Spółdzielnia socjalna “Cisówka II” powstała 20 marca 2020 r. Została założona przez Gminę Ulhówek oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Korczminie-Osadzie.
- "Cisówka II" prowadzi działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków, pracowników oraz środowiska lokalnego, a także działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - mówi prezes Justyna Chilimoniuk.
“Cisówka II” realizuje zadania z zakresu gospodarki komunalnej, prowadzi restaurację, świadczy usługi cateringowe, organizuje okolicznościowe imprezy.
Dzięki determinacji osób zarządzających oraz wsparciu wójta Gminy Ulhówek Łukasza Kłębka, na rozpoczęcie działalności Spółdzielni Socjalnej “Cisówka II” udało się zdobyć fundusze z Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny, przy wsparciu Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zamościu. Łącznie pozyskano prawie 300 tys. złotych i zakupiono dwa samochody specjalistyczne do przewozu odpadów komunalnych oraz wyposażenie gastronomiczne i restauracyjne.
Ulhówek stara się być gminą niezależną i samowystarczalną, lokalne władze nie oglądają się na innych i robią swoje.
- Stąd narodził się odmienny pomysł na stworzenie podmiotu, na działalność Spółdzielni Socjalnej “Cisówka II”, w formie gospodarowania polegającej na prostych zasadach, łączących ze sobą zalety współdziałania grupy ludzi, którzy chcą razem osiągnąć cele gospodarcze, które pozwolą zatrzymać wzrost cen za usługi wywozu odpadów komunalnych i będzie konkurencją dla dotychczasowego monopolisty, kierując się hasłem ”Wspólna praca nas wzbogaca” - mówi Justyna Chilimoniuk.
To pokazuje, że samorząd Gminy Ulhówek to gospodarz biorący sprawy w swoje ręce, aktywnie rozwiązujący problemy pojawiające się na jego obszarze. Być może będzie on inspiracją dla sąsiednich gmin, które dzięki dobremu przykładowi Gminy Ulhówek również zainteresują się tematem spółdzielczości socjalnej i ekonomii społecznej.
Wróćmy jednak do naszej Kobiety Sukcesu. Zdecydowanie częściej można usłyszeć o spółdzielniach socjalnych zarządzanych przez mężczyzn. To zaczyna się zmieniać. Zachodzące w ostatnich czasach przemiany społeczne i gospodarcze stwarzają warunki do większego uczestnictwa kobiet w zarządzaniu. - Uchwalane regulacje prawne o spółdzielniach socjalnych, działaniach promocyjnych, możliwość finansowania, zachęciły mnie do działań - mówi nominowana w kategorii Kobieta Sukcesu.
Prezes Justyna Chilimoniuk zwraca uwagę, że jako lider ma jasno określone priorytety w prowadzeniu działalności. - Równość ekonomiczna, pogodzenie życia prywatnego i zawodowego, równe uczestnictwo w podejmowaniu decyzji, eliminowanie negatywnych stereotypów, aby dowodzić firmą i skierować przedsiębiorstwo na właściwe tory - wylicza.
Nie mniej istotne jest sprawne zarządzanie. - W naszej Spółdzielni ważną rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i kształtowaniu zespołu odgrywa zarząd, staramy się tak działać, aby unikać nieporozumień i narastających konfliktów, a powstające na bieżąco rozwiązywać i budować wzajemne zaufanie - wyjaśnia Justyna Chilimoniuk.
Efekty już widać. Działalność Spółdzielni Socjalnej “Cisówka II” została zauważona przez zewnętrznych ekspertów. - W 2021 roku otrzymaliśmy certyfikat “Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2021” jako “Debiut Roku”, zaś w 2022 r. certyfikat “Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022” jako “Sukces Rynkowy” - nie kryje dumy pani Justyna.
Nasza pretendentka do Perły Biznesu w kategorii Kobieta Sukcesu spełnia się zawodowo nie tylko w Spółdzielni Socjalnej “Cisówka II”. Prywatnie prowadzi firmę usługową “MIŁO MI”, która zajmuje się głównie stylizacją paznokci oraz makijażem okolicznościowym. Wszystkie usługi prowadzone są w taki sposób, aby w pełni zaspokoić potrzeby klientek, podkreślając ich naturalny piękny wygląd.
Napisz komentarz
Komentarze