Janów Lubelski został pominięty przy wyznaczaniu i oznakowaniu szlaku rowerowego Green Velo. – Dlatego w porozumieniu z sąsiednimi gminami postanowiliśmy wyznaczyć i oznakować szlaki łączące nas z Green Velo w trzech miejscach – informuje Katarzyna Dzadz, kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta w Janowie Lubelskim.
Chodzi o Jarocin (pow. niżański) i Jastkowice (pow. stalowowolski) oraz Ciosmy w gm. Biłgoraj. Na terenie tej ostatniej gminy szlak będzie prowadził przez Ciosmy (na uwagę zasługują miejsca pamięci związane z powstaniem styczniowym i walkami partyzanckimi z okresu II wojny światowej, a także liczne krzyże i kapliczki drewniane) i Bukową (drewniany kościółek pw. św. Andrzeja Boboli, liczne krzyże drewniane i kapliczki, z których najstarsza pochodzi z 1838 r.), a na terenie gm. Janów Lubelski – pobiegnie przez Ujście, Kiszki, Momoty Górne (znajdują się tu m.in. zabytkowy drewniany kościółek pw. św. Wojciecha oraz stawy śródleśne z hodowlą karpia), Szklarnię (ostoja konika biłgorajskiego, szkoła suki biłgorajskiej) do niezwykle popularnego nie tylko w sezonie letnim Parku Rekreacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim.
Inwestycja odpowiada na zapotrzebowanie związane z rozwojem turystyki rowerowej oraz zainteresowanie najciekawszymi atrakcjami kulturowymi, historycznymi i przyrodniczymi regionu. – Włączenie do Green Velo i oznakowanie zjazdów na inne nasze szlaki jest odpowiedzią na rozwój turystyki rowerowej i coraz większą popularność wśród turystów szlaków w Lasach Janowskich – dodaje Katarzyna Dzadz, z janowskiego magistratu, który odpowiada za inwestycję.
Napisz komentarz
Komentarze