To było spotkanie ze średniowieczną historią. – Oprócz poznania ciekawej budowy grodziska, na którego koronie zlokalizowana jest platforma widokowa, z której widać nasz roztoczański krajobraz, zobaczyć można było pokazy walk, rzemiosła i życia codziennego z czasów średniowiecza – relacjonuje Arkadiusz Socha, szef Gminnej Biblioteki Publicznej w Sułowie. – Każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu ze średniowiecznego łuku czy własnoręcznie wybić okolicznościową monetę.
Zapewniły to licznie przybyłe drużyny rekonstrukcyjne, m.in. Drużyna Grodu Sutiejsk, Drużyna Grodów Czerwieńskich oraz Banici Zamojscy. Na dzieci czekały dmuchane zjeżdżalnie i byk rodeo. Lokalne specjały i wyroby rękodzieła zapewniły koła gospodyń wiejskich i stowarzyszenia. Na scenie wystąpiły m.in. orkiestra dęta, zespoły ludowe oraz Wołyńskie Słowiki, czyli zespół składający się dzieci i młodzieży z Łucka, który z uwagi na wojnę w Ukrainie goszczony jest w budynku po byłej podstawówce w Sąsiadce.
Przypomnijmy. We wczesnym średniowieczu (od XI do XII w.) na terenie dzisiejszej wsi Sąsiadka funkcjonował gród z podgrodziem, znany w przekazach pisanych jako Sutiejsk. Zniszczony został prawdopodobnie w 1205 r. podczas wyprawy księcia włodzimierskiego Romana, przeciwko książętom polskim.
Napisz komentarz
Komentarze