Miniony rok dla pracowników i pacjentów biłgorajskiego szpitala był rokiem trudnym ze względu na panującą pandemię. Na mocy decyzji wojewody placówka postawiona była w stan gotowości. Kolejne oddziały były przekształcane w oddziały covidowe. Dotyczyło to oddziałów: chorób zakaźnych, chorób płuc, internistyczny, pediatrii. Najwięcej łóżek covidowych, bo aż 66, było dla osób dorosłych. Jedno łóżko przeznaczone było dla chorego dziecka.
Tysiące porad i badań
– Musieliśmy przearanżować niektóre oddziały, żeby były możliwości izolacji pacjentów chorych, a jednocześnie możliwości pracy dla personelu – wyjaśnia Edyta Lewczyk, zastępca dyrektora biłgorajskiego szpitala. Dodaje, że najbardziej oblegane były oddziały: kardiologiczny, pediatryczny i ginekologiczny. – Szpital nigdy nie był zamykany i nigdy nie zamykał się przed pacjentami – wskazuje jednoznacznie.
Na izbie przyjęć udzielonych było około 4,5 tysiąca porad. W pełnym zakresie funkcjonowały również poradnie specjalistyczne. Wykonano 7161 badań tomografii komputerowej. – To spora liczba, jak na ten wysłużony dosyć aparat. Natomiast teraz mamy już nowy sprzęt, tomograf 64-rzędowy z możliwością robienia tomografii serca. Wydaje się, że idziemy w dobrą stronę, jeśli chodzi o diagnostykę – przekonywała.
Pracownia USG wykonała 7575 badań. – To bardzo duża liczba, zważywszy, że pracownia USG nie stroniła też od badań ambulatoryjnych. Pacjenci ambulatoryjni, pomimo pozamykanych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, przychodzili do nas i mieli robione badania – wyjaśniała. Jeśli chodzi o badania RTG, wykonanych ich było aż 10 200.
Ogólna liczba hospitalizacji wyniosła 9305. W szpitalu w Biłgoraju było 261 łóżek, a w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Tarnogrodzie 80.
Inwestycje i remonty
Szpital również inwestował. M.in. przeprowadzana została cyfryzacja sprzętu. Zakupiono drugi przelotowy autoklaw. – To nowoczesny sprzęt, który jest w stanie wysterylizować jednocześnie wiele pakietów narzędzi – wyjaśniała. Dostosowano do standardów również śluzę na bloku operacyjnym, czyli tzw. strefę czystą i brudną. Zakupiono też agregat prądotwórczy do placówki w Tarnogrodzie z automatycznym włączaniem. Dodatkowo wyremontowano sale, poszerzono drzwi. – W tej chwili Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest w pełni nowoczesną placówką, dostosowaną do potrzeb pacjentów – mówiła.
Obecnie remont przechodzi również budynek oddziału zakaźnego i chorób płuc w Biłgoraju. Był obskurny, odpadał tynk, a na schodach można było złamać nogę. Teraz to się zmienia. Budynek zostanie m.in. docieplony, położony zostanie nowy tynk.
Napisz komentarz
Komentarze