Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:48
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

PERŁY BIZNESU 2022: Krystyna Rybińska-Smyk (Dobroczyńca Roku)

Krystyna Rybińska-Smyk. Z wykształcenia polonistka, animatorka kultury i dziennikarka, z zawodu nauczycielka, z zamiłowania koordynatorka działalności społecznej. Całe zawodowe życie uczyła języka polskiego i wiedzy o kulturze w zamojskich szkołach średnich, a także współpracowała z lokalnymi mediami (najdłużej z lubelskim oddziałem „Gazety Wyborczej”).
PERŁY BIZNESU 2022: Krystyna Rybińska-Smyk (Dobroczyńca Roku)
Krystyna Rybińska-Smyk ceni ludzi nieprzeciętnych, zwłaszcza angażujących się w działalność społeczną, potrafi ich odnaleźć i... opisać. Dowodem na to jest książka „Nasi sąsiedzi z pasją”.

Od prawie 20 lat związana jest z Zamojskim Centrum Wolontariatu, gdzie zajmuje się wolontariatem młodzieżowym, promocją organizacji, spotkaniami międzynarodowymi i wspieraniem seniorów, zwłaszcza tych poszkodowanych przez nazizm.

Działa drugą kadencję w Zamojskiej Radzie Seniorów (aktualnie jest przewodniczącą).

Jest pomysłodawczynią i koordynatorką projektu finansowanego przez Niemców, a wspierającego osoby poszkodowane przez III Rzeszę. Dzięki temu poznała organizacje zrzeszające kombatantów, potrzeby, a także potencjał najstarszych zamojskich seniorów. Dla nich powstała świetlica dziennego wsparcia, gdzie mogą się spotykać, dzielić przeżyciami, swoimi umiejętnościami i twórczością.

Współautorka międzynarodowych realizowanych przez ZCW i Stowarzyszenie Heureka Generator projektów historycznych, w których brali i biorą udział jej podopieczni, którzy przeżyli wojnę. Dzięki tym projektom ich losy mogli poznać i wciąż poznają młodzi ludzie z Polski i Europy. Są też polsko-angielskie publikacje ze wspomnieniami oraz strona lekcjezywejhistorii.pl, a także tomik poezji i prozy poetyckiej „Młodość nie wieczność” oraz „Informator dla zamojskich seniorów, kombatantów oraz ich rodzin i opiekunów”, który współredagowała.

Krystyna Rybińska-Smyk ceni ludzi nieprzeciętnych, zwłaszcza angażujących się w działalność społeczną, potrafi ich odnaleźć i... opisać. Dowodem na to jest książka „Nasi sąsiedzi z pasją” zawierająca „galerię” trzydziestu wyjątkowych mieszkańców SM im. Jana Zamoyskiego.

Wrażliwa na potrzeby osób potrzebujących pomocy angażuje się w tę pomoc sama, angażuje też rodzinę, znajomych, przyjaciół, byłych uczniów. Wszyscy wyjątkową aktywność wykazali w czasie pandemii i wojny za naszą wschodnią granicą.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama