Od prawie 20 lat związana jest z Zamojskim Centrum Wolontariatu, gdzie zajmuje się wolontariatem młodzieżowym, promocją organizacji, spotkaniami międzynarodowymi i wspieraniem seniorów, zwłaszcza tych poszkodowanych przez nazizm.
Działa drugą kadencję w Zamojskiej Radzie Seniorów (aktualnie jest przewodniczącą).
Jest pomysłodawczynią i koordynatorką projektu finansowanego przez Niemców, a wspierającego osoby poszkodowane przez III Rzeszę. Dzięki temu poznała organizacje zrzeszające kombatantów, potrzeby, a także potencjał najstarszych zamojskich seniorów. Dla nich powstała świetlica dziennego wsparcia, gdzie mogą się spotykać, dzielić przeżyciami, swoimi umiejętnościami i twórczością.
Współautorka międzynarodowych realizowanych przez ZCW i Stowarzyszenie Heureka Generator projektów historycznych, w których brali i biorą udział jej podopieczni, którzy przeżyli wojnę. Dzięki tym projektom ich losy mogli poznać i wciąż poznają młodzi ludzie z Polski i Europy. Są też polsko-angielskie publikacje ze wspomnieniami oraz strona lekcjezywejhistorii.pl, a także tomik poezji i prozy poetyckiej „Młodość nie wieczność” oraz „Informator dla zamojskich seniorów, kombatantów oraz ich rodzin i opiekunów”, który współredagowała.
Krystyna Rybińska-Smyk ceni ludzi nieprzeciętnych, zwłaszcza angażujących się w działalność społeczną, potrafi ich odnaleźć i... opisać. Dowodem na to jest książka „Nasi sąsiedzi z pasją” zawierająca „galerię” trzydziestu wyjątkowych mieszkańców SM im. Jana Zamoyskiego.
Wrażliwa na potrzeby osób potrzebujących pomocy angażuje się w tę pomoc sama, angażuje też rodzinę, znajomych, przyjaciół, byłych uczniów. Wszyscy wyjątkową aktywność wykazali w czasie pandemii i wojny za naszą wschodnią granicą.
Napisz komentarz
Komentarze