Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:37
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Bełżec: Lanberry, herb od rzeźbiarzy i najlepsze regionalne produkty. To był Jarmark świętego Wawrzyńca [ZDJĘCIA]

Z rozmachem zorganizowano w Bełżcu Jarmark św. Wawrzyńca. To wydarzenie, na które mieszkańcy czekają co roku.
Bełżec: Lanberry, herb od rzeźbiarzy i najlepsze regionalne produkty. To był Jarmark świętego Wawrzyńca [ZDJĘCIA]
Lanberry jest idolką wielu nastolatek. Do zdjęć z wokalistką i po autografy ustawiały się kolejki.

Autor: Fot. GOK Bełżec

Tradycja Jarmarku św. Wawrzyńca w Bełżcu została zapoczątkowana 415 lat temu.

– W marcu 1607 roku król Zygmunt III Waza wydał dokument lokacyjny, który zezwalał na założenie miasta Bełżec przez Samuela Lipskiego herbu Grabie. Przywilej ten nadawał miastu prawa magdeburskie oraz prawo odbywania dwóch targów i jarmarków na św. Agnieszkę oraz św. Wawrzyńca. Już w 1629 roku Bełżec utracił prawa miejskie i miejscowość została wymieniona w dokumentach jako wieś. Wówczas zaprzestano także organizowania jarmarków. Jednak po upływie wielu lat rozpoczęto kontynuację tejże tradycji. W 2007 roku z okazji 400-lecia Bełżca, Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów zadecydował, iż dotychczasowe Dni Bełżca zostaną przemianowane w Jarmark św. Wawrzyńca. I tak do dnia dzisiejszego staramy się pielęgnować tą wspaniałą jarmarczną tradycję – przypomina Karolina Janik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu. 

Tegoroczny jarmark odbył się 7 sierpnia na stadionie sportowym w Bełżcu. Po oficjalnym rozpoczęciu i przywitaniu uczestników wydarzenia wójt Andrzej Adamek przyjął pięknie wykonany przez znakomitych rzeźbiarzy Konrada Kopczackiego oraz Grzegorza Wajsa herb Bełżca.

Po części oficjalnej, przyszła pora na tę najbardziej wyczekiwaną – z muzyką i zabawami. Jak na jarmark przystało, do Bełżca zjechało wielu wystawców, którzy sprzedawali swoje rękodzieło i produkty regionalne.

Publiczność bawiła się przy występach kapel ludowych oraz zaproszonych gwiazd: Lanberry, zespołów Tex, Marase i Mejk.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

w sumie 17.08.2022 10:33
pierwszy raz słysze o tej pani ale wiecej zdjec z tej imprezy chetnie bym zobaczyl

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama