Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:16
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Liczy się każda kropla krwi

Powód co roku jest taki sam. W okresie wakacyjnym wielu dawców wyjeżdża na urlopy, zwiększa się za to liczba wypadków, a krwi zaczyna brakować. Dlatego organizowane są terenowe akcje poboru krwi.
Zamość: Liczy się każda kropla krwi
Z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa wynika, że w naszym kraju najwięcej osób ma grupę krwi A Rh+ oraz 0 Rh+. Najrzadszą grupą jest AB Rh-, którą ma zaledwie 1 proc. Polaków.

Krew jest potrzebna każdego dnia. – Przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego wymaga zabezpieczenia co najmniej dwu jednostek krwi, zabiegu kardiochirurgicznego – od 4 do 6 jednostek, a uratowanie pacjenta z intensywnym krwawieniem nawet kilkanaście jednostek – informuje dr n. med. Anna Mika, kierownik Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu.

Podziel się krwią

To nie koniec. Leczenie wielu chorób wymaga przetoczeń składników krwi. Tylko w ciągu roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji, które ratują życie i zdrowie ludzkie. Krew to najcenniejszy lek, którego nie można wyprodukować, można ją uzyskać wyłącznie od drugiego człowieka.

Od jednego dawcy jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej (1 jednostka) i uzyskuje się z niej trzy różne składniki krwi. – Tak więc oddając 1 jednostkę krwi pełnej, pomagamy trzem różnym pacjentom – wyjaśnia dr Anna Mika. – Metodami automatycznymi pobieramy osocze oraz koncentrat krwinek płytkowych.

W ostatnim czasie wytworzone składniki krwi są na bieżąco przekazywane do szpitali. Występują okresowe braki w krew, szczególnie w grupach: 0+, 0-. A+ i A-.

Terenowy Oddział RCKiK w Zamościu zaprasza do oddawania krwi od poniedziałku do piątku w godzinach 7-13 (zamojski szpital „papieski”) oraz na terenowe akcje pobierania krwi, o których informacje znajdują się na stronie internetowej rckik.lublin.pl (najbliższa odbędzie się 31 lipca w godz. 9-13 w GOK w Skierbieszowie).

Oddawanie jest bezpieczne

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat sześć razy w roku, ale nie częściej niż co dwa miesiące. Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, ponieważ przy poborze używa się wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku. Razem z badaniami trwa ono około godziny. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Przed zgłoszeniem do punktu pobrań trzeba być wypoczętym i wyspanym, wcześniej zjeść lekki, beztłuszczowy posiłek. Przynajmniej na dobę przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Każdy, kto jednorazowo odda 450 ml krwi, otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad. Oddawanie krwi jest bezpieczne, nie powoduje żadnego negatywnego skutku w organizmie dawcy, utracone składniki są szybko odbudowywane przez organizm.

Kiedy nie można

Choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, łuszczyca, przebyte wirusowe zapalenie wątroby, choroby układu krążenia, hematologiczne i in., stosowanie narkotyków, wykluczają możliwość oddawania krwi. Czasowo nie mogą zostać krwiodawcami osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy były biorcami składników krwi, przeszły operację lub inne inwazyjne zabiegi medyczne, wykonały tatuaż. Po leczeniu antybiotykami trzeba odczekać 14 dni, po przyjmowaniu aspiryny – 5 dni. Szczegółowe informacje o warunkach, przeciwwskazaniach i przygotowaniu do oddawania krwi znajdują się na stronie internetowej RCKiK Lublin.

Z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa wynika, że w naszym kraju najwięcej osób ma grupę krwi A Rh+ oraz 0 Rh+. Najrzadszą grupą jest AB Rh-, którą ma zaledwie 1 proc. Polaków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama