Krew jest potrzebna każdego dnia. – Przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego wymaga zabezpieczenia co najmniej dwu jednostek krwi, zabiegu kardiochirurgicznego – od 4 do 6 jednostek, a uratowanie pacjenta z intensywnym krwawieniem nawet kilkanaście jednostek – informuje dr n. med. Anna Mika, kierownik Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu.
Podziel się krwią
To nie koniec. Leczenie wielu chorób wymaga przetoczeń składników krwi. Tylko w ciągu roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji, które ratują życie i zdrowie ludzkie. Krew to najcenniejszy lek, którego nie można wyprodukować, można ją uzyskać wyłącznie od drugiego człowieka.
Od jednego dawcy jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej (1 jednostka) i uzyskuje się z niej trzy różne składniki krwi. – Tak więc oddając 1 jednostkę krwi pełnej, pomagamy trzem różnym pacjentom – wyjaśnia dr Anna Mika. – Metodami automatycznymi pobieramy osocze oraz koncentrat krwinek płytkowych.
W ostatnim czasie wytworzone składniki krwi są na bieżąco przekazywane do szpitali. Występują okresowe braki w krew, szczególnie w grupach: 0+, 0-. A+ i A-.
Terenowy Oddział RCKiK w Zamościu zaprasza do oddawania krwi od poniedziałku do piątku w godzinach 7-13 (zamojski szpital „papieski”) oraz na terenowe akcje pobierania krwi, o których informacje znajdują się na stronie internetowej rckik.lublin.pl (najbliższa odbędzie się 31 lipca w godz. 9-13 w GOK w Skierbieszowie).
Oddawanie jest bezpieczne
Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat sześć razy w roku, ale nie częściej niż co dwa miesiące. Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, ponieważ przy poborze używa się wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku. Razem z badaniami trwa ono około godziny. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Przed zgłoszeniem do punktu pobrań trzeba być wypoczętym i wyspanym, wcześniej zjeść lekki, beztłuszczowy posiłek. Przynajmniej na dobę przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Każdy, kto jednorazowo odda 450 ml krwi, otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad. Oddawanie krwi jest bezpieczne, nie powoduje żadnego negatywnego skutku w organizmie dawcy, utracone składniki są szybko odbudowywane przez organizm.
Kiedy nie można
Choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, łuszczyca, przebyte wirusowe zapalenie wątroby, choroby układu krążenia, hematologiczne i in., stosowanie narkotyków, wykluczają możliwość oddawania krwi. Czasowo nie mogą zostać krwiodawcami osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy były biorcami składników krwi, przeszły operację lub inne inwazyjne zabiegi medyczne, wykonały tatuaż. Po leczeniu antybiotykami trzeba odczekać 14 dni, po przyjmowaniu aspiryny – 5 dni. Szczegółowe informacje o warunkach, przeciwwskazaniach i przygotowaniu do oddawania krwi znajdują się na stronie internetowej RCKiK Lublin.
Z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa wynika, że w naszym kraju najwięcej osób ma grupę krwi A Rh+ oraz 0 Rh+. Najrzadszą grupą jest AB Rh-, którą ma zaledwie 1 proc. Polaków.
Napisz komentarz
Komentarze