W tym roku na plener przyjechało 14 artystów z całej Polsk, wśród nich ilustratorzy, którzy od lat przyjeżdżają do Krasnobrodu oraz grupa młodych, którzy po raz pierwszy przyjęli zaproszenie do udziału w tej tak cenionej przez środowisko formie spotkań.
Uczestnikami pleneru są: Zosia Dzierżawska, Piotr Fąfrowicz, Artur Gołębiowski, Hanna Grodzka-Nowak, Katarzyna Kołodziej, Magdalena Kozieł-Nowak, Halina Kuźnicka, Edyta Karaban, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Jolanta Marcolla, Krystyna Michałowska, Zuzanna Orlińska, Jola Richter-Magnuszewska, i Małgorzata Sawicka-Woronowicz.
Tematem ich twórczej pracy jest Wisława Szymborska, w związku z przypadającą w tym roku 10. rocznicą śmierci i 100. rocznicy urodzin poetki, która obchodzona będzie w roku przyszłym.
W czasie trwania pleneru odbędzie się wernisaż wystawy ilustracji pt. „Brzechwa w ilustracji”, prezentującej prace powstałe po plenerze w 2019 roku wzbogaconej o dzieła artystów, którzy nie uczestniczyli w tej edycji spotkań, w tym twórców z naszego regionu – Elżbiety Gnyp i Agnieszki Rzeźniak.
Plener potrwa do 4 września. Jego efekty będziemy mogli zobaczyć podczas wystawy w Krasnobrodzkim Domu Kultury w przyszłym roku.
Idea plenerów ilustratorów zrodziła się w 1984 roku jako unikalna w skali nie tylko kraju, ale i Europy okazja do spotkań, międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, zaprezentowania sposobu pracy nad zaproponowanym tematem oraz integracji dla przedstawicieli tej dziedziny twórczości.
Pomysł wyszedł od Marii Grażyny Szpyry, ówczesnej dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu, która już kilka lat wcześniej, bo w 1981 roku po raz pierwszy zaprosiła ilustratorów do Zamościa na ogólnopolską wystawę z cyklu „Dziecko w sztuce”, gdzie w ramach trzeciej edycji prezentowana była ilustracja książkowa. I tak się zaczęła współpraca z ilustratorami, której efektem był między innymi pierwszy ogólnopolski plener, jaki odbył się w 1984 roku w Krasnobrodzie.
Ideę plenerów wsparły największe autorytety polskiej ilustracji: Zbigniew Rychlicki – dyrektor ds. artystycznych Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia”, pod którego kierownictwem, aż do jego śmierci, odbywały się spotkania oraz Olga Siemaszko, Zdzisław Witwicki, Józef Wilkoń i Janusz Stanny, który otoczył opieką plenery w okresie późniejszym.
Ogólnopolskie plenery ilustratorów nadal odbywają się w Krasnobrodzie, w miejscu przyjaznym dla artystów, z tym że od 2006 roku razem z Marią Grażyną Szpyrą organizuje je Krasnobrodzki Dom Kultury, w którym obok wystaw i towarzyszących im wydawnictw powstaje oryginalna kolekcja ilustracji.
Napisz komentarz
Komentarze