że przyjezdny.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 11:35Źródło komentarza: Warszawiak piratował pod Hrubieszowem. Sporo kosztowała go szaleńcza jazdaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Wszystko co dane będzie odebrane dla weaszego dobra lub sprzedane braciom Niemcom i słuPOm.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 08:01Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Patologia Oszustów zabierze teraz im garki czajniki i inne kuchenne przedmioty otrzymane od niedobrego PIS i POsadzą na dołek.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:57Źródło komentarza: Gmina Mircze: Gospodynie z Kryłowa działają od pół wiekuAutor komentarza: mieszkaniec województwaTreść komentarza: Dokładnie wyborca, jak podnosili sobie pensyjki to cicho sza o temacie, a teraz minęło pół roku od wyborów i się obudzili żeby sięgać do kieszeni ludzi którzy z roku na rok biednieją przez te wszystkie opłaty i ciągłe podwyżki. Radzę przyjrzeć się jaka opcja jaki radny zagłosuje za.Data dodania komentarza: 4.11.2024, 07:46Źródło komentarza: Ceny w górę. Podwyżki za śmieci w kolejnych miastach. I końca nie widaćAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Porażka to jest twoja ortografia panie burak. Ty się lepiej po tym twoim "mugłbym" nie podpisuj Polak bo wstyd.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:46Źródło komentarza: Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek wizytowali szpital w Tomaszowie Lubelskim [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Oj panie burak dzień w którym pasożytom socjalnym takim jak ty zabiorą cały socjal będzie najpiękniejszym dniem mojego życia.Data dodania komentarza: 3.11.2024, 22:38Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczenia
Reklama