Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:18
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Zamość: Pora spotkać się z historią

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz miasta Zamość. Za kilka dni rozpocznie się jego jubileuszowa odsłona.
Zdjęcia do filmu „Chocim 1621 – cztery wieki po bitwie” realizowano w Zamościu i na Ukrainie. Na zdjęciu (pierwszy z prawej) reżyser Leszek Wiśniewski.

W konkursie 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”, który odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia, zostanie zaprezentowanych 18 najlepszych i najciekawszych produkcji o tematyce historycznej w 6 kategoriach: film dokumentalny, reportaż filmowy, serial dokumentalny, serial fabularny oraz montaż i zdjęcia. Jak co roku, swój ulubiony tytuł wybiorą również widzowie festiwalu. Po projekcjach zaplanowano spotkania z twórcami.

Konkursowe projekcje prezentowane będą od 18 sierpnia w CKF „Stylowy”. Na początek widzowie obejrzą o godz. 14 „Indeks i karabin” w reżyserii Hanny Etemadi.

19 sierpnia blok filmowy rozpocznie się o godz. 9. Na pierwszy ogień pójdzie Drobny, kruchy człowiek” w  reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej. O godz. 15.30 zobaczymy obraz „Tynne – Termopile Kresów” w reżyserii Leszka Wiśniewskiego. To reportaż poświęcony niemal zupełnie nieznanemu fragmentowi walk z Armią Czerwoną we wrześniu 1939 r. na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Przypomina postać bohaterskiego por. Jan Bołbotta i jego 41 żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy po 3 dniach heroicznej walki z najeźdźcą polegli w schronie otoczonym przez Sowietów. Reportaż ukazuje przebieg walki oraz ostatnie chwile dowódcy i jego żołnierzy, odtworzone na podstawie meldunków i nielicznych relacji świadków. Przed tą projekcją – o godz. 14.15 – będzie można zobaczyć film „Chocim 1621 – cztery wieki po bitwie” tego samego reżysera (projekcja pozakonkursowa), który zrealizowano w 400 lat po zwycięskiej obronie Chocimia przez wojska hetmana Jana Karola Chodkiewicza i sojusznicze oddziały kozackie hetmana Piotra Sahajdacznego. Warto zobaczyć ten film, bo zdjęcia do niego realizowano w scenerii Twierdzy Zamość, a także na Zamku Królewskim w Warszawie, Nowym Wiśniczu i na Ukrainie – w plenerach Chocimia i Kamieńca Podolskiego. 20 sierpnia konkursowe projekcje w „Stylowym” będzie można oglądać od godz. 10.

Bilet na jeden blok filmowy (dzień) kosztuje 6 zł. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.stylowy.net.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 18 sierpnia o godz. 20 na Rynku Wodnym. Towarzyszyć mu będzie projekcja filmu „Gra o koronę w reżyserii Piotra Jaworskiego. Dzień później o tej samej porze i w tym samym miejscu zaplanowano „Premiery TVP Historia”, czyli pozakonkursowe pokazy filmów. Wśród wydarzeń towarzyszących na uwagę zasługują wystawy w CKF „Stylowy”, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, Muzeum Zamojskim i Książnicy Zamojskiej.

Gala finałowa i wręczenie nagród 10. ZFF „Spotkania z historią” odbędzie się 20 sierpnia o godz. 20.30 na Rynku Wielkim. Uświetni ją występ wybitnych akordeonistów z formacji Motion Trio. Wstęp wolny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dokumentalista 08.08.2022 19:13
Idźcie i dokumentujcie obecność Polaków w woj, Stanisławowskim, Lwowskim, Łuckim a nie dokumentujecie obecność prawosławia na ziemiach polskich. Tyu każdy krzyżyk czy kapliczna jest sfotografowana jako obecność Ukraińców . Z tym Prawosławiem też śmiech jak przed wojną o cerkwie walczyli na Ukrainie, Bójki normalnie były,

Budowniczy 08.08.2022 19:17
Moskwa budowała a Ci chcą jak na swoje. Nie wnikam czyimi podatkami i rękoma

 

 

Reklama
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama