Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:02
Reklama
Reklama

Gmina Hrubieszów: W hołdzie "Wilkom "za pobicie bolszewików

W niedzielę, 11 września w Stefankowicach (gm. Hrubieszów) uczczono 102. rocznicę bitwy, jaką stoczyli żołnierze 15. Pułku Piechoty "Wilki" z czerwonoarmistami z 1 Konarmii Siemiona Budionnego. W tym roku z powodu trudnych warunków pogodowych zrezygnowano z rekonstrukcji tej bitwy.
Gmina Hrubieszów: W hołdzie "Wilkom "za pobicie bolszewików
Stefankowice były wsią wielokulturową i wielonarodową. Na początku lat 20. minionego wieku oprócz około 200 Polaków mieszkało tu ponad 200 Ukraińców i około 50 Żydów – przypomina Janina Mróz, prezes Stowarzyszenia "Sosenka" i autorka wystawy "Połączeni dziedzictwem".

Do bitwy pod Stefankowicami doszło 15 września 1920 r. Tego dnia żołnierze 15. Pułku Piechoty "Wilki" starli się z kawalerzystami 1 Konarmii Siemiona Budionnego. Do walki doszło, gdy polskie oddziały natknęły się na bolszewików wycofujących się po bitwie pod Komarowem.

Rocznicowe obchody rozpoczęły przy tablicy pamiątkowej w centrum Stefankowic. Po okolicznościowym wystąpieniu wójta gminy Hrubieszów Tomasza Zająca odczytano apel poległych. Kompania honorowa 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oddała salwę, a przy tablicy poświęconej zwycięskiej bitwie legionistów z bolszewikami złożono wieńce i kwiaty. Tę część uroczystości zakończył hejnał „Śpij kolego”. W budynku Szkoły Podstawowej w Stefankowicach otwarto wystawę "Nasi niegdysiejsi sąsiedzi". Miejscowe Stowarzyszenie "Sosenka" zorganizowało ją w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

– Towarzyszy im hasło "Połączeni dziedzictwem". Dlatego na wystawie można było zapoznać się ważniejszymi wydarzeniami z historii naszej miejscowości. Stefankowice w przeszłości były wsią wielokulturową i wielonarodową. Na początku lat 20. minionego wieku oprócz około 200 Polaków mieszkało tu ponad 200 Ukraińców i około 50 Żydów – przypomina prezes stowarzyszenia i autorka ekspozycji Janina Mróz.

Kolejnym punktem rocznicowych obchodów była msza święta w kościele parafialnym w Moniatyczach. Przedstawiciele władz gminy Hrubieszów i Stowarzyszenia „Sosenka” złożyli kwiaty na tamtejszym cmentarzu przy mogile żołnierzy poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz przy Krzyżu w Czortowicach, gdzie upamiętniono sanitariuszkę Teresę Grodzińską zamordowaną przez bolszewików 1 września 1920 r. Część artystyczną zakończył koncert zespołu "Na Jeden raz" z OSP w Mienianach. Organizatorem jubileuszowych uroczystości w Stefankowicach były władze gminy Hrubieszów i Stowarzyszenie "Sosenka".


Wieniec złożyła delegacja gminy Hrubieszów – wójt Tomasz Zając i przewodnicząca Rady Gminy Aneta Dąbrowska.

Wieniec złożyła delegacja gminy Hrubieszów – wójt Tomasz Zając i przewodnicząca Rady Gminy Aneta Dąbrowska.

Wieniec złożyła delegacja gminy Hrubieszów – wójt Tomasz Zając i przewodnicząca Rady Gminy Aneta Dąbrowska.

Przy pamiątkowej tablicy centrum Stefankowic poświęconej zwycięskiej bitwie legionistów z bolszewikami złożono wieńce i kwiaty.

Przy pamiątkowej tablicy centrum Stefankowic poświęconej zwycięskiej bitwie legionistów z bolszewikami złożono wieńce i kwiaty.

Przy pamiątkowej tablicy centrum Stefankowic poświęconej zwycięskiej bitwie legionistów z bolszewikami złożono wieńce i kwiaty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wołk 22.09.2022 20:24
Pierwsze słyszę o jakiś Wilkach. Pomiesza się i popląta z sornią Wowki z czasem. Szeroki opis historyczny o sotni Wilki i o tamtych wilkach bo prosta liniz=a do poplątania i zamieszania historycznego

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Znawca Ochrony PrzyrodyTreść komentarza: Jaka to jest patologia. Z automatu powinna firma która to zwoziła i firma zlecająca to zostać pociągnięta do oczyszczenia terenu i przywrócenia do stanu zastanego. A tak śmieci sobie będą leżały, nikt za to nie beknie realnie (no nie oszukujmy się że zawiasy to jakaś kara...). Za parę lat sprawa się przedawni, a ze śmieciami zostanie gmina.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 10:29Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: romcioTreść komentarza: Dziadostwo i kalectwo z Józwą na czele.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:34Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: ObserverTreść komentarza: "Zobowiązania szpitala wobec NFZ z tytułu niewykonania ryczałtu to około 18 mln zł."- czy ktoś za to poniesie konsekwencje? Te pieniądze zostały przejedzone? Najważniejsze, że dyrektor zarobiony.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:05Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: SkanerTreść komentarza: Jak to mówi Józefik: Pogadajo, popiszo i przestano...szkoda komentować.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:00Źródło komentarza: Śmieci w wyrobisku piasku w Strzyżowie. Proces trwa już 4 lata, teraz ślimaczy się w RzeszowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Nazywasz mnie panie burak absolwentem a później piszesz jakbyś skończył gimnazjum. Jak widać głupota nie boli.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 08:18Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniów mniej, a wydatki rosną. Władze sugerują, by gminy dołożyły do kosztów oświatyAutor komentarza: Kochający kwiaty.Treść komentarza: Pięknymi tulipanami nie da się jednak przykryć tego, co zamierza zgotować mieszkańcom burmistrzyni ze swoimi "niezależnymi" radnymi. Piękne kwiaty nie przykryją działań drenujących kieszenie mieszkańców miasta w celu próby rozpaczliwego ratowania miejskiego budżetu i spłaty obsługi horrendalnego zadłużenia.Data dodania komentarza: 24.11.2024, 19:59Źródło komentarza: Hrubieszów: Posadzili 37 tys. cebulek kwiatów! Gdy to zakwitnie, będzie bajecznie!
Reklama