Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:56
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Gm. Sułów: Nie zgadzają się na obwodnicę w miejscu swoich domów!

Mieszkańcy Michalowa przyszli na pierwsze zebranie z projektantami i inwestorem obwodnicy Zamościa w bojowych nastrojach. Ostro skrytykowali wszystkie brane pod uwagę projekty i kategorycznie opowiedzieli się przeciwko budowie obwodnicy przez jakąkolwiek część miejscowości Michalów, w której jest zabudowa rodzinna. „Bitwę” o swoje domy wygrali. Nie wiadomo jednak w kogo uderzy kolejny projekt i czy w ogóle będzie opłacalny.
NIE dla dewastacji Michalowa – z takimi transparentami przyszli mieszkańcy tej wsi.

Autor: wd (Kronika Tygodnia)

– Mamy jedno konkretne pytanie, jakie alternatywy ma Michalów, bo to wszystko – rondo, wiadukt, skrzyżowanie – jest wrzucone w tę miejscowość. Co ma zrobić z tym Michalów? Z zanieczyszczeniami, z hałasem, z tranzytem? W miejscowości, która leży w dolinie Wieprza, która jest przepiękną wsią z tradycjami i historią, chcecie wprowadzić wspaniałą inwestycję – my jako mieszkańcy jesteśmy „za”, ale nie w ten sposób i nie kosztem Michalowa – w imieniu swoich sąsiadów i swoim mówił Janusz Kukiełka.

 – Jak można obwodnicę wybudować między dwoma domami? Tam jest w granicach 30-40 metrów i zaprojektowaliście obwodnicę między dwoma budynkami – pytał inny mieszkaniec. – Tam będą wyburzenia – odparli projektanci KONTRAKT Biura Projektowo Konsultingowego w Gdańsku.

Nie chcieliście 74, macie obwodnicę

Realizacja budowy obwodnicy Zamościa wzdłuż drogi krajowej nr 74 na odcinku Zamość – Szczebrzeszyn wynikła z konieczności. Pierwotnie planowano przebudowę DK 74, przekształcenie jej na trasę przyspieszonego ruchu. Ruch samochodowy miałby być płynniejszy. Przeciwko rozbudowie tej drogi protestowali kolejno mieszkańcy Płoskiego, Zawady, Wielączy i Bodaczowa. Zebrali przeciwko niej ok. 2 tys. podpisów. W końcu GDDKiA wycofało się z inwestycji „z uwagi na zaistnienie istotnej okoliczności powodujące, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym”. Protestujący przekonywali, że lepiej zrealizować od dawna planowaną obwodnicę Zamościa, która przejmie część ruchu z DK 74. Temat podchwycono. Obwodnica miałaby powstać w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 (w woj. lubelskim byłoby to 7 obwodnic: Łukowa, Łęcznej, Janowa Lubelskiego, Zamościa, Szczebrzeszyna, Dzwoli i Gorajca).

Projektanci przygotowali osiem wariantów, z czego po odrzuceniu kilku, m.in. prowadzącego przez część parku Zamoyskiego w Klemensowie czy działkę Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie, realne pozostały trzy. O ile od Chomęcisk warianty omijają zabudowę, są prowadzone głównie polami, o tyle pod koniec obwodnica miałaby przebiegać w miejscu, gdzie stoją teraz domy. Oznaczałoby to konieczność ich wyburzenia, a sama wieś Michalów, bo o niej mowa, zostałaby przecięta drogą na pół.

Projektanci i inwestorzy przyjechali do Bodaczowa 13 września, żeby przedstawić zaprojektowane warianty obwodnicy. Widzów i słuchaczy mieli wielu. Mieszkańcy pobliskiego Michalowa przyszli z kartkami, na których widniał napis „NIE dla dewastacji Michalowa”. Spotkanie było bardzo emocjonalne, ale i rzeczowe.

Wieś przecięta na pół

 – Nie mamy innej alternatywy tylko przedstawiono nam jedną, która tnie Michalów w trzech miejscach. Niszczy, dzieląc na pół. I pytamy o alternatywę, a nie postawienie ekranu, meliorację. My tej drogi w Michalowie nie chcemy. Chcemy na granicy Michalowa, ale nie w środku – powiedział reprezentant poszkodowanych mieszkańców.

