Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 03:18
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gm. Hrubieszów: Pyszna i niezapomniana przygoda z Gotami [ZDJĘCIA]

Tegoroczna XVIII Biesiada Archeologiczna w Masłomęczu była wyjątkowa z kilku powodów. Do tamtejszej Wioski Gotów zjechało ponad dwustu rekonstruktorów z całej Polski. Ich pokazom antycznych obyczajów, waleczności, rzemiosła, profesji, a także kuchni przyglądało się co najmniej 2 tys. widzów.
Gm. Hrubieszów: Pyszna i niezapomniana przygoda z Gotami [ZDJĘCIA]
Do Masłomęcza dotarło niemal 200 rekonstruktorów z całego kraju. Przybyli barbarzyńcy, legioniści rzymscy, gladiatorzy, rzemieślnicy, artyści, muzycy, a także kucharze, kupcy, a nawet rzymski handlarz niewolników.

Autor: Fot. Gm. Hrubieszów

18 Biesiada Archeologiczna w skansenie "Wioska Gotów" w Masłomęczu odbyła się w 31 lipca. Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica przypomina, o tym co zdecydowało o budowie Wioski Gotów w Masłomęczu i wieloletniej tradycji Biesiad Archeologicznych w tym skansenie.

- Prawie 2 tysiące lat temu, gocki król Berig wyruszył z południowej Skandynawii wraz ze swoim ludem na poszukiwanie nowych ziem. Nie mógł wtedy wiedzieć, jak potoczą się losy jego potomków na arenie świata starożytnego, ani jak ważną rolę w dziejach Europy odegrają kolejne pokolenia Gotów. A już na pewno nie podejrzewał, że 2 tysiące lat później po obu stronach rzeki Bug będą miejsca i osoby, które z pasją opowiadać będą o historii, życiu codziennym, rzemiosłach, rytuałach gockich plemion, a jednocześnie doskonale się przy tym bawić i uczyć. Między innymi w tym właśnie celu w 2014 r. powstała Wioska Gotów w Masłomęczu. To tutaj, podczas badań wykopaliskowych prowadzonych przez prof. dr. hab. Andrzeja Kokowskiego, odkryto ślady obecności dawnych mieszkańców regionu, potomków króla Beriga. Obszar zajmowany przez gockie społeczności w II-V wieku n.e. był bardzo duży – od Pomorza, przez Lubelszczyznę aż po nadczarnomorskie stepy i Krym. Ale to właśnie w gminie Hrubieszów Goci już wiele lat temu stali się znakiem rozpoznawczym i są nim do dziś – opowiada Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

Zjechali z różnych stron Polski 

31 lipca, zgodnie z wieloletnią tradycją, w Masłomęczu zorganizowano kolejną Biesiadę Archeologiczną. To jedno z najważniejszych w Polsce plenerowych wydarzeń o tematyce archeologicznej. W tym roku znacząco rozbudowano program atrakcji. Biesiadzie towarzyszył festiwal dla dzieci i młodzieży pt. Gocka ścieżka – podróż do przeszłości.

- Do Masłomęcza dotarło niemal 200 rekonstruktorów z całego kraju. Przybyli barbarzyńcy, legioniści rzymscy, gladiatorzy, rzemieślnicy, artyści, muzycy, a także kucharze, kupcy, a nawet rzymski handlarz niewolników. Starożytni garncarze, kowale, hutnicy, jubilerzy, szklarze i tkaczki prezentowali tajniki dawnych zawodów – relacjonuje Anna Hyrchała, prezes Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów”. 

- Goście, którzy odwiedzili miniony archeologiczny festiwal w Masłomęczu mogli poznać na czym polegały różne antyczne gry, jak wyrabiano perfumy, jak wówczas prowadzona była edukacja, a także jak nauczano wtedy pisma. Przy tych i innych zagadnieniach swoich sił mogli spróbować wszyscy, którzy odwiedzili Biesiadę Archeologiczną - nadmienia prezes Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów”, Anna Chyrchała.

Na ostatnią Biesiadę Archeologiczną do Masłomęcza zjechali rekonstruktorzy z różnych stron Polski 

Goci po obydwu stronach Bugu  

Opowieściami o życiu codziennym w starożytności, promowano gockie regiony po obu stronach Bugu. Gockie osiedla w Kotlinie Hrubieszowskiej, a także cmentarzyska z II-V wieku n.e. podobne były do tych znajdujących się po drugiej stronie rzeki, o czym świadczą liczne zabytki archeologiczne z terenów Ukrainy. Od niedawna zainteresowanie archeologicznym dziedzictwem przekroczyło polsko-ukraińską granicę na Bugu. Do opowiadania o Gotach włączyli się również mieszkańcy zachodniej Ukrainy. Jest to możliwe za sprawą projektu realizowanego wspólnie przez gminę Hrubieszów i Włodzimierz Wołyński. 

Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Pozwolił on przygotować szereg wydarzeń, ich wspólnym mianownikiem jest właśnie archeologia Gotów. Przygotowane zostaną wirtualne wycieczki, konferencja naukowa, wizualizacje i filmy popularnonaukowe – to tylko niektóre elementy projektu, które wkrótce zostaną zaprezentowane.

Tradycyjnie doszło do zbrojnego starcia sił gockich z rzymskimi legionistami. Biesiadę zakończył widowiskowy pokaz fire show w wykonaniu bursztynnika Eryka i koncert zespołu muzyki dawnej Viatores.

Już dziś wiadomo, że na kolejną Biesiadę Archeologiczną przyjdzie nam poczekać co najmniej trzy lata. Następna odbędzie się prawdopodobnie dopiero w 2025 roku. Za kilka tygodni w Wiosce Gotów w Masłomęczu rozpoczną się prace przy budowie Centrum Dziedzictwa Kultowego i Archeologicznego (szczegóły na stronach hrubieszowskich).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Myślący 11.08.2022 15:34
GOCI GOTANIA NAWET PRZY WEJŚCIU DO URZĘDÓW STOJĄ TAKIE BANERY!Ja się tylko nieśmiało zapytam KTO TAK MOCNO PROMUJE DZISIAJ TE WCZESNOGERMAŃSKIE PLEMIONA?Komus na tym mocno zalezy!GOTANIA Łatwo zamienic na GERMANIA!Wszystko moźe się wydarzyć Następna Rzesza niemiecka tylko na to czeka!

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ruskie zaczęły trzecią wojnę w ciągu 15 lat, ale to Biden prowokuje?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 13:38Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: Bros WarnerTreść komentarza: Dobrze że informujecie o tym ludzi PO emisji odcinka ! Brawo !!! Szacun :)Data dodania komentarza: 21.11.2024, 11:52Źródło komentarza: "Poszukiwacze historii" w Tomaszowie Lubelskim. Odcinki można już oglądaćAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Problem jest też z tym, że wszystko słychać na korytarzu. Ja usłyszałem o całym przebiegu choroby chorej psychicznie osoby. Trzeba przenieść koniecznie siedzibę !!!!Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:58Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: za mało ruchuTreść komentarza: Widzę przytyło się. Nie poznałem na zdjęciu.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 10:49Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: POLKATreść komentarza: A gdzie zakupione Patrioty które miały bronić polskiego nieba gdzie się znajdują w POLSCE czy na ukrainieData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: J KRONTreść komentarza: Wyjaśnić do końca nie zamieść pod dywan karuzela kręci się w okuł tych samych osób SKANDALData dodania komentarza: 21.11.2024, 10:44Źródło komentarza: Zamość: O insynuacjach, pomówieniach i sytuacji w Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej
Reklama