18 września w Bełżcu znowu można było posłuchać wyjątkowych ludowych pieśni. Wiele z nich przywodziło wspomnienia, gdy na scenie śpiewała Aniela Gmoch – uznana ludowa śpiewaczka, zdobywczyni Złotej Baszty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej, dla wielu niedościgniony autorytet.
Aniela Gmoch zmarła w 2016 roku. Nie zapomniano o niej. Śpiewacy ludowi często sięgają po jej repertuar, wzorują się na jej twórczości, co zaprezentowali m.in. w Bełżcu.
Na scenie w tradycyjnym repertuarze ludowym zaprezentowały się: Zespół Ziemi Narolskiej, Zespół Galicjanki z Roztocza, Zespół Honoratki, Zespół Złote Kłosy, Zespół Śpiewaczy „Pojednanie”, Zespół Śpiewaczy Jutrzenka, Zespół Śpiewaczy Dolinianki oraz gość specjalny przeglądu – Zespół Folkowy Koromysło ze Szczebrzeszyna. Publiczność była zachwycona. Tegoroczny przegląd poprzedziły warsztaty śpiewu tradycyjnego, które przeprowadziła Kasia Chodoń, folklorystka, śpiewaczka, edukatorka polskich tańców i pieśni tradycyjnych.
– Podczas warsztatów członkinie zespołu Dolinianki i grupa wokalna dzieci szlifowała swój warsztat wokalny, a poznane pieśni ludowe przedstawione zostały podczas przeglądu – mówi Karolina Janik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu.
Nie skończyło się na śpiewie. Podczas przeglądu swoje prace zaprezentowali lokalni artyści rękodzielnicy, Grzegorz Trześniowski – rzeźbiarz i malarz oraz Pracownia Warto bo z Roztocza – (ceramika i krawiectwo).
Ponadto panie z KGW w Bełżcu I oraz KGW w Bełżcu II przygotowały degustację swojskiego jadła dla wszystkich uczestników.
Tradycyjnie już piękne statuetki ceramiczne dla uczestników Przeglądu Twórczości Ludowej wykonał Mirosław Lipski.
Organizatorami wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich w Bełżcu II przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Bełżcu i Gminą Bełżec. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Wspólnie dla dziedzictwa.
Napisz komentarz
Komentarze