 – Nie wiem dlaczego nie uwzględniacie podlegającego ochronie konserwatorskiej pasa widokowego z pałacu Zamoyskich w Klemensowie, który jest aż do lasu, tzw. odnogi michalowskiej. Jeżeli wyprowadzilibyście wszystkie warianty do odnogi, tam są lasy marnej jakości albo nieużytki, nie byłoby kolizji z pasem widokowym, nie byłoby podziału Michalowa. Ten wariant przechodziłby płynnie do drogi, w której spotka się z obwodnicą Szczebrzeszyna. Omijałby tereny rolne o wyższej klasie, a prowadziłby przez tereny 5 i 6 klasy. Eliminowałby konieczność budowania bardzo drogiego wiaduktu, bo na tej drodze można by było usytuować zwykłe skrzyżowanie czy rondo, które jest znacznie tańsze. Są jeszcze względy ochrony środowiska. Ten teren jest siedliskiem gatunków chronionych, tj. żuraw, chomik europejski. To otulina Natury 2000, ostoi nieliskiej, gdzie obowiązuje dyrektywa ptasia. Jest tu rzeka Wieprz, w której dochodziłoby do zanieczyszczeń, a jest ona głównym ciekiem wodnym, który zasila zalew w Nieliszu – argumentował Janusz Stańczyk, sekretarz gminy Sułów, do której należy Michalów.

Projektanci zauważyli, że jeżeli mieliby uwzględnić życzenie mieszkańców, a więc przesunąć obwodnicę o kilkaset metrów w stronę północną i poprowadzić ją tuż za laskiem, to też wiązałoby się z problemami. Dlatego że las jest prywatny i należy do kilku właścicieli. W tamtym miejscu Wieprz jest też szerszy i bardziej rozległy.

– To w sprzeczności z tym, co pan powiedział, że chodzi o tereny przyrodnicze, bo będziemy się przybliżali do obszarów Natura 2000, czyli obszaru cennego przyrodniczo. Konieczna byłaby też modyfikacja przebiegu obwodnicy Szczebrzeszyna, bo te obwodnice mają się spotkać. Jeśli pójdziemy na północ, to będziemy w innym miejscu przechodzili przez zabudowę rozproszoną na polach. My się w nie wpakujemy. W Michalowie nie będzie wyburzeń, ale te wyburzenia pojawią się u sąsiadów – odpowiadał Daniel Moranda.

 – To jest taka zagrywka, że do sąsiadów. Nie – do naszego – padły kolejne komentarze mieszkańców Michalowa. – To jest naruszenie prawa własności. I tą drogą idąc, idziecie do kolizji prawa. Macie nie szkodzić! A co zrobicie jak wybudujecie drogę w Michalowie? Będziecie szkodzić! – grzmiał jeden z mieszkańców.

W polemice z organizatorami spotkania mieszkańców gminy Sułów i Szczebrzeszyn popierali obecni włodarze – burmistrz Henryk Matej, wiceburmistrz Zbigniew Paprocha, wójt Leon Bulak i sekretarz Janusz Stańczyk.

Nic na siłę

 – Nie chcecie, nie będzie. Nie będziemy na siłę robili. Nie burzcie się, nie denerwujcie. My mamy obowiązek poinformować państwa – uspokajał Mirosław Czech, dyrektor lubelskiego oddziału GDDKiA.

– Jesteśmy po to, żeby zebrać wnioski, a nie sobie coś wytykać – dodał Krzysztof Zwolan, zastępca dyrektora Oddziału ds. Inwestycji i zaapelował o zgłaszanie formalnych wniosków. – Nie ma sensu robić inwestycji, która będzie cały czas obarczona protestem, bo czasem 3-4 lata te protesty trwają. O to chodzi, żeby znaleźć dialog, żeby wasza wiedza była moją wiedzą przy projektowaniu. Następny wariant będzie skonsultowany przez uwagi państwa. Mają być twórcze, a nie żebyśmy się poobrażali.

W odpowiedzi na kilka pomysłów mieszkańców, którzy proponowali jeszcze bardziej odsunąć obwodnicę od Michalowa, m.in. do Wielączy bliżej Złojca, oraz do Deszkowic Drugich, w których jest bardzo liczna, aczkolwiek rozproszona zabudowa, projektant wytłumaczył, że odsuwanie tej drogi od DK 74 i wydłużanie jej, nie będzie opłacalne.

– Istnieje coś takiego jak efektywność ekonomiczna inwestycji. One się muszą opłacać. A opłacalność inwestycji drogowej polega na tym, że kierowcy będą z niej korzystać – powiedział Daniel Moranda.

– To ma być szybka spinka do Zawady i innych miejscowości. Jeśli wejdziemy w dziewiczy teren, to wszyscy dalej będą jeździć po starodrożu. To teraz szkoda było tej drogi 74 nie przebudowywać – skwitował wicedyrektor Zwolan.

– Jeśli mało kierowców będzie miało korzystać z tej inwestycji w stosunku do istniejącej drogi, to po prostu ona nie powstanie. Po co podnosić koszty budowy, utrzymania i wykupu gruntów? Zostanie stan istniejący, czyli DK 74 – zakończył Moranda.

Podczas kolejnego spotkania projektanci przedstawią projekt społeczny, który jak ustalono, ominie zabudowę Michalowa i pobiegnie tuż za laskiem w Michalowie, po nieużytkach. Każdy, kto ma pomysł na projekt obwodnicy lub zgłasza do istniejących wariantów zastrzeżenia może, a nawet powinien wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej GDDKiA i dostarczyć go (wysłać) do siedziby Dyrekcji w Lublinie. Termin na to jest do 30 września.


My tej drogi w Michalowie nie chcemy. Chcemy na granicy Michalowa, ale nie w środku – przekonywał Janusz Kukiełka.

My tej drogi w Michalowie nie chcemy. Chcemy na granicy Michalowa, ale nie w środku – przekonywał Janusz Kukiełka.

My tej drogi w Michalowie nie chcemy. Chcemy na granicy Michalowa, ale nie w środku – przekonywał Janusz Kukiełka.

Mieszkańcy Michalowa pokazali projektantom, którędy według nich mogłaby przebiegać obwodnica.

Mieszkańcy Michalowa pokazali projektantom, którędy według nich mogłaby przebiegać obwodnica.

Mieszkańcy Michalowa pokazali projektantom, którędy według nich mogłaby przebiegać obwodnica.

Udział w spotkaniu wzięli włodarze miasta Szczebrzeszyn i gminy Sułów.

Udział w spotkaniu wzięli włodarze miasta Szczebrzeszyn i gminy Sułów.

Udział w spotkaniu wzięli włodarze miasta Szczebrzeszyn i gminy Sułów.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ktoś z Gorajca 19.04.2023 14:51
Absolutnie nie rozumiem mieszkańców Bodaczowa i Wielączy protestujących przeciw podniesieniu klasy DK74 na odcinku "ich" wsi, gdzie zabudowa jest znacznie odsunięta od jezdni DK74 i dzięki temu jest dostatecznie dużo miejsca na ustawienie ekranów akustycznych wzdłuż trasy. Oczywiście, w tej sytuacji nie do pomyślenia jest, że z każdej posesji będzie bezpośredni wjazd na drogę główną. Dlatego konieczne będzie urządzenie po obydwu stronach - za ekranami akustycznymi - dróg łącznikowych, prowadzących wzdłuż ekranów do/z poszczególnych posesji do łączników z trasą główną. Takie rozwiązania są powszechnie stosowane przy trasach wyższej klasy, od DK poczynając na autostradach kończąc.

Mieszkaniec 08.11.2022 18:00
W tej chwili bardzo podobna sytuacja ma miejsce przy obwodnicy Brześcia Kujawskiego mieszkańcy dwóch miejscowości protestują ale nikt ich nie chce słuchać

Adam 21.09.2022 08:48
Ale do Warszawy chętnie jeżdżą ekspresówką? Ten dziennikarz też? Nie może być tak, że grupa ludzi blokuje inwestycję, która ma służyć całemu społeczeństwu i jest szansą na rozwój.

XyZ 20.09.2022 22:49
Pamiętajmy że ta Obwodnica jest zamiast rozbudowy miało być albo to albo to i teraz ma być Obwodnica

szabelki w dłoń 20.09.2022 20:18
nie zgadzali się na rozbudowę istniejącej drogi, nie zgadzają się na budowę obwodnicy, najlepiej wszystko zaorać i jeździć po wygonie

XYZ 20.09.2022 18:19
Nie chcieli 74 to teraz ma być Obwodnica i koniec kropka. Bo DK 74 ma być docelowo całą przebudowana i to będzie jedyny nie przebudowany odcinek, w jaki kolwiek sposób pozatym jak można nie chcieć Obwodnicy 23 km jedyna szansa miasta niektóre miasta to doprosić się o 3km od 30 lat nie mogą , ja tego poprostu nie mogę pojąć, stracicie tą Obwodnice to będzie dupa bo i ta i Szczebrzeszyna nie powstanie bo one są zależne od siebie, pozatym powrotu do przebudowy DK 74 już raczej nie będzie ale obym się mylił

Zawisza Ciemny 20.09.2022 18:00
No cóż,.. skoro nie chcą to nie budować. Za parę lat będą tutaj sami emeryci a potem zapomniany skansen

GDK 20.09.2022 19:39
Sobie przez podwórek i jeszcze przez salon obwodnicę wybuduj co mało jest miejsca musowo przez środek wsi.

Polak stary 20.09.2022 12:58
Powodzenia!

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner firmy Pierogi od AGI w dodatku Świąta
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama