Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 12:44
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gm. Telatyn: Otwarcie Centrum Promocji Wsi Poturzyn zainaugurował koncert chopinowski

23 października otwarto Centrum Promocji Wsi Poturzyn. Gospodynie i strażacy, a także pozostali mieszkańcy Poturzyna doczekali się miejsca, w którym będą mogli się spotykać, integrować, rozwijać pasje. Gmina z kolei zyskała przestrzeń do organizacji koncertów chopinowskich i dalszej promocji przez nazwisko Chopina.
Gm. Telatyn: Otwarcie Centrum Promocji Wsi Poturzyn zainaugurował koncert chopinowski
Uroczyste otwarcie Centrum Promocji Wsi Poturzyn zorganizowano 23 października.

Autor: Gm. Telatyn

O tym, że Poturzyn, mała wioska w gminie Telatyn, ma przeszłość związaną z tak wybitną postacią jak Fryderyk Chopin, wie chyba każdy mieszkaniec powiatu tomaszowskiego. W regionie z tą wiedzą bywa już różnie. Gdzieś dalej, o Poturzynie na razie mało kto słyszał. Ale będzie okazja to zmienić. Władze gminy od dawna mają takie ambicje, by stworzyć tutaj „Centrum Chopinowskie”, organizować koncerty, a może nawet prestiżowe konkursy.

Mieszkańcy z kolei od dawna marzyli o miejscu, w którym mogliby się spotykać, integrować, rozwijać pasje. Miejscowe koło gospodyń miało dotychczas siedzibę w budynku przy byłej szkole podstawowej w Poturzynie, tam też stacjonowali strażacy. Szkoła nie była przystosowana do działalności ani jednych, ani drugich. KGW po wybuchu pandemii bardzo ograniczyło swoją działalność. Z kolei w ubiegłym roku gmina przekazała szkołę i przyległy do niej teren wojsku.

Świetlica i remiza dla wojska

W Poturzynie ma stacjonować jeden z batalionów lekkiej piechoty 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To w związku z zaplanowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej utworzeniem do 2025 roku trzech batalionów lekkiej piechoty w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. 14 czerwca minister Mariusz Błaszczak wyznaczył trzech oficerów na stanowiska dowódców nowo tworzonych brygad. Dowódcą 19. Nadbużańskiej Brygady OT został płk Robert Kasperczuk.

Wiadomo, że dowództwo i sztab 19. Nadbużańskiej Brygady OT, pododdziały samodzielne oraz pierwszy z tworzonych jeszcze w tym roku batalionów lekkiej piechoty będą rozmieszczone na terenie Chełma. Kolejne dwa bataliony lekkiej piechoty będą formowane na terenie Białej Podlaskiej, Hrubieszowa i Poturzyna właśnie. 

Przeczytaj także:

Jak informowało Wojsko Polskie, brygada nadbużańska ma pełnić podobne funkcje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Ich zadaniem będzie ścisła współpraca z oddziałami Straży Granicznej i jej bezpośrednie wsparcie w ochronie wschodniej granicy Polski.

– Jak przyszło wojsko, to miałyśmy się przenieść. Tak wyszło, że prawie się nie spotykałyśmy, bo ciągle kątem u kogoś. Ale teraz, dzięki wójtowi, mamy piękną siedzibę. Jesteśmy bardzo zadowolone. Jeszcze się nie rozgościłyśmy, bo było mnóstwo szykowania na otwarcie, potem sprzątania, ale powoli zaczniemy działać. Będziemy organizować wydarzenia i warsztaty – planuje Urszula Kwiecień, przewodnicząca KGW Poturzyn.

Jest centrum wsi

Centrum Promocji Wsi Poturzyn oficjalnie otwarto 23 października. Budynek wybudowano za ponad 1 mln 600 tys. zł, dzięki wsparciu finansowemu z "Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych” w kwocie 1 mln 250 tys. zł.

Na dobry początek został poświęcony. Goście (przedstawiciele województwa lubelskiego, powiatu tomaszowskiego, władze gminy, mieszkańcy) zwiedzili każde pomieszczenie, a potem wzięli udział w specjalnie na tę okazję przygotowanym widowisku poetycko-muzycznym pt. "Lubelskie Szlaki Romantyków Polskich". Koncert był podzielony na dwie części: "Z pieśni o ziemi naszej” i "W drodze do przyjaciela". Udział w nim wzięli i zaprezentowali utwory instrumentalne i pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki oraz wybór poezji Wincentego Pola: Mariola Zagojska – sopran, Patrycjusz Sokołowski – bas, Alesia Aleksandrowicz – fortepian oraz młodzi wykonawcy Young Hearts to Art.: Teresa Ritter – sopran, Fryderyk Pieńkoś – tenor, Ernest Tymczyszyn – tenor, Jan Mielniczuk – wiolonczela, Natalia Ociesa – fortepian, Seweryn Szarpak – fortepian, Gabriel Zagojski – fortepian. Prelekcje przygotowali: Grażyna Dobrzańska, Wiktor Kowalczyk i Karol Rzepecki.

Koncert był wybitny. Gospodarz wydarzenia – wójt Dariusz Kozłowski – podziękował osobom zaangażowanym i odpowiedzialnym za jego przygotowanie. Podziękowania skierował też do mieszkańców, KGW Poturzyn, OSP Poturzyn, sołtysa wsi za przygotowanie poczęstunku i sali. Życzył im, by Centrum „ożywiało” całą gminę.

Wyraził nadzieję, że odtąd w Poturzynie takie koncerty nie będą rzadkością, ale zaczną odbywać się cyklicznie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: taaaak. tak samo jak GeblewiczowiData dodania komentarza: 22.11.2024, 11:10Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]Autor komentarza: RomanTreść komentarza: patrolowali na ul. Granicznej ? Na ulicy Granicznej od kliku lat autobusy MZK zatrzymują się na zakazie.. Nie ma przystanku a ludzie wysiadają i wsiadają. I nikt nigdy tego nie widział ? Czy może patroluja ślepi ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:08Źródło komentarza: Zamość: Był poszukiwany, miał dożywotni zakaz kierowania i 4 promile, gdy został zatrzymanyAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanego
Reklama