– Nasze koło powstało w 1962 roku. Pierwszą przewodniczącą i założycielką koła była Maria Ciesak. Drugą Maria Kliszcz. W 2004 kierować kołem zaczęła Kazimiera Sidor. Od 2016 r. przewodniczącą jestem ja – Józefa Maciocha – mówi pani Józefa, która jest także sołtysem Rzeczycy.
Do Koła Gospodyń Wiejskich w Rzeczycy należy 33 członków, w tym czterech panów – strażaków z miejscowej jednostki.
Oto pełny skład: Ewa Bartnicka, Urszula Borsuk, Feliks Borsuk, Elżbieta Cielica, Wiesława Grabowska, Marianna Furman, Barbara Krasoń, Halina Lewandowska, Aurelia Łuszczak, Józefa Maciocha, Krystyna Majdanik, Czesława Majdanik, Mariola Malec, Henryk Malec, Małgorzta Majdanik, Halina Ogryzko, Danuta Paluch, Maria Ryścik, Jan Ryścik, Danuta Sawka, Kazimiera Sidor, Mariola Tyburczy, Janina Typek, Czesława Tabaka, Adam Tabaka, Alina Pikor, Łucja Pikor, Małgorzta Rzepka, Irena Sztajdel, Bożena Rzepka, Władysława Lewandowska, Krystyna Martyn, Eliza Wawręty.
Są w różnym wieku, to kilka pokoleń. Niektóre pani są w kole od początku. Józefa Maciocha opowiada, że pamięta jeszcze jak jako dziecko ze swoją mamą przychodziła na kursy organizowane przez Marię Ciesak.
– To były kursy nauki gotowania, szycia. Wtedy Krystyna Majdanik, Lucja Pikor, Alina Pikor, Władysława Lewandowska i Czesława Majdanik, Janina Typek i Krystyna Martyn były nastolatkami i też w nich uczestniczyły – mówi przewodnicząca koła.
Gotowanie i pieczenie do dziś jest mocną stroną KGW w Rzeczycy. Poza tym panie z pomocą panów wyplatają wieńce dożynkowe, robią różne ozdoby okolicznościowe, tworzą rękodzieło. Tutaj dowodzi Elżbieta Cielica, miejscowa artystka.
Członkowie koła chętnie i dosyć często się spotykają. Organizują też wydarzenia takie jak choinka dla dzieci, andrzejki, itp. Działają w swojej świetlicy, którą dzięki wsparciu ze strony wójta Łukasza Kłębka gruntownie wyremontowali i wyposażyli. Przy swojej siedzibie mają altanę i plac zabaw, z których mieszkańcy, szczególnie młodsi chętnie korzystają.
Jubileusz 60-lecia KGW Rzeczyca, który świętowano 11 września, zgromadził mnóstwo osób. Na początku jubilaci i wszyscy goście wzięli udział we mszy św., którą poprowadził ks. Stanisław Tymosz, proboszcz Parafii pw. Marii Maksymiliana Kolbego w Ulhówku. Po nabożeństwie była druga część uroczystości. Zaczęła się od powitań, przedstawienia krótkiej historii działalności KGW, a potem były życzenia, gratulacje. Wójt Łukasz Kłębek wręczył wszystkim członkiniom dyplomy i grawertony. Od Starostwa Powiatowego panie dostały listy gratulacyjne i grawertony, z kolei wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego Wiesław Cielica, który pochodzi z Rzeczycy, ufundował pamiątkowe medale.
Po tych przyjemnościach zaproszono na uroczystą kolację i tort. Do wieczora goście bawili się przy występach zespołów: Lawenda, Tarnina i Takt.
Napisz komentarz
Komentarze