Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:02
Reklama
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Józefów: Pamięci pomordowanych Żydów

13 lipca 1942 roku w Józefowie niemieccy naziści rozstrzelali 1500 osób, w tym dzieci, dorosłych i starców. O tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat będzie przypominać "Macewa Pamięci", której odsłonięcie odbyło się w minioną środę.
Józefów: Pamięci pomordowanych Żydów

Autor: Muzeum Getta Warszawskiego/ Piotr Molo

Uroczystości w rocznicę zagłady żydowskich mieszkańców Józefowa odbyły się przed miejscową synagogą 13 lipca. Tego dnia, poza pomnikiem "Macewa Pamięci", odsłonięta została również tablica z nazwiskami 194 ofiar. Jej fundatorem było Stowarzyszenie Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie.

Autorem pomnika jest polski artysta Jerzy Kalina, znany z realizacji m.in. nagrobka ks. Jerzego Popiełuszki i pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego podkreślił, że pomnik jest inicjatywą mieszkańców Józefowa i dowodem ich szacunku dla przeszłości. – Oddajemy go pod ich opiekę wierząc, że w ten sposób tworzymy pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością miasta i przyczyniamy się do budowy relacji, które ulepszą świat. W żydowskiej filozofii istnieje termin  Tikkun Olam, naprawa świata. Wierzę, że dziś go odrobinę naprawiamy – mówił. Podkreślił, że odsłonięcie pomnika józefowskich Żydów jest jednym z kroków do realizacji tego celu. – To pierwsza z wielu Macew Pamięci, dzieł wybitnego polskiego artysty Jerzego Kaliny, które Muzeum Getta Warszawskiego we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej będzie wznosić w dawnych sztetlach – żydowskich miasteczkach, po których zostało tylko wspomnienie – zaznaczył. 

Doniosłym elementem uroczystości było wystąpienie przedstawicieli żydowskich rodzin z Józefowa, którzy mieszkają obecnie w Izraelu. – Stoję tutaj w imieniu mojej mamy, która tutaj się urodziła i wychowała. 80 lat pamięci, od której nie sposób się uwolnić. Lata, kiedy dorastaliśmy bez babć i dziadków, ciotek i wujków, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Żydami. W 1989 roku moja mama odwiedziła po raz pierwszy Józefów po 50 latach od swojej ucieczki przed grozą wojny. Spotkała mieszkańców miasteczka, wśród których żyła przez wiele lat – mówił Yossi Avni, pochodzący z józefowskiej rodziny Majmonów.

Udział w obchodach wzięli potomkowie zamordowanych, którzy mieszkają nie tylko w Polsce, ale również w Izraelu i Stanach Zjednoczonych oraz niemiecka delegacja władz Hamburga. Obecni byli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci oraz członkowie rodzin, które ratowały Żydów w czasie okupacji.

Inicjatorem upamiętnienia żydowskich mieszkańców Józefowa jest Paweł Henryk Byra, prezes Stowarzyszenia Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie, a organizatorami uroczystości są Muzeum Getta Warszawskiego i Burmistrz Józefowa.

„Macewa Pamięci” ma formę tradycyjnego żydowskiego nagrobka. Została wykonana z tafli szkła, na której umieszczono pamiątkową inskrypcję w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Jest osadzona w kamiennej ramie przypominającej drzwi, wykonanej z wydobywanego w józefowskich kamieniołomach piaskowcach. Nawiązaniem do tragicznego losu józefowskich Żydów jest symboliczna mezuza – podłużne pudełko, które tradycyjnie umieszcza się w drzwiach żydowskich domów po prawej stronie. Wkomponowana w macewę, ma wyrażać przejście między światem żywych a umarłych. Pomnik został również usytuowany w nieprzypadkowym miejscu – przed dawną synagogą w Józefowie, w której obecnie znajduje się biblioteka. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama