Obiekt o powierzchni ok. 1,5 tys. mkw. jest własnością samorządu województwa lubelskiego. – Ten budynek po filii Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy za rok stanie się tymczasowym ośrodkiem pobytu dla uchodźców z Ukrainy – zapowiedział 6 września w Zamościu marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – W ramach regionalnego programu operacyjnego przeznaczamy 5 mln zł na gruntowny remont i stworzenie 10 mieszkań w dobrym standardzie i specjalistycznych punktów, które pozwolą uchodźcom z Ukrainy spokojnie przebyć czas pożogi wojennej i powrócić do swoich domów – dodał marszałek, a następnie wręczył dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie Małgorzacie Romanko symboliczny czek na realizację inwestycji.
- Czytaj też: Ponad miliard złotych świadczeń dla Ukraińców
Dodał, że to będzie pierwsza tego typu placówka na Lubelszczyźnie, a być może w Polsce (poza Zamościem pod uwagę brany był również Chełm, ale okazało się, że w tym drugim przypadku nakłady na prace adaptacyjne byłyby o wiele większe – przyp. red.).
10 mieszkań dla kobiet z dziećmi z Ukrainy
Prace remontowe, które mają się rozpocząć w tym roku, pozwolą na utworzenie w zaadaptowanym budynku 10 odrębnych mieszkań dla uchodźców z Ukrainy, a w szczególności dla kobiet z dziećmi. Schronienie znajdzie tu 40 osób. W ośrodku będzie dostępna także m.in. sala do zabaw dla dzieci, świetlica integracyjna z multimedialną salą spotkań, pralnia wraz z suszarnią oraz gabinety specjalistów np. psychologa, prawnika, doradcy zawodowego i tłumacza. Obiekt zostanie dopasowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością (znikną bariery architektoniczne), teren wokół budynku – zagospodarowany.
Prawie 5 mln zł na inwestycje w ramach projektu „Lubelskie pomaga Ukrainie” pochodzi z funduszy unijnych. Stanowi to 99 proc. całkowitej wartości finansowania. – Chcemy pokazać Komisji Europejskiej, że jesteśmy gotowi wydawać pieniądze na pomoc Ukrainie – zauważył marszałek Jarosław Stawiarski.
Wszystko ma być gotowe na koniec października 2023 r. – Chcemy dać szeroki wachlarz wsparcia, żeby te osoby jak najszybciej mogły się usamodzielnić – zapowiedziała dyrektor Małgorzata Romanko. – My dajemy wędkę.
Podkreśliła, że to ma być ośrodek tymczasowego pobytu dla uchodźców.
Ilu uchodźców jest w Zamościu?
– Ten budynek będzie tymczasowym miejscem dlatego, że my, Ukraińcy, jesteśmy pewni, że Victoria będzie po naszej stronie i nie będziemy potrzebować więcej takich budynków – powiedział konsul Ukrainy w Lublinie Artem Valah, dziękując władzom wojewódzkim za pomoc.
Zakładając, że tak się stanie, Ukraina zwycięży, a uchodźcy wrócą do swojego kraju, co stanie się z wyremontowanym obiektem przy ul. Zagłoby? – Potrzeby są olbrzymie, dlatego we współpracy z samorządami miasta i powiatu będzie można pomyśleć o uruchomieniu w tym miejscu na przykład pieczy zastępczej albo ośrodka wsparcia dla osób z niepełnosprawnością – powiedziała dyrektor Romanko,
Ilu ukraińskich uchodźców przebywa obecnie na Lubelszczyźnie? – Te dane ciągle się zmieniają, ale na koniec lipca w miejscach grupowego zakwaterowania przebywało w całym województwie ok. 37 tys. obywateli Ukrainy, z czego ok. 500 w Zamościu i powiecie zamojskim – poinformowała dyrektor ROPS w Lublinie.
Napisz komentarz
Komentarze