Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 04:36
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 SUB Michał Mulawa

Gm. Tomaszów Lubelski: Sześć wieków podtomaszowskiej wsi

Rogóźno ma już 600 lat! To jedna z najstarszych miejscowości w powiecie tomaszowskim. Taki jubileusz nie mógł być świętowany po cichu i skromnie. I nie był. Zabawa z tej okazji była przednia.
600-lecie Rogóźna świętowali wszyscy mieszkańcy, w tym panie, które przez lata rozsławiały wieś.

Pierwsze wzmianki o Rogóźnie sięgają 1422 roku. Była to wówczas wieś na ziemi bełskiej. Osadził ją Andrzej Małdrzyk herbu Wąż, na mocy ugody zawartej z sąsiadem Wołczkiem z Gródka w sprawie korzystania z lasów Łaziska, Koczalin i Górno, w otoczeniu których powstało Rogóźno. Kolonizację wioski dokończyli jego synowie. Małdrzykowie byli właścicielami do 1528 r. Gdy zabrakło męskich potomków w rodzinie, poprzez koligacje żeńskiej część rodu wieś na kolejne 50 lat przejęli Marcinowscy herbu Topór. Od nich w 1578 ziemie kupił kanclerz Jan Zamoyski, a po kilkunastu latach włączył do swojej ordynacji.

 – Z części gruntów Rogóźna Zamoyski wyodrębnił potem Jelitowo, które później przyjęło nazwę Tomaszów Ordynacki, dziś Tomaszów Lubelski – mówi Marzena Czubaj-Gancarz, wójt gminy Tomaszów Lub.

Dodaje, że historia Rogóźna jest bardzo ciekawa, ale niestety czas nie pozostawił z niej wiele. Kiedyś był tam piękny drewniany dwór, działała gorzelnia, zakład produkujący gwoździe. Austriacy wybudowali tam pierwszą wąskotorową kolejkę w kierunku Bełżca. Była też cerkiew pw. św. Michała Archanioła.

Dziś największą atrakcją miejscowości są stawy rybackie. Na miejscu ustawiono ławki, tablice informacyjne, wiatę, grilla. Niedaleko jest plac zabaw. Mogą tu odpoczywać mieszkańcy i turyści.

Co roku właśnie w tym miejscu organizowany jest piknik rybacki i zawody wędkarskie o puchar wójta.

Rogóźno może się jeszcze pochwalić, że właśnie stąd pochodzi Edmund Wasilewski. Urodził się w 1814 roku. Był nauczycielem, wybitnym polskim poetą, którego stawiano nawet przed Stanisławem Wyspiańskim. Przede wszystkim był piewcą Krakowa, w którym zmarł w 1846 r. W jego rodzinnej wsi nie ma po nim śladu. Przy okazji 600-lecia tylko o tym wspomniano, ale niewykluczone, że to się kiedyś zmieni.

– Marzy mi się, żeby upamiętnić Edmunda Wasilewskiego. Żeby na tablicy z okazji 600-lecia wsi znalazła się też informacja, że stąd pochodził. W szkole w Rogóźnie można byłoby zrobić taki kącik poświęcony temu poecie – mówi wójt.

O historii dawnej i tej, która tworzy się na naszych oczach można przeczytać w publikacji „Dzieje miejscowości gminy Tomaszów Lubelski”, którą wójt przygotowała razem z Ewą i Józefem Niedźwiedziami. Kolejnym źródłem wiedzy będzie album, w którym znajdą się stare i współczesne fotografie. Zostanie wydany pod koniec roku.

Impreza, która została zorganizowana 14 sierpnia, przy zbiegu ulic Sybiraków i wyzwolenia też już przeszła do historii. Była niezwykle udana. Dopisała pogoda i frekwencja.

Mieszkańcy uczestniczyli najpierw w mszy świętej polowej, a potem bawili się przy przebojach Tomaszowskiej Kapeli Podwórkowej i zespołu LordTL. Organizatorzy zadbali też o poczęstunek i inne atrakcje, w tym pokazy kulinarne, sportowe, występy artystyczne.

Kolejna okazja do świętowania okrągłego jubileuszu w gminie nadarzy się na początku przyszłego roku.

21 stycznia 2023 r. gmina Tomaszów będzie obchodziła swoje 50-lecie. Będzie się czym pochwalić. No może poza jednym, jeśli do tego czasu ta sprawa nie zostanie załatwiona. Chodzi o herb gminy.

 – Warto by było, żeby radni jednak podjęli uchwałę w sprawie herbu. Wszystko jest od trzech lat przygotowane przez heraldyka. I to czeka, ponieważ ciągle ktoś ma zastrzeżenia. A przecież wszystko było przedstawiane, analizowane, szkoły brały w tym udział. Zabiegam o herb odkąd zostałam wójtem. Tomaszów to największa gmina w powiecie tomaszowskim i tylko my nie mamy herbu. Posługujemy się białą plamą i czarnym napisem, co wygląda jak klepsydra. Najwyższa pora to zmienić – apeluje do radnych Marzena Czubaj-Gancarz.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
ReklamaBaner reklamowy w dodatku Święta firmy Agroradek
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama