Powiatowy Nadbużański Jarmark Kulinarny odbył się 24 lipca w Horodle. Smakołyki przygotowały panie z 17 kół gospodyń wiejskich w powiecie hrubieszowskim. Przygotowane przez panie potrawy, przystawki wypieki i napoje oceniono według ścisłych, konkursowych kryteriów, m.in. pod względem smaku, receptury, nawiązania do tradycji oraz rodzaju i jakości prezentacji.
Kaczka faszerowana „Hrebeńska"
Oceniła je komisja konkursowa w składzie: Aneta Karpiuk, starosta powiatu hrubieszowskiego, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, przewodniczący Rady Gminy Horodło, Paweł Kłosiński i Krystyna Szpyrka z Gminnego Ośrodka Kultury w Horodle.
Wśród tzw. innych produktów regionalnych (pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mieszane) pierwszą nagrodę przyznano potrawie "Kaczka faszerowana „Hrebeńska”, przyrządzonej przez panie z KGW w Hrebennem. Jeszcze jedną pierwsza nagrodę ex-equo przyznano paniom z KGW w Zosinie za "gulasz po staropolsku z sarniny". Drugie miejsce w tej kategorii przypadło KGW w Liskach Horodelskich za „Psiochę (potrawa kuchni lubelskiej, gotowana z ziemniaków i mąki pszennej) z wiejskimi rarytasami. A KGW w Bereżnicy odebrało trzecią nagrodę za półmisek ze swojskimi wędlinami.
Nalewka z forsycji i „Mateckie zdrowie”
Wśród ciast, chlebów i innych wypieków najwyższe oceny przyznano tortowi fasolowemu "Modryniak" przygotowanemu przez panie z KGW Modryń Kolonia. Drugą nagrodę przyznano KGW Janki za sernik, a trzecią - paniom z KGW Rogalin za czekoladowiec.
Wśród zgłoszonych do konkursu napojów (alkoholowych i bezalkoholowych) rywalizacja również była dość ostra. Wygrały ją panie z KGW Horodło „Jagiellonki” za nalewkę z forsycji. Drugą nagrodę odebrały panie z KGW w Wilkowie „Orliki” za podpiwek babuni, a trzecią - KGW Matcze za nalewkę „Mateckie zdrowie”. Laureaci zostali uhonorowani nagrodami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie.
Organizatorem jarmarku była starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk, wójt gminy Horodło Krzysztof Bożek i tamtejszy GOK.
Na jarmarkowej scenie podczas pikniku wystąpiły zespoły śpiewacze i kapele ludowe z powiatu hrubieszowskiego i młodzież działająca przy GOK w Horodle. Publiczność bawiła się przy skeczach Lodzi „Małomównej” i "Starszych Panów Dwóch".
Napisz komentarz
Komentarze