Wystawa prezentowana w ładowni lotniskowca została entuzjastycznie przyjęta przez licznie przybyłych na wernisaż gości, którzy mieli sposobność podziwiać prezentowane na wielkoformatowych fotografiach szable ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, w tym oręż wybitnych postaci okresu II Rzeczpospolitej takich jak: Józef Piłsudski, Edward Rydz-Śmigły, Stanisław Sosabowski, Mikołaj Bołtuć, Wiktor Thhomee i Lucjan Żeligowski. Prezentowane zdjęcia posłużyły autorowi do zilustrowania zaprezentowanej na wernisażu 1200-stronicowej trylogii historycznej poświęconej historii broni siecznej Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej.
Lotniskowiec USS Intrepidpo wejściu do służby w 1943 r. brał aktywny udział w walkach z Japończykami. W styczniu 1944 r. wspierał desant na Wyspy Marshalla. Jego samoloty pokładowe przyczyniły się do zatopienia pancernika „Musashi” oraz uszkodzenia między innymi pancerników „Yamato” i „Nagato”. Po wycofaniu ze służby przekształcony w 1982 r. w okręt – muzeum, zacumowany przy nabrzeżu w Nowym Jorku.
28 lipca 2022 r. wystawa „Oręż Bohaterów Niepodległej” zainaugurowała konkurs dotyczący historii Polski odbywający się podczas Międzynarodowej Olimpiady Historycznej na Uniwersytecie w Princeton. Janusz Jarosławski miał zaszczyt ułożyć kilka pytań konkursowych które pojawiły się na Olimpiadzie, dotyczących zagadnień opisanych we własnej trylogii historycznej "Oręż Niepodległej".
- Jestem bardzo dumny, że wystawa z tak dużym zainteresowaniem została przyjęta przez młodzież z całego świata. To było dla mnie niezwykle budujące i ważne wydarzenie, była to także unikalna sposobność spotkania z młodymi ludźmi i zapoznania ich z sylwetkami wielkich Polaków, postaci które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowym wyzwaniem, a jednocześnie zaszczytem było ułożenie kilku pytań na egzamin z historii Polski. Podpowiedzi do nich ukryłem w opisie wystawy „Oręż Bohaterów Niepodległej”, cieszę się że zostały one skrzętnie wykorzystane przez uczestników Olimpiady - mówi Janusz Jarosławski, autor wystawy.
Wystawy w Stanach Zjednoczonych powstały we współpracy z International AcademicCompetitions i programem MKiDN "Niepodległa". Zostały zrealizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Ich głównym celem była promocja polskiej kultury i historii, budowanie więzi z Polonią poprzez popularyzację wiedzy o polskiej szabli i orężu Wojska Polskiego oraz stojących za nimi wartościami.
Janusz Jarosławski – publicysta, pisarz, działacz społeczny i ekspert historyczny, znawca i kolekcjoner broni białej, autor książek poświęconych tematyce historycznej. Pomysłodawca ważnego dlapopularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego projektu: „Oręż Bohaterów Niepodległej”. Laureat licznych nagród literackich, wyróżnień międzynarodowych, odznaczeń państwowych i resortowych m.in.: Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i tytułu Ambasador Kultury Polskiej.
Napisz komentarz
Komentarze