Stara Brama Lwowska jest mocno nadgryziona zębem czasu. W złym stanie są między innymi mury, tynki i sklepienie. Celem prac jest przede wszystkim zabezpieczenie zabytkowego obiektu przed dalszą degradacją i poprawa jego stanu technicznego.
Na rewitalizację Starej Bramy Lwowskiej, Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta pozyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 190 tysięcy złotych. Wartość prac oszacowano na 394 tys. zł. - Dofinansowanie zostało przyznane na prowadzenie działań konserwatorskich i restauratorskich na wybranych elementach obiektu - mówi Renata Kondraciuk z Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Zamość.
Prace konserwatorskie zostaną wykonane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Od środka wzmocnione zostaną spękane ściany i sklepienie. - Ponadto pracami objęte zostaną: elewacja zachodnia – część otynkowana, elewacja południowa (przy rondzie) - część ceglana i otynkowana wraz z udrożnieniem rzygacza, część wschodnia – jedynie tył attyki. Konserwacji poddany zostanie także zielony dach - tłumaczy Renata Kondraciuk.
Ze względów bezpieczeństwa, na czas prowadzenia prac brama będzie zamknięta.
Brama Lwowska Stara wybudowana została w latach 1591-1599. Zaprojektował ją włoski architekt Bernardo Morando. Około 1821 r. brama została zamurowana, przekształcona w kazamaty i wykorzystywana jako więzienie. W 1824 roku w kazamacie Bramy Lwowskiej był więziony przez pewien czas major Walerian Łukasiński.
Zamurowane przejście otworzono w 1937 roku.
Napisz komentarz
Komentarze