Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:06
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Susiec: Mistrz kina ma swój park

– Sylwester Chęciński bardzo kochał Susiec, zawsze chętnie tu wracał – mówi wójt gminy Zbigniew Naklicki. Można powiedzieć, że teraz zagościł tu na stałe. Imieniem słynnego reżysera nazwano miejscowy park, w którym stanęła też tablica poświęcona mistrzowi kina.
Susiec: Mistrz kina ma swój park
Specjalnie na tę uroczystość do Suśca przyjechali Igor Chęciński oraz Anna Bartosiewicz. Na zdjęciu z wójtem gminy Zbigniewem Naklickim.

Sylwester Chęciński to dla Suśca niezwykle ważna postać. Słynny reżyser urodził się tu 21 maja 1930 roku. Chociaż na stałe mieszkał we Wrocławiu (tam też zmarł 8 grudnia 2021 r.), to jednak rokrocznie przyjeżdżał do rodzinnej miejscowości. – Susiec to dla niego miejsce, gdzie mógł się zatrzymać, pokontemplować, znaleźć wyciszenie – opowiada wójt Naklicki.

Będzie rzeźba Sylwestra Chęcińskiego

17 lipca w susieckim parku, który od tego dnia nosi imię Sylwestra Chęcińskiego, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej wielkiemu mistrzowi kina. Specjalnie na tę okazję do Suśca przyjechał syn reżysera Igor Chęciński oraz siostra cioteczna Anna Bartosiewicz. Wraz z wójtem Zbigniewem Naklickim, p.o. przewodniczącego Rady Gminy Susiec Mieczysławem Jasiną oraz sekretarzem gminy Tomasz Skrobanem przecięli wstęgę i odsłonili tablicę.

Do tej pory nawet nie wszyscy miejscowi kojarzyli Sylwestra Chęcińskiego z Suścem. – Nie do końca była to powszechna wiedza. Owszem, co niektórzy wiedzieli, ale to raczej starsi mieszkańcy. Każdy kojarzy, kim byli Kargul i Pawlak czy Wielki Szu, ale już mało kto wie, że pierwowzorem bohatera tego ostatniego filmu był znajomy reżysera z Suśca. Oczywiście to mocno przebarwiony obraz – mówi wójt Zbigniew Naklicki.

Teraz władze gminy mają w planach ustawienie ławki z rzeźbą przedstawiającą reżysera z kamerą, na wzór Dobrego Wojaka Szwejka w Przemyślu czy Bolesława Prusa w Nałęczowie. – Sylwester Chęciński był wielkim człowiekiem, mistrzem kina, a jednocześnie bardzo skromnym i uczynnym. Chcemy, by był godnie upamiętniony w Suścu – zapewnia wójt Naklicki.

Kulturalne Lato Filmowe z Chęcińskim

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz nadanie parkowi imienia słynnego reżysera odbyło się w ramach projektu Kulturalne Lato Filmowe z Chęcińskim, realizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Suścu, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury, Kultura Interwencje. Edycja 2022.

Uroczystości towarzyszyły liczne występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne: "Kwiaty Roztocza" z Łosińca, "Szumy" z Suśca, "Olszanka" z Wólki Łosinieckiej i "Parzanki" z Paar. – Prawdziwą ucztą dla ducha okazał się koncert Zespołu Kameralnego Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, a na zakończenie imprezy wystąpił zespół LORD z Tomaszowa Lubelskiego – mówi Joanna Kowalczuk, dyrektor GOK w Suścu.

Tego dnia rozstrzygnięto też konkurs "Słowem malowane". Pierwsze miejsce zdobył Bartosz Łasocha z ZSP Susiec, drugie – Dobrosława Koper z NSP w Łuszczaczu, a trzecie III Aleksandra Kijko z SP w Łosińcu.

Wielku Szu i Człowiek nie umiera

Na scenie prezentowano również scenki nawiązujące do kultowych filmów Chęcińskiego. W tym konkursie największe uznanie jurorów zyskało KGW Niezapominajki z Rybnicy. Drugie miejsce przyznano młodzieży z Oseredka, a trzecie Klubowi Seniora z gm. Susiec. Na wyróżnienia zasłużyła młodzież z Łuszczacza i grupa artystycznej z Róży. Warto dodać, że nagrody rzeczowe i pieniężne dofinansowane zostały ze środków MKiDN.

Na imprezie można było skosztować regionalnych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Suśca, Wólki Łosinieckiej i Huty Szumy czy podziwiać rękodzieło twórców i wystawców.  

Wieczorem, przed główną projekcją filmu „Wielki Szu”, została wyświetlona dyplomowa etiuda Sylwestra Chęcińskiego – Człowiek nie umiera, którą susiecki GOK otrzymał od syna reżysera – Igora Chęcińskiego.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

realista 27.07.2022 18:43
Kino w Suścu Kaskada powstało w latach sześćdziesiątych a film Sami Swoi był pierwszy raz wyświetlony tutaj w 1978 roku.Wszystkie wioski gminy oglądały wszystkie te trzy filmy Chęcińskiego dzięki kinowi objazdowemu Kaskada z Suśca. Kino powstało dzięki zaangażowaniu Pana Bolesława Pardusa. W kinie tym pracowali-Pardus Bolesław,jego żona Kazimiera,synowie Tadeusz , Marian oraz Omelczuk Jan.Kino Kaskada zakończyło dzialalnośc w latach dziewięcdziesiątych.

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama