Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:30
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Biłgoraj: Rozmowy o przyszłości dwóch osiedli

Mieszkańcy dwóch biłgorajskich osiedli – Różnówka i Rapy – mieli głos w sprawie zmian, jakie mogą zajść w ich okolicy. Podczas spotkań konsultacyjnych mogli wyrazić swoje potrzeby i wizję zmiany najbliższego otoczenia. Pomysłów nie brakowało.
Biłgoraj: Rozmowy o przyszłości dwóch osiedli

Trwają parce nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Miasto Biłgoraj na lata 2022-2028. Wcześniej, na podstawie prowadzonych analiz i konsultacji społecznych, wyznaczone zostały dwa obszary rewitalizacji w Biłgoraju: osiedle Rapy i część osiedla Różnówka. To tam zdiagnozowano największą koncentrację negatywnych zjawisk społeczno-funkcjonalnych w mieście. Jednym z etapów prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji jest określenie działań i zadań, które powinny zostać zrealizowane na wyznaczonym obszarze rewitalizacji. W związku z tym konieczne było przeprowadzenie konsultacji społecznych, żeby jak najlepiej poznać potrzeby mieszkańców tych osiedli oraz mieszkańców całego miasta.

Konsultacje odbyły się w środę, 17 sierpnia. – Spotkanie służy temu, aby posłuchać, jakie są propozycje mieszkańców miasta, którzy z tym miejscem są najbardziej związani i mieszkają tu od lat. Ich głos będzie decydujący. Cieszę się, że jest frekwencja. Dopiero po tych spotkaniach będziemy wspólnie zastanawiali się, w którym kierunku proces rewitalizacji ma przebiegać – mówił Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. 

Jak podkreśla Artur Kubica ze Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodarczych Delta Partner, firmy opracowującej dokument, w procesie rewitalizacji podstawowym celem jest rozwiązywanie problemów społecznych. – Mamy to zrobić dzięki działaniom infrastrukturalnym, remontowym, ale w centrum zainteresowania każdorazowo stoi człowiek, jego potrzeby i problemy. Rewitalizacją tego miejsca będzie poprawa jego standardów poprzez stworzenie miejsca wspólnego, ale miejsca, w którym będzie się coś działo, które będzie tętniło życiem – mówił. Dodał, że spotkania z mieszkańcami są niezwykle ważne, ponieważ to oni mają możliwość zgłaszania pomysłów i kreowania przyszłości tego terenu. – Dokument ten opracowuje miasto, jednak jest to dokument wszystkich mieszkańców i organizacji, którzy chcą się wpisać w proces rewitalizacji – podkreślał. 

Pierwsze spotkanie odbyło się na terenie Parku im. Stanisława Nowakowskiego w osiedlu Różnówka. – Widziałabym ten teren jako miejsce dla ludzi, którzy chcą odpocząć. Chciałbym, aby został zachowany jego układ. Powinno być to odtworzone jako park, bo jest on miejscem wyjątkowym. W mieście nie mamy prawdziwego parku, gdzie można odpocząć. Nie chcę tu infrastruktury, która spowoduje, że będzie co tydzień odbywała się dyskoteka. Uważam, że można tutaj można odtworzyć m.in. tablice historyczne poświęcone wielkim ludziom. Chcę, aby był tu piękny ogród. Niech młodzież znajdzie tu elementy dla siebie, ale to miejsce daje możliwości do przeżywania duchowego – mówiła Anna Świca.

Tego samego zdania był Mirosław Lipiński, mieszkaniec osiedla, ale również radny miejski. – To jedyny park w mieście. Poza nim mamy tylko kilka skwerów. Uważam, że zabiegi rewitalizacyjne powinny iść w tym kierunku, aby w tym miejscu odtworzyć jego poprzedni wygląd i charakter – mówił. 

Kolejne spotkanie odbyło się na placu zabaw przy ulicy Szwajcarskiej w osiedlu Rapy. Również tamtejsi mieszkańcy mieli wiele pomysłów na przywrócenie okolicy blasku. Zaproponowali stworzenie miejsc, które ułatwią im integrację, czy przebywanie z dziećmi na świeżym powietrzu. Padła sugestia wybudowania boiska, siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw. Ze względu na bliskość torów kolejowych mieszkańcy zaproponowali zamontowanie ekranów dźwiękochłonnych.

Po spotkaniach czas na pracę ekspertów. Najciekawsze i powtarzające się pomysły zostaną uwzględnione w Gminnym Programie Rewitalizacji.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama