Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 16:27
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Zamość: Sąd oddalił skargę radnego. Będzie kasacja?

Dariusz Zagdański uważa, że z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Zamość odwołano go z naruszeniem prawa, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie był innego zdania i 3 listopada oddalił jego skargę. Radny może teraz złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czy tak zrobi?
Zamość: Sąd oddalił skargę radnego. Będzie kasacja?
Radny Dariusz Zagdański dołączył do prezydium RM pod koniec 2018 r. Z funkcji zastępcy przewodniczącego został odwołany w sierpniu ub. roku.

Przewodniczący Rady Miasta Zamość Piotr Błażewicz miał trzech zastępców: Jana Wojciecha Matwiejczuka, Piotra Małysza oraz Dariusza Zagdańskiego (Matwiejczuk i Małysz weszli do rady z KWW Andrzeja Wnuka, a Błażewicz i Zagdański z listy PiS). Ale 30 sierpnia ub. roku grupa radnych opozycji złożyła wniosek o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego Małysza i Zagdańskiego. Pierwszy sam złożył rezygnację i to z mandatu radnego (jego miejsce w radzie zajęła Jolanta Buryło), Zagdańskiego odwołano z funkcji wiceszefa rady.

Sygnatariusze wniosku podnosili, że Zagdański utrudnia mieszkańcom kontakt ze sobą, bo nie ujawnia danych kontaktowych, czyli np. numeru telefonu czy adresu e-mail, wytknęli mu propozycję nazwania ronda imieniem Lecha i Marii Kaczyńskich bez konsultacji z mieszkańcami, a ponadto przypomnieli, że został powołany na funkcję wiceprzewodniczącego, by usprawnić pracę rady, co się jednak nie sprawdziło. Za odwołaniem Zagdańskiego zagłosowało 13 radnych, 8 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

Ze skargą do sądu

W kwietniu – za pośrednictwem Rady Miasta Zamość – Dariusz Zagdański złożył skargę do WSA, ale z uwagi na uchybienia formalne sąd ją odrzucił. W lipcu – po uzupełnieniu braków formalnych – radny skutecznie złożył skargę. Reprezentujący radnego adwokat wskazywał na złamanie przez RM Zamość przepisów m.in. ustawy o samorządzie gminnym, rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r., a także Statutu Miasta Zamość i Konstytucji RP. 

Przeczytaj także:

Za niewłaściwy uznał m.in. fakt, że radny Zagdański brał udział w głosowaniu nad wnioskiem o jego odwołanie, a sporządzonej uchwały (po przegłosowaniu wniosku o odwołanie Zagdańskiego z funkcji) nie poddano pod głosowanie i nie sporządzono jej uzasadnienia. Wskazywał też m.in. na brak opinii komisji stałych na temat propozycji pozbawienia funkcji radnego, a ponadto miał wątpliwości, czy wniosek o odwołanie Dariusza Zagdańskiego z funkcji wiceprzewodniczącego został złożony przez przewidzianą prawem liczbę radnych.

Zostaje kasacja

WSA w Lublinie nie podzielił tych argumentów i 3 listopada oddalił skargę, uznając tym samym, że uchwała RM Zamość z 30 sierpnia ub. roku prawa nie narusza.

Jak nas poinformował sędzia Robert Hałabis, rzecznik prasowy WSA w Lublinie, wniosek o odwołanie Zagdańskiego z funkcji wiceprzewodniczącego rady został złożony przez przewidzianą prawem liczbę radnych, to jest ¼ ich ustawowej liczby. Nie było konieczności wcześniejszego zaopiniowania wniosku przez jakąkolwiek komisję stałą RM, nie było również podstaw do przyjęcia, że wniosek taki musiał być zgłoszony w terminie 7 dni przed planowanym posiedzeniem rady, na którym miał zostać rozpoznany. Według sądu, radny Zagdański mógł brać udział w głosowaniu nad wnioskiem o jego odwołanie.

Orzeczenie WSA nie jest prawomocne. Radnemu przysługuje złożenie skargi kasacyjnej do NSA. – Czekam na uzasadnienie wyroku i po jego otrzymaniu będę rozważał wniesienie kasacji – powiedział nam Dariusz Zagdański. – Nie zgadzam się z zarzutami moich kolegów z rady miasta, gdyż zawsze jestem przyjazny i otwarty na współpracę z mieszkańcami miasta i regionu. Zarówno prezydium rady, jak i mieszkańcy do mojej pracy nie mieli żadnych zastrzeżeń.

Przeczytaj:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jano 08.11.2022 11:06
..a może powrót do PGE

Goska 08.11.2022 10:40
aaa to może dlatego tak walczył o chociaż nazwę skweru nazwiskiem które jest prawie w każdym mieście ???jak nie pomnik, to nazwa ulicy, budynku.....

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama