Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 12:25
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Frampol: Obchody wybuchu II wojny światowej

Frampol w 1939 roku został wyjątkowo dotknięty. Jego mieszkańcy byli jednymi z pierwszych ofiar wojny. Aby upamiętnić te tragiczne wydarzenia sprzed lat, 1 września odbyły się tam obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem Marszałek Sejmu, Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Aktywów Państwowych.
Frampol: Obchody wybuchu II wojny światowej

Bombardowanie Frampola stało się jednym z symboli niemieckiego barbarzyństwa podczas kampanii wrześniowej. Piloci Luftwaffe potraktowali miasteczko o charakterystycznym układzie ulic na planie kwadratu z dużym rynkiem w centrum, jako obiekt ćwiczenia skuteczności bombardowania – nie było tu żadnych celów wojskowych ani strategicznych. Frampol był małym, urokliwym, spokojnym miasteczkiem, zbudowanym według wzorów renesansowych. Podczas nalotu przeprowadzonego 13 września 1939 r. zniszczeniu uległa niemal cała zabudowa, a miasto straciło niemal połowę ludności.

W uroczystości zorganizowanej z inicjatywy Marszałek Sejmu Elżbiety Witek we Frampolu uczestniczyli wicepremierzy Mariusz Błaszczak i Jacek Sasin oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Jak wielokrotnie podkreślano podczas wydarzenia trzeba następnym pokoleniom przekazywać wiedzę o okrucieństwie sprzed lat.  – Co roku mówimy, że podtrzymujemy tradycję czczenia pamięci o ofiarach właśnie po to, żeby nigdy więcej te okropności wojenne się nie powtórzyły – zaznaczyła Elżbieta Witek.

– 83 lata temu, 1 września z morza, powietrza i lądu Polska została zaatakowana przez Niemcy. Pierwszą cywilną ofiarą byli mieszkańcy Wielunia. Ale takich miast jak Wieluń było w Polsce znacznie więcej. Jednym z nich było małe miasto na Lubelszczyźnie – Frampol – mówiła. Dodała, ze celem ataku zbrodniczej Luftwaffe było miasto i ludność cywilna. – Niemcy postawiły przed sobą jeden bardzo jasny i czytelny cel: unicestwienie narodu polskiego i zniszczenie materialnych dóbr kultury państwa polskiego. Robili to z dużą konsekwencją – zaznaczyła. 

Zdaniem Marszałek Sejmu najokrutniejsze w działaniach okupantów było szukanie zupełnie bezbronnych celów, takich jak Frampol. – Tutaj nie stacjonowały żadne oddziały wojskowe. Tutaj nie było żadnych lotnisk wojskowych. Tutaj mieszkała wyłącznie ludność cywilna, spokojni ludzie – zauważyła. – Ale Niemcom nie dość było zbombardowania całego miasta. Po nim rządzili sobie polowanie na uciekającą w przerażeniu i strachu ludność cywilną – mówiła. – Jesteśmy dzisiaj we Frampolu dlatego, że trzeba następnym pokoleniom przekazywać wiedzę o okrucieństwie II wojny światowej  – dodała.

Jak podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, Frampol jest przykładem miasta zbombardowanego tylko dlatego, że było miastem polskim. – To przykład zbrodni wojennej dokonanej przez Niemców – pokreślił wicepremier. Jak dodał, dziś jesteśmy świadkami zbrodni, których na Ukrainie dopuszcza się wojsko rosyjskie. – Naszą odpowiedzią jest wzmacnianie Wojska Polskiego – zaznaczył Mariusz Błaszczak. 

O pamięć apelował Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. – Frampol to jest miejsce, o którym trzeba pamiętać. Zróbmy wszystko, aby ta nazwa była znana na całym świecie – zaapelował wicepremier. Podkreślił. że Polska nigdy nie otrzymała zadośćuczynienia za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej.

Po uroczystości jej uczestnicy złożyli kwiaty przy Pomniku Niepodległości.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama