Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:15
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

PERŁY BIZNESU 2022: Jan Koman (Darczyńca Roku)

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to czym dzieli się bezinteresownie z innymi – mówi Jan Koman, honorowy dawca krwi, nominowany w plebiscycie Perły Biznesu w kategorii Darczyńca Roku.
PERŁY BIZNESU 2022: Jan Koman (Darczyńca Roku)
Po raz pierwszy pan Jan oddał krew w wieku 19 lat podczas komisji wojskowej na Śląsku.

Jan Koman pochodzi z Aleksandrowa w powiecie biłgorajskim, ma 61 lat, z zawodu jest budowlańcem. To człowiek, który oddaje innym to, co ma najcenniejsze – swoją krew.

Po raz pierwszy pan Jan oddał krew w wieku 19 lat podczas komisji wojskowej na Śląsku. Potem tam, gdzie był, w zachodnio-pomorskim, na Mazurach także oddawał krew. Robi to do dzisiaj, przez blisko 42 lata! Ma udokumentowane, że oddał w tym czasie ponad 77 litrów pełnej krwi! Choć faktycznie jeszcze więcej, bo część dokumentów przepadła. 

 – Krew oddaję 5-6 razy w roku, czyli tyle razy, ile to możliwe. Zawsze 450 ml pełnej krwi. Zdrowie na razie dopisuje, oczywiście trzeba o nie dbać, ale skoro mam taką możliwość, to pomagam innym. Wiem, jak bardzo to ważne – mówi Jan Koman. Opowiada, że miał w życiu trzy takie sytuacje, które go w tym wyjątkowo mocno utwierdziły.

 – W 1986 r. czekałem w kolejce na oddanie krwi, w pewnym momencie wyszła pielęgniarka i zapytała o grupę A Rh minus, czyli moją. Zgłosiłem się. Pobrano mi krew, po którą na sygnale przyjechała karetka i zabrała do potrzebującego, który ucierpiał w wypadku. To było niesamowite przeżycie. Kolejne takie miałem w Biłgoraju: gdy oddawałem krew, przywieziono rannego motocyklistę, który też miał tę samą co ja grupę krwi. Jest ona bardzo rzadka, ma ją zaledwie 7 procent populacji na świecie. Oczywiście każda grupa krwi jest potrzebna i to przez cały czas. To jest coś, czego nie da się kupić, nie da się wyprodukować – mówi pan Jan. Zachęca wszędzie, gdzie może i każdego, kogo spotka na swojej drodze do oddawania krwi. Tych, którzy to robią, przekonuje do systematyczności, a tych, którzy jeszcze nigdy krwi nie oddali, żeby choć raz pomogli innym. Może potem sami poczują potrzebę dzielenia się częściej najcenniejszym darem, jaki posiadają.

Jan Koman został nagrodzony za dotychczasową działalność na rzecz krwiodawstwa Brązowym, Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi od Prezydenta RP, tytuł „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Od roku 1989 ma także tytuł i odznakę „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”. Biłgorajski oddział PCK złożył wniosek do Lubelskiego Oddziału Okręgowego o nadanie mu wyróżnienia „Kryształowe Serce”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama