18 Biesiada Archeologiczna w skansenie "Wioska Gotów" w Masłomęczu odbyła się w 31 lipca. Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im. Stanisława Staszica przypomina, o tym co zdecydowało o budowie Wioski Gotów w Masłomęczu i wieloletniej tradycji Biesiad Archeologicznych w tym skansenie.
- Prawie 2 tysiące lat temu, gocki król Berig wyruszył z południowej Skandynawii wraz ze swoim ludem na poszukiwanie nowych ziem. Nie mógł wtedy wiedzieć, jak potoczą się losy jego potomków na arenie świata starożytnego, ani jak ważną rolę w dziejach Europy odegrają kolejne pokolenia Gotów. A już na pewno nie podejrzewał, że 2 tysiące lat później po obu stronach rzeki Bug będą miejsca i osoby, które z pasją opowiadać będą o historii, życiu codziennym, rzemiosłach, rytuałach gockich plemion, a jednocześnie doskonale się przy tym bawić i uczyć. Między innymi w tym właśnie celu w 2014 r. powstała Wioska Gotów w Masłomęczu. To tutaj, podczas badań wykopaliskowych prowadzonych przez prof. dr. hab. Andrzeja Kokowskiego, odkryto ślady obecności dawnych mieszkańców regionu, potomków króla Beriga. Obszar zajmowany przez gockie społeczności w II-V wieku n.e. był bardzo duży – od Pomorza, przez Lubelszczyznę aż po nadczarnomorskie stepy i Krym. Ale to właśnie w gminie Hrubieszów Goci już wiele lat temu stali się znakiem rozpoznawczym i są nim do dziś – opowiada Bartłomiej Bartecki, dyrektor Muzeum im Stanisława Staszica w Hrubieszowie.
Zjechali z różnych stron Polski
31 lipca, zgodnie z wieloletnią tradycją, w Masłomęczu zorganizowano kolejną Biesiadę Archeologiczną. To jedno z najważniejszych w Polsce plenerowych wydarzeń o tematyce archeologicznej. W tym roku znacząco rozbudowano program atrakcji. Biesiadzie towarzyszył festiwal dla dzieci i młodzieży pt. Gocka ścieżka – podróż do przeszłości.
- Do Masłomęcza dotarło niemal 200 rekonstruktorów z całego kraju. Przybyli barbarzyńcy, legioniści rzymscy, gladiatorzy, rzemieślnicy, artyści, muzycy, a także kucharze, kupcy, a nawet rzymski handlarz niewolników. Starożytni garncarze, kowale, hutnicy, jubilerzy, szklarze i tkaczki prezentowali tajniki dawnych zawodów – relacjonuje Anna Hyrchała, prezes Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów”.
- Goście, którzy odwiedzili miniony archeologiczny festiwal w Masłomęczu mogli poznać na czym polegały różne antyczne gry, jak wyrabiano perfumy, jak wówczas prowadzona była edukacja, a także jak nauczano wtedy pisma. Przy tych i innych zagadnieniach swoich sił mogli spróbować wszyscy, którzy odwiedzili Biesiadę Archeologiczną - nadmienia prezes Masłomęckiego Stowarzyszenia „Wioska Gotów”, Anna Chyrchała.
Na ostatnią Biesiadę Archeologiczną do Masłomęcza zjechali rekonstruktorzy z różnych stron Polski
Goci po obydwu stronach Bugu
Opowieściami o życiu codziennym w starożytności, promowano gockie regiony po obu stronach Bugu. Gockie osiedla w Kotlinie Hrubieszowskiej, a także cmentarzyska z II-V wieku n.e. podobne były do tych znajdujących się po drugiej stronie rzeki, o czym świadczą liczne zabytki archeologiczne z terenów Ukrainy. Od niedawna zainteresowanie archeologicznym dziedzictwem przekroczyło polsko-ukraińską granicę na Bugu. Do opowiadania o Gotach włączyli się również mieszkańcy zachodniej Ukrainy. Jest to możliwe za sprawą projektu realizowanego wspólnie przez gminę Hrubieszów i Włodzimierz Wołyński.
Projekt otrzymał dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Pozwolił on przygotować szereg wydarzeń, ich wspólnym mianownikiem jest właśnie archeologia Gotów. Przygotowane zostaną wirtualne wycieczki, konferencja naukowa, wizualizacje i filmy popularnonaukowe – to tylko niektóre elementy projektu, które wkrótce zostaną zaprezentowane.
Tradycyjnie doszło do zbrojnego starcia sił gockich z rzymskimi legionistami. Biesiadę zakończył widowiskowy pokaz fire show w wykonaniu bursztynnika Eryka i koncert zespołu muzyki dawnej Viatores.
Już dziś wiadomo, że na kolejną Biesiadę Archeologiczną przyjdzie nam poczekać co najmniej trzy lata. Następna odbędzie się prawdopodobnie dopiero w 2025 roku. Za kilka tygodni w Wiosce Gotów w Masłomęczu rozpoczną się prace przy budowie Centrum Dziedzictwa Kultowego i Archeologicznego (szczegóły na stronach hrubieszowskich).
Napisz komentarz
Komentarze