O tym, że Poturzyn, mała wioska w gminie Telatyn, ma przeszłość związaną z tak wybitną postacią jak Fryderyk Chopin, wie chyba każdy mieszkaniec powiatu tomaszowskiego. W regionie z tą wiedzą bywa już różnie. Gdzieś dalej, o Poturzynie na razie mało kto słyszał. Ale będzie okazja to zmienić. Władze gminy od dawna mają takie ambicje, by stworzyć tutaj „Centrum Chopinowskie”, organizować koncerty, a może nawet prestiżowe konkursy.
Mieszkańcy z kolei od dawna marzyli o miejscu, w którym mogliby się spotykać, integrować, rozwijać pasje. Miejscowe koło gospodyń miało dotychczas siedzibę w budynku przy byłej szkole podstawowej w Poturzynie, tam też stacjonowali strażacy. Szkoła nie była przystosowana do działalności ani jednych, ani drugich. KGW po wybuchu pandemii bardzo ograniczyło swoją działalność. Z kolei w ubiegłym roku gmina przekazała szkołę i przyległy do niej teren wojsku.
Świetlica i remiza dla wojska
W Poturzynie ma stacjonować jeden z batalionów lekkiej piechoty 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To w związku z zaplanowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej utworzeniem do 2025 roku trzech batalionów lekkiej piechoty w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. 14 czerwca minister Mariusz Błaszczak wyznaczył trzech oficerów na stanowiska dowódców nowo tworzonych brygad. Dowódcą 19. Nadbużańskiej Brygady OT został płk Robert Kasperczuk.
Wiadomo, że dowództwo i sztab 19. Nadbużańskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Chełma. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą formowane na terenie Białej Podlaskiej, Hrubieszowa i Poturzyna właśnie.
Przeczytaj także:
- Gozdów: Pomóż szkole przetrwać zimę. Nie stać jej na opał
- Gmina Hrubieszów: Most w Brodzicy już naprawiony
- Specjaliści biją na alarm. Coraz więcej dzieci i młodzieży odbiera sobie życie
- Atak na biuro Pawłowskiej: zostanie zniszczone, a pracownica zginie w szambie
- 29 października-1 listopada. Jak w długi weekend będą otwarte sklepy?
- Dodatek osłonowy. To już ostatni moment na złożenie wniosku o pieniądze
Jak informowało Wojsko Polskie, brygada nadbużańska ma pełnić podobne funkcje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Ich zadaniem będzie ścisła współpraca z oddziałami Straży Granicznej i jej bezpośrednie wsparcie w ochronie wschodniej granicy Polski.
– Jak przyszło wojsko, to miałyśmy się przenieść. Tak wyszło, że prawie się nie spotykałyśmy, bo ciągle kątem u kogoś. Ale teraz, dzięki wójtowi, mamy piękną siedzibę. Jesteśmy bardzo zadowolone. Jeszcze się nie rozgościłyśmy, bo było mnóstwo szykowania na otwarcie, potem sprzątania, ale powoli zaczniemy działać. Będziemy organizować wydarzenia i warsztaty – planuje Urszula Kwiecień, przewodnicząca KGW Poturzyn.
Jest centrum wsi
Centrum Promocji Wsi Poturzyn oficjalnie otwarto 23 października. Budynek wybudowano za ponad 1 mln 600 tys. zł, dzięki wsparciu finansowemu z "Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych” w kwocie 1 mln 250 tys. zł.
Na dobry początek został poświęcony. Goście (przedstawiciele województwa lubelskiego, powiatu tomaszowskiego, władze gminy, mieszkańcy) zwiedzili każde pomieszczenie, a potem wzięli udział w specjalnie na tę okazję przygotowanym widowisku poetycko-muzycznym pt. "Lubelskie Szlaki Romantyków Polskich". Koncert był podzielony na dwie części: "Z pieśni o ziemi naszej” i "W drodze do przyjaciela". Udział w nim wzięli i zaprezentowali utwory instrumentalne i pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki oraz wybór poezji Wincentego Pola: Mariola Zagojska – sopran, Patrycjusz Sokołowski – bas, Alesia Aleksandrowicz – fortepian oraz młodzi wykonawcy Young Hearts to Art.: Teresa Ritter – sopran, Fryderyk Pieńkoś – tenor, Ernest Tymczyszyn – tenor, Jan Mielniczuk – wiolonczela, Natalia Ociesa – fortepian, Seweryn Szarpak – fortepian, Gabriel Zagojski – fortepian. Prelekcje przygotowali: Grażyna Dobrzańska, Wiktor Kowalczyk i Karol Rzepecki.
Koncert był wybitny. Gospodarz wydarzenia – wójt Dariusz Kozłowski – podziękował osobom zaangażowanym i odpowiedzialnym za jego przygotowanie. Podziękowania skierował też do mieszkańców, KGW Poturzyn, OSP Poturzyn, sołtysa wsi za przygotowanie poczęstunku i sali. Życzył im, by Centrum „ożywiało” całą gminę.
Wyraził nadzieję, że odtąd w Poturzynie takie koncerty nie będą rzadkością, ale zaczną odbywać się cyklicznie.
Napisz komentarz
Komentarze