Wdrożenie przez miasto Biłgoraj kompleksowego systemu oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych interesowało radnego Tomasza Bednarza. Pytał m.in. o czasowe wyłączanie oświetlenia ulicznego na terenie miasta oraz możliwość zaprogramowania oświetlenia ulic, aby stworzyć inteligentny system oświetlenia ulicznego. Latarnie ujęte w takim systemie redukują moc oświetlenia, kiedy nie wykrywają ruchu i zwiększają strumień światła, gdy wykryją zbliżającego się pieszego, rowerzystę czy samochód. Radny proponował również, aby powrócić do autobusowej komunikacji miejskiej i inwestować w odnawialne źródła energii. Sugerował również, aby rzadziej kosić trawniki w mieście i sukcesywnie zastępować je łąkami kwiatowymi.
Okazuje się, że władze miasta mają pomysł na oszczędności. Światła na ulicach z pewnością tej jesieni i zimy będzie znacznie mniej. – Nocne wyłączenia energochłonnych obwodów oświetleniowych stosujemy już od wielu lat. Przerwa nocna trwa od około północy do godz. 5 rano. Całkowicie z eksploatacji zostały wyłączone prawie wszystkie urządzenia doświetlające ścieżki rowerowe i ciągi piesze – tłumaczy burmistrz Janusz Rosłan. W najbliższym czasie zostaną wyłączone z eksploatacji oprawy doświetlające ścieżkę rowerową i ciąg pieszy na końcowym odcinku ul. Zamojskiej oraz zostanie zastosowana przerwa nocna dla kolejnych energochłonnych urządzeń oświetleniowych, w tym iluminacji kościelnych.
Problem pojawia się przy stworzeniu inteligentnego systemu oświetlenia. Jest on niezwykle kosztowany i w Biłgoraju nie może być zastosowany. – Wobec rosnących cen energii elektrycznej, wdrożenie inteligentnych systemów sterowania oświetleniem w starych budynkach placówek oświatowych i administracyjnych przyczyniłoby się do uzyskania wymiernych oszczędności. Jednak mając na uwadze obecnie realizowane inwestycje, wykonanie takich zadań, bez wsparcia budżetu miejskiego ze środków zewnętrznych, raczej nie będzie możliwe w najbliższym czasie. Wiązałoby się to z wymianą osprzętu, opraw oświetleniowych oraz montażem systemu czujników, a więc wymagałoby znacznych nakładów finansowych. Modernizacja jednego obiektu oświatowego w takim zakresie to wydatek min. 0,5 mln zł – tłumaczy burmistrz Rosłan. Dodatkowo wdrożenie takiego systemu nie obyłoby się bez konieczności rozbudowy istniejących linii oświetleniowych o dodatkowe kable oraz urządzenia sterujące i zarządzające. Konieczne byłoby wykonanie projektów oraz robót budowlano-montażowych.
Burmistrz wyjaśnia, że przy planowaniu i przygotowywaniu zadań inwestycyjnych po roku 2010, w ramach których budowane były urządzenia oświetleniowe, rozważane były różne koncepcje, w tym także możliwość zastosowania systemów inteligentnego sterowania. – Ze względu na wysokie koszty ich wdrożenia byliśmy zmuszeni odstąpić od ich przyjęcia. Natomiast przyjęliśmy dużo tańszy sposób ograniczenia zużycia energii poprzez zastosowanie opraw oświetleniowych LED z wbudowanymi układami redukcji mocy w godzinach nocnych. Tak więc wdrażanie innych, znacznie droższych i dublujących się systemów ograniczających zużycie energii w tym przypadku jest bezzasadne – dodaje włodarz.
Zapewnia, że przy nowych inwestycjach realizowanych przez miasto oraz spółki miejskie, rozwiązania związane z odnawialnymi źródłami energii są uwzględniane i stosowane. Dla przykładu, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej planuje szereg przedsięwzięć związanych z odnawianymi źródłami energii. Jest to m.in. modernizacja kotłowni czy budowa instalacji fotowoltaicznych .
Władze miasta rozważą zwiększenie łąk kwietnych na terenie miasta. Obecnie trawniki miejskie koszone są ze zróżnicowaną częstotliwością w zależności od ich usytuowania. Była również rozważana możliwość powrotu do autobusowej komunikacji miejskiej. – W 2018 r. została wystosowana prośba do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Biłgoraju o rozważenie możliwości utworzenia przejazdów na terenie miasta Biłgoraja poprzez rozszerzenie dotychczasowych linii komunikacyjnych o komunikację miejską. Prośba została pozostawiona bez odpowiedzi – twierdzi włodarz.
Obecnie miasto za energię elektryczną płaci 0,5174 zł netto/kwh. Umowa z obecnym sprzedawcą obowiązuje do dnia 31 grudnia 2023 r.
Napisz komentarz
Komentarze