Partnerstwo Roztocze Środkowe jest kontynuacją pilotażu Ministerstwa Rozwoju i Centrum Wsparcia Doradczego, w którym uczestniczyło osiem samorządów (Miasto Tomaszów Lubelski, Gmina Lubycza Królewska, Miasto i Gmina Narol, Gmina Tomaszów Lubelski, Gmina Tarnawatka, Gmina Krynice, Gmina Susiec, Gmina Bełżec). Teraz dołączył dziewiąty – Horyniec-Zdrój. W ramach pilotażu samorządy analizowały swoją sytuację, powstał o tym raport i strategia rozwoju.
– To połączyło nas na tyle, że postanowiliśmy kontynuować naszą współpracę i podpisanie 4 sierpnia porozumienia to była już konkretna forma przejścia od pilotażu do Partnerstwa, ponieważ dzięki Partnerstwu będziemy pozyskiwać środki na realizację przedsięwzięć – tłumaczy Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, lidera w Partnerstwie.
Jedną z kluczowych inwestycji ma być stworzenie Geoparku "Kamienny Las Roztocza". Burmistrz tłumaczy, że to przedsięwzięcie ma dwa filary. Jeden to filar przyrodniczy, czyli prezentacja zasobów geologicznych w postaci skamieniałych drzew, których głównym centrum są na ten moment Siedliska w gm. Lubycza Król.
– Mówimy o ciekawostce o dużym znaczeniu, bo zgodnie z informacją, jaką przedstawiał badacz tego zagadnienia, prof. Marek Krąpiec, takich miejsc na świecie jest trzy-cztery. To jest filar przyrodniczy i uznajemy, że to będzie taki magnes. Docelowo chcielibyśmy, żeby Geopark "Kamienny Las" swoją opieką objęło UNESCO – uzupełnia burmistrz. I dodaje, że drugim filarem byłaby cała „turystyczna otoczka”. Samorządy planują rozbudować ścieżki edukacyjno-rowerowe, stworzyć dwa centra prezentacji skamieniałych drzew. Jedno tak, jak jest, byłoby w Siedliskach (oczywiście zostałoby rozbudowane), a drugie w Lubaczowie. Wszyscy liczą na to, że turyści, którzy przyjadą do Geoparku zechcą zwiedzić inne atrakcje Roztocza Środkowego.
Projekt jest obiecujący, dlatego cieszy się zainteresowaniem samorządów, także spoza woj. lubelskiego. Gmina Narol i Horyniec-Zdrój (woj. podkarpackie) same wystąpiły z wnioskiem o dołączenie do Partnerstwa. Widzą w nim korzyści dla swojego rozwoju.
– Mam nadzieję, że współpraca dwóch województw będzie naszym atutem, a nie słabością, że przyniesie korzyści dla rozwoju turystyki i przedsiębiorczości – mówi Wojciech Żukowski.
O środki finansowe na realizację planów samorządy mają zamiar starać się w Ministerstwie Rozwoju, ale liczą też na regionalne programy obu województw.
Napisz komentarz
Komentarze