W 1901 roku, uciekając z carskiej Rosji, Józef Piłsudski przekraczał granicę w Rebizantach koło Suśca. Drugi raz Marszałek był na Ziemi Tomaszowskiej w 1921 r. Na Siwej Dolinie Marszałek nadał Virtuti Militari sztandarom 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich oraz udekorował zasłużonych oficerów.
Później odwiedził miejscowe Gimnazjum im. Bartosza Głowackiego, w budynku którego dziś jest liceum. To właśnie przed tym miejscem z inicjatywy Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego stanęła instalacja patriotyczna, która upamiętnia 100-lecie Bitwy Warszawskiej i setną rocznicę pobytu Marszałka na ziemi tomaszowskiej. Łuk Zwycięstwa został odsłonięty 11 listopada 2021 r.
– Na łuku znajduje się wiele symboli, tablic upamiętniających ważne wydarzenia. Jego integralną częścią jest ekspozycja u podstawy – mapa Rzeczpospolitej z okresu 1918-1939. W specjalnych urnach, nazwanych Duchem Niepodległej, znajduje się ziemia z Ossowa, Radzymina, Wilna, Lwowa, Komarowa, gdzie polscy żołnierze przelewali krew oraz ziemia z Oleandrów, skąd Piłsudski rozpoczął swój marsz ku niepodległości Polski.
– Chcemy, żeby młodzież i dorośli pamiętali komu zawdzięczają wolność – tłumaczy wicestarosta Jarosław Korzeń i prezes Stowarzyszenia Samorządów.
Instalacja kosztowała ponad 262 tys. zł. Na jej wykonanie pieniądze przekazali sponsorzy, lokalni przedsiębiorcy i osoby prywatne. Łuk Zwycięstwa jest kolejną inwestycją zgłoszoną do naszego plebiscytu Perły Biznesu. Pierwszą tego typu, która w sposób bezpośredni nie wpływa jak inne samorządowe inwestycje na zmianę jakości życia jej użytkowników. Jest ona ważna z innych względów: ma znaczenie symboliczne i świadomościowe, kształtuje tożsamość i świadomość narodową.
Napisz komentarz
Komentarze