Projekt herbu wraz z uzasadnieniem został wysłany do zaopiniowania do komisji heraldycznej. Na wizerunek herbu składa się m.in. panna w biłgorajskim stroju ludowym w barwach naturalnych z trójlistną gałązką złotą w prawej ręce.
Panna w biłgorajskim stroju odwołuje się do charakterystycznej dla tego regionu kultury ludowej. Biłgorajski strój występuje wyłącznie na obszarze tego powiatu. Jest niepowtarzalny i zawiera w sobie cechy zarówno wschodnio-polskie, jak i zachodnio-ruskie. Ponadto postać panny nawiązuje do pierwotnej nazwy Potoka Górnego – Dziewiczy Potok.
Trójlistna gałązka lipy w prawej ręce panny nawiązuje do nazwy największej miejscowości gminy Potok Górny, a mianowicie Lipin, które obecnie podzielone są na trzy sołectwa: Lipiny Dolne, Lipiny Górne-Borowina i Lipiny Górne-Lewki. Ponadto kilka pozostałych sołectw nosi nazwy bezpośrednio nawiązujące do szesnastowiecznej kolonizacji na terenach puszczańskich: Dąbrówka, Jasiennik Stary, Jedlinki i przysiółek Borowina. Gmina leży na południowych rubieżach Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich. Natomiast srebrny pofalowany pas symbolizujący wody – morze, rzeki, jeziora i potoki, odnosi się bezpośrednio do nazwy gminy – Potok, jako element tzw. herbu mówiącego.
Projekt graficzny opracowała Karolina Chorązka-Paluch, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Napisz komentarz
Komentarze