Wydarzenie pod hasłem „120. urodziny Aleksandry Wachniewskiej” trwało trzy dni. 23 września w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN otwarto wystawę ponad 30 oryginalnych obrazów z kolekcji wnuka artystki Łukasza Koniarka. Wieczorem uczestnicy przeszli pod dom handlowy „Ordynat”, gdzie nastąpiło podświetlenie muralu Aleksandry Wachniewskiej i rozdanie podziękowań.
Patrzy na Dębową
Mural jest jednym z elementów obchodów Roku Aleksandry Wachniewskiej, który – na wniosek Stowarzyszenia im. Aleksandry Wachniewskiej – został ustanowiony przez Radę Miejską w Zwierzyńcu z okazji 120. rocznicy urodzin malarki. Jego autorem jest sanocki twórca murali i serii „deskali” Arkadiusz Andrejkow. – Wybraliśmy ścianę, która jest widoczna przez wjeżdżających do Zwierzyńca, a jednocześnie malarka patrzy na ulicę Dębową, na środku której stoi uratowany przez nią dąb – opowiada Patrycja Chwiejczak ze zwierzynieckiego stowarzyszenia. – Na projekt „Mural Aleksandry Wachniewskiej” pozyskaliśmy środki z programu Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO, którego operatorem jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej. Ponadto pozyskaliśmy innych darczyńców, lokalne instytucje i przedsiębiorców.
W rocznicę urodzin
24 września odbył się rajd rowerowy na 30-kilometrowej trasie trasie Zwierzyniec-Florianka-Górecko Kościelne-Florianka-Zwierzyniec, a później piknik na łące przy ul. Aleksandry Wachniewskiej z prezentacją rzeźb z pleneru zorganizowanego w wakacje przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Zwierzyńcu oraz ścieżką z obrazami artystki.
25 września członkowie stowarzyszenia zorganizowali historyczny spacer po Zwierzyńcu śladami patronki. – Poprzez te projekty chcemy przywrócić mieszkańcom pamięć o tej lokalnej bohaterce – wyjaśnia Patrycja Chwiejczak. – Jesteśmy z niej dumni i mamy nadzieję, że Aleksandra Wachniewska stanie się inspiracją również dla odwiedzających nasze miasto.
Aleksandra Wachniewska (1902-1989) była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzyła głównie pejzaże ukazujące przyrodę Roztocza, a najczęstszym motywem jej obrazów były drzewa. Była też zaangażowana w działalność na rzecz ochrony przyrody – przyczyniła się do ustanowienia na Roztoczu wielu rezerwatów przyrody, miała też znaczący udział w doprowadzeniu do utworzenia RPN-u. We Floriance, gdzie urodziła się artystka, stoją obecnie dwie pomnikowe „sztalugi” z jej obrazami przedstawiającymi Floriankę. Dom Aleksandry Wachniewskiej w Zwierzyńcu stoi pusty i niszczeje. – Naszym marzeniem jest, by dom, w którym mieszkała, powrócił do swojej świetności – informuje pani Patrycja. – Robimy, co możemy, aby tak się stało.
Napisz komentarz
Komentarze