Do bitwy pod Stefankowicami doszło 15 września 1920 r. Tego dnia żołnierze 15. Pułku Piechoty "Wilki" starli się z kawalerzystami 1 Konarmii Siemiona Budionnego. Do walki doszło, gdy polskie oddziały natknęły się na bolszewików wycofujących się po bitwie pod Komarowem.
Rocznicowe obchody rozpoczęły przy tablicy pamiątkowej w centrum Stefankowic. Po okolicznościowym wystąpieniu wójta gminy Hrubieszów Tomasza Zająca odczytano apel poległych. Kompania honorowa 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oddała salwę, a przy tablicy poświęconej zwycięskiej bitwie legionistów z bolszewikami złożono wieńce i kwiaty. Tę część uroczystości zakończył hejnał „Śpij kolego”. W budynku Szkoły Podstawowej w Stefankowicach otwarto wystawę "Nasi niegdysiejsi sąsiedzi". Miejscowe Stowarzyszenie "Sosenka" zorganizowało ją w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
– Towarzyszy im hasło "Połączeni dziedzictwem". Dlatego na wystawie można było zapoznać się ważniejszymi wydarzeniami z historii naszej miejscowości. Stefankowice w przeszłości były wsią wielokulturową i wielonarodową. Na początku lat 20. minionego wieku oprócz około 200 Polaków mieszkało tu ponad 200 Ukraińców i około 50 Żydów – przypomina prezes stowarzyszenia i autorka ekspozycji Janina Mróz.
Kolejnym punktem rocznicowych obchodów była msza święta w kościele parafialnym w Moniatyczach. Przedstawiciele władz gminy Hrubieszów i Stowarzyszenia „Sosenka” złożyli kwiaty na tamtejszym cmentarzu przy mogile żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz przy Krzyżu w Czortowicach, gdzie upamiętniono sanitariuszkę Teresę Grodzińską zamordowaną przez bolszewików 1 września 1920 r. Część artystyczną zakończył koncert zespołu "Na Jeden raz" z OSP w Mienianach. Organizatorem jubileuszowych uroczystości w Stefankowicach były władze gminy Hrubieszów i Stowarzyszenie "Sosenka".
Napisz komentarz
Komentarze