Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 15:15
Reklama
Reklama

Łukowa: Powiat biłgorajski dziękował za plony [ZDJĘCIA]

Barwnym i kolorowym korowodem dożynkowym wszystkich gmin powiatu biłgorajskiego rozpoczęły się dożynki powiatowe w Łukowej. W ubiegłą niedzielę rolnicy dziękowali Bogu za plony i prosili o pomyślność na kolejne lata.
Łukowa: Powiat biłgorajski dziękował za plony [ZDJĘCIA]

W tym roku powiatowe dziękczynienie za plony odbyło się w Łukowej, 28 sierpnia. Gospodarzem uroczystości był starosta biłgorajski Andrzej Szarlip oraz wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem delegacji wieńcowych sprzed kościoła na plac uroczystości przy Szkole Podstawowej w Łukowej, gdzie nastąpiła prezentacja delegacji. Następnie odegrany został hymn państwowy. Mszę świętą w intencji rolników odprawił Marian Rojek, biskup diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po nabożeństwie nastąpiło poświęcenie chleba i przyniesionych darów.

Jak podkreślał Stanisław Kozyra, wójt gminy Łukowa, chleb jest bożym darem, za który serce i dusza nakazują przynajmniej raz w roku publicznie podziękować. Dodał, że dożynki to również część naszej kultury – bogate wieńce oraz pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, zwyczajów i tradycji wpływają na integrację rolników. 

Za gościnę oraz trud związany z przygotowaniem tak bogatego wydarzenia władzom i mieszkańcom gminy Łukowa podziękował Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. W swoim przemówieniu zaznaczył, że od początku swej państwowości nasza ojczyzna była krajem głównie rolniczym. Dlatego też nasza kultura i obyczaje przesiąkły głosem ziemi. – Żniwa stanowiły centralny punkt roku, oczekiwany z nadzieją i troską. Cała racja istnienia rolnika zależała od zbiorów. Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich związanych z ziemią i jej plonami – mówił. 

Starostami tegorocznych dożynek byli Ewa Pękala i Dariusz Kuszka. Starościna wspólnie z mężem Tomaszem wychowują 11-letniego syna Karola. Prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni 610 ha. Specjalizują się w uprawie tytoniu i zbóż, w tym: tytoń – 130 ha, rzepak – 210 ha, pszenica – 140 ha, kukurydza – 105 ha, soja – 15 ha, fasola – 120 ha. Posiadają nowoczesny park maszynowy koncernu CNH, marek New Holland i Steyr. Są współwłaścicielami firmy Łukowa Tobacco oraz Polski Monopol Tytoniowy specjalizujących się w skupie i przetwórstwie tytoniu. Starosta jest rolnikiem z Łukowej, który wraz z żoną Dorotą prowadzi 300-hektarowe gospodarstwo, z ukierunkowaniem na uprawę pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Posiada wyspecjalizowany, bardzo nowoczesny sprzęt rolniczy, złożony m.in. z ciągników i kombajnów znanych marek Fendt i John Deere. Duże gospodarstwo Państwa Kuszków, pomimo tego, że wymaga olbrzymiego nakładu pracy, prowadzone jest w sposób wzorowy i stanowi przykład gospodarowania dla innych rolników. Państwo Kuszkowie mają 17-letnią córkę Julię.

Podczas wydarzenia odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Przeprowadzony został przez starostę biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa, wspólnie z Tomaszem Obszyńskim, przewodniczącym NSZZ RI „Solidarność”. Zwycięski wieniec wraz z delegacją wieńcową będą reprezentować powiat biłgorajski i województwo lubelskie we wrześniu na Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się w Rezydencji Prezydenta RP Belweder. W przeddzień uroczystości tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Konkurs wygrał wieniec przygotowany przez delegację z Pisklak i Szostak (gm. Łukowa). 

W części artystycznej wystąpił Zespół Tańca Ludowego "TANEW" z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju oraz lokalne zespoły. Gwiazdą wieczoru był zespół „CZADOMAN”. Wydarzenie zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami. Nie zabrakło konkursów z nagrodami, animacji i atrakcji dla dzieci. Zobaczyć można było m.in. stoiska instytucji okołorolniczych oraz promocyjne Kół Gospodyń Wiejskich. 

"Kronika Tygodnia" sprawowała patronat medialny nad wydarzeniem. 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama