Śledztwo w tej sprawie było prowadzone przez pograniczników z Hrebennego, a nadzorowała je Prokuratura Okręgowa w Zamościu. W toku postępowania ustalono, że pierwsza grupa działała od stycznia 2018 r. do marca 2020 r. na terenie pow. tomaszowskiego, a także na terytorium Niemiec i Szwajcarii. Kierowali nią obywatele polscy. W skład grupy wchodziło łącznie 18 ustalonych osób. Członkowie grupy przemycali papierosy i alkohol z Ukrainy, a następnie – pojazdami wyposażonymi w specjalne skrytki – przewozili je do innych miejsc, głównie na terenie kraju, ale też za granicę, celem dalszej odsprzedaży.
Grupa grupie
Druga grupa działała na terenie powiatu radomskiego i woj. mazowieckiego od stycznia 2018 r. do lutego 2020 r. W jej skład wchodziło łącznie 8 osób, z których jedna pełniła funkcję kierowniczą. Ta grupa nabywała od pierwszej papierosy bez polskich znaków akcyzy, a następnie pakowała je do specjalnych skrytek lub do bagażnika i dowoziła do miejsc docelowych, głównie na terytorium Niemiec.
Trzecia grupa działała od stycznia 2018 r. do marca 2020 r. na terenie pow. tomaszowskiego oraz na terenie woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, a także na terytorium Niemiec. Składała się z 11 członków. Jej działalność polegała na nabywaniu od pierwszej grupy papierosów, które po zgromadzeniu i spakowaniu były przewożone autokarami kursowymi do Niemiec.
- Przeczytaj także: Zamość: Będzie 90-procentowa podwyżka ciepła? Mieszkańcy są w strachu
Jak informuje Artur Szykuła, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, działalność wszystkich trzech grup przestępczych doprowadziła do narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego cła i podatków na ponad 13,5 mln zł.
Większość się przyznała
– W toku postępowania przygotowawczego podejrzanym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych, polegających na sprowadzaniu, nabywaniu, przechowywaniu i przewożeniu bez zgłoszenia celnego wyrobów akcyzowych w postaci papierosów i alkoholu nieoznaczonych polskimi znakami skarbowymi akcyzy – wyjaśnia prok. Szykuła.
Spośród podejrzanych większość przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyła wyjaśnienia. 14 z nich skorzystało z prawa do dobrowolnego poddania się uzgodnionej karze.
Warto dodać, że na etapie postępowania przygotowawczego wobec 6 osób stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, zaś wobec innych m.in. dozór policji i poręczenia majątkowe. Na mieniu podejrzanych dokonano zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę ponad 335 tys. zł.
W sierpniu Prokuratura Okręgowa w Zamościu skierowała do Sądu Okręgowego w Zamościu akt oskarżenia. Oskarżonym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze