14 sierpnia w Biłgoraju odbył się koncert finałowy trwającego trzy dni międzynarodowego Festiwalu Kultur. Wyreżyserowany został on przez Andrzeja Głowackiego. Jednym z jego elementów było uroczyste pożegnanie z Grupą Folklorystyczną „Pokolenia” jej założycielki, kierowniczki i choreografa – Anny Iskry, która grupę prowadziła przez 10 lat. – Coś się zaczyna i coś się kończy, ale zostawiam zespół w dobrych rękach i wiem, że zespół będzie sobie dobrze radził w przyszłości. Mam satysfakcję, że udało nam się stworzyć zespół, który prezentuje wysoki poziom artystyczny i może występować na każdej scenie. Wiem, co mnie bardzo cieszy, że jest ulubieńcem biłgorajskiej publiczności – powiedziała na pożegnanie wieloletnia kierowniczka grupy. Anna Iskra i obiecała dalej wspierać zespół, ale już jako wolontariusz. Swojej szefowej podziękowali członkowie obydwu grup tanecznych „Pokoleń”.
Słowa uznania i wdzięczności w imieniu wszystkich mieszkańców skierowali również burmistrz miasta Janusz Rosłan wraz ze swoim zastępcą Jarosławem Bondyrą. Publiczność podziękowała Annie Iskrowej owacjami na stojąco, a zespoły zaśpiewały tradycyjne „100 lat”.
Anna Iskra to doświadczony choreograf, instruktor tańca kategorii I, wychowawca młodzieży, konsultant folklorystycznych zespołów polonijnych. To również założycielka i wieloletni kierownik artystyczny i choreograf młodzieżowego Zespołu Tańca Ludowego „Tanew” z Biłgoraja. W latach 2000-2007 pełniła funkcję dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Przez 10 lat współpracowała z Polonią jako Wykładowca w Studium Folklorystycznym dla Instruktorów Zespołów Polonijnych na UMCS w Lublinie. Była również wykładowcą przedmiotu Dziedzictwo Kulturowe w Lubelskiej Szkole Wyższej. Odkrywca i popularyzatorka regionalnych tańców biłgorajskich. Autorka książki „Biłgorajska ty ziemico”– wydanej w 1999 r. – w której na podstawie swoich badań terenowych dokumentuje biłgorajski folklor taneczny i muzyczny. W 2011 r. wydała drugą swoją książkę pt. "Strój biłgorajski". Autorka scenariusza widowiska „Żałosne i Radosne – czyli pożegnanie i powitanie sitarzy". Współpracuje jako konsultant i choreograf z wieloma polonijnymi zespołami folklorystycznymi na świecie.
Za swoją pracę uzyskała liczne nagrody: Ministra Edukacji Narodowej – 2006 r.; Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2006 r.; Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta RP – 2008 r.
Napisz komentarz
Komentarze