Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 22:19
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Liczy się każda kropla krwi

Powód co roku jest taki sam. W okresie wakacyjnym wielu dawców wyjeżdża na urlopy, zwiększa się za to liczba wypadków, a krwi zaczyna brakować. Dlatego organizowane są terenowe akcje poboru krwi.
Zamość: Liczy się każda kropla krwi
Z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa wynika, że w naszym kraju najwięcej osób ma grupę krwi A Rh+ oraz 0 Rh+. Najrzadszą grupą jest AB Rh-, którą ma zaledwie 1 proc. Polaków.

Krew jest potrzebna każdego dnia. – Przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego wymaga zabezpieczenia co najmniej dwu jednostek krwi, zabiegu kardiochirurgicznego – od 4 do 6 jednostek, a uratowanie pacjenta z intensywnym krwawieniem nawet kilkanaście jednostek – informuje dr n. med. Anna Mika, kierownik Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu.

Podziel się krwią

To nie koniec. Leczenie wielu chorób wymaga przetoczeń składników krwi. Tylko w ciągu roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji, które ratują życie i zdrowie ludzkie. Krew to najcenniejszy lek, którego nie można wyprodukować, można ją uzyskać wyłącznie od drugiego człowieka.

Od jednego dawcy jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej (1 jednostka) i uzyskuje się z niej trzy różne składniki krwi. – Tak więc oddając 1 jednostkę krwi pełnej, pomagamy trzem różnym pacjentom – wyjaśnia dr Anna Mika. – Metodami automatycznymi pobieramy osocze oraz koncentrat krwinek płytkowych.

W ostatnim czasie wytworzone składniki krwi są na bieżąco przekazywane do szpitali. Występują okresowe braki w krew, szczególnie w grupach: 0+, 0-. A+ i A-.

Terenowy Oddział RCKiK w Zamościu zaprasza do oddawania krwi od poniedziałku do piątku w godzinach 7-13 (zamojski szpital „papieski”) oraz na terenowe akcje pobierania krwi, o których informacje znajdują się na stronie internetowej rckik.lublin.pl (najbliższa odbędzie się 31 lipca w godz. 9-13 w GOK w Skierbieszowie).

Oddawanie jest bezpieczne

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat sześć razy w roku, ale nie częściej niż co dwa miesiące. Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, ponieważ przy poborze używa się wyłącznie jałowego sprzętu jednorazowego użytku. Razem z badaniami trwa ono około godziny. Trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Przed zgłoszeniem do punktu pobrań trzeba być wypoczętym i wyspanym, wcześniej zjeść lekki, beztłuszczowy posiłek. Przynajmniej na dobę przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Każdy, kto jednorazowo odda 450 ml krwi, otrzymuje ekwiwalent kaloryczny w postaci czekolad. Oddawanie krwi jest bezpieczne, nie powoduje żadnego negatywnego skutku w organizmie dawcy, utracone składniki są szybko odbudowywane przez organizm.

Kiedy nie można

Choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, łuszczyca, przebyte wirusowe zapalenie wątroby, choroby układu krążenia, hematologiczne i in., stosowanie narkotyków, wykluczają możliwość oddawania krwi. Czasowo nie mogą zostać krwiodawcami osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy były biorcami składników krwi, przeszły operację lub inne inwazyjne zabiegi medyczne, wykonały tatuaż. Po leczeniu antybiotykami trzeba odczekać 14 dni, po przyjmowaniu aspiryny – 5 dni. Szczegółowe informacje o warunkach, przeciwwskazaniach i przygotowaniu do oddawania krwi znajdują się na stronie internetowej RCKiK Lublin.

Z danych Narodowego Centrum Krwiodawstwa wynika, że w naszym kraju najwięcej osób ma grupę krwi A Rh+ oraz 0 Rh+. Najrzadszą grupą jest AB Rh-, którą ma zaledwie 1 proc. Polaków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama