Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:46
Reklama
Reklama

Wakacje kredytowe. Czy to mi się opłaca?

Zaczyna funkcjonować ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe. Kto i na jakich zasadach może zatrzymać spłatę rat? Agent Północ Nieruchomości radzi, jak skorzystać z rozwiązania, aby było faktyczną ulgą.  Ustawa jest próbą pomocy osobom, których raty kredytów wzrosły z powodu podnoszenia stóp procentowych. Z wakacji kredytowych może skorzystać każdy posiadający zobowiązanie bankowe zaciągnięte przed 1 lipca 2022 r., ale tylko w przypadku gdy termin zakończenia kredytowania przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie.
Wakacje kredytowe. Czy to mi się opłaca?

Dla kogo wakacje?

Jeżeli ktoś ma kilka mieszkań kupionych na kredyt, to może rozwiązanie wakacji zastosować tylko w 1 przypadku. Mieszkanie lub dom muszą być kupione do „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Z wakacji nie można skorzystać w przypadku lokalu przeznaczonego na wynajem. – Wakacje kredytowe są bezpłatne to znaczy, że zawieszona zostaje spłata zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W okresie zawieszenia bank nie może też pobierać żadnych opłat z wyjątkiem tych za ubezpieczenie umowy – podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli ktoś nie skorzysta z wakacji, nie może spotkać się z sytuacją, że w późniejszym okresie, z tego właśnie powodu, wzrośnie mu wysokość raty.

Aby ubiegać się o wakacje kredytowe trzeba, od 29 lipca, zgłosić się do swojego banku (przez internet lub osobiście) i złożyć wniosek. Muszą się w nim znajdować takie dane jak: oznaczenie umowy, okres (lub okresy) zawieszenia spłaty, oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, klauzula: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

Jak skorzystać?

– Propozycja rządowa jest korzystna z punktu widzenia osób posiadających kredyty hipoteczne. Nowe przepisy pozwalają "odetchnąć" kredytobiorcom posiadającym nadmierne obciążenia z tytułu rat kredytu hipotecznego, co w perspektywie tego roku oraz następnego poprawi jakość życia kredytobiorców. Niestety, jest to tylko rozwiązanie doraźne i lepiej by było, gdyby znacząco spadło oprocentowanie kredytów, co przełoży się na mniejsza ratę. Analitycy prognozują, że w lipcu inflacja nie powinna wzrosnąć,a nawet obniży się o ok. 0,3 proc. Niestety, według ekspertów będzie to chwilowe, ale przy odpowiedniej polityce rządu inflacja w perspektywie najbliższych rat i tak powinna się znacząco obniżyć.

– Zainteresowanie klientów pomocą rządową jest widoczne. W moim i większości moich klientów zasadne byłoby zaoszczędzone środki (np. przy racie 4500 zł daje to w sumie 18 0000 zł w tym roku) wpłacić do banku na poczet spłaty kapitału kredytu. Daje to wymierne korzyści. Obniżając kapitał (ale nie skracając okresu kredytowania), możemy sami regulować wysokość raty poprzez zmniejszenie części odsetkowej, co finalnie przełoży się na mniejszą ratę. Jeżeli dokonamy takiej operacji osiem razy, będzie to widać na harmonogramie spłat.

Nie "przejedzmy" zaoszczędzonych środków

Na pytanie, czy wakacje kredytowe są dobre dla wszystkich kredytobiorców, odpowiada że zasadniczo tak, ale ... najgorszym z możliwych wariantów byłoby bezrefleksyjne "przejedzenie" zaoszczędzonych środków. Po czterech miesiącach raty będą prawdopodobnie takie same i efekt pomocy "zniknie". – Wydłużenie okresu kredytowania o 8 miesięcy, zwłaszcza dla kredytów zaciąganych na 25 lub 30 lat i dla których jest jeszcze wiele lat do spłaty wydaje się być nieistotne.

Pozostaje mieć nadzieję, że dochody kredytobiorców wzrosną na tyle, że nie będzie to miało tak dużego znaczenia. Większy koszt kredytu (jeżeli nie nadpłacimy kapitału) w długiej perspektywie jest mało znaczący ponieważ pieniądz w czasie i tak traci na wartości. Ale powrót do rat sprzed wakacji kredytowych (zakładając, że jednak nie nadpłacimy kapitału) może być dla wielu bolesny. I niestety nie należy zapominać, że prawdopodobnie może to być czynnik proinflacyjny.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama