Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 11:50
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Dziewięć godzin na Pograniczu. Kolejna inicjatywa Robim Co Możem Ulhówek

Wojna na Ukrainie niczego nie zmieniła. Ani w sercach, ani pamięci. Wolontariusze "Robim Co Możem" Ulhówek i mieszkańcy powiatu tomaszowskiego jak co roku przed Świętami Zmarłych odwiedzili cmentarze po ukraińskiej stronie, na których spoczywają Polacy. Zrobili to w ramach akcji "Zapal znicz na Pograniczu".
Dziewięć godzin na Pograniczu. Kolejna inicjatywa Robim Co Możem Ulhówek
To był bardzo udany wyjazd. Dwa w jednym, bo łączył odbiór prac wykonanych przez RCM na Ukrainie finansowanych przez Instytut Polonika z modlitwą nad grobami Polaków.

Autor: RCM Ulhówek

Znak graniczny 675 Ulików – Uhnów, 29 października 2022, godz. 8. Są przy nim wolontariusze Stowarzyszenia "Robim Co Możem" Ulhówek, zaprzyjaźnieni z nimi ludzie, mieszkańcy gminy Ulhówek. W sumie 110 osób, z których każda ma coś do zrobienia po ukraińskiej stronie. Przejście graniczne zostało dla nich otwarte na wniosek ks. Wiesława Mokrzyckiego i Urzędu Gminy Ulhówek w godzinach 8-17. Jest otwierane co roku w okolicach Wszystkich Świętych. To już taka miejscowa tradycja, że ludzie z Polski idą czy jadą na Ukrainę rowerami i kierują się na cmentarze, na których spoczywają Polacy. 

  • Przeczytaj także: 80 tys. cofniętych 500 plus. Uchodźcy będą musieli płacić za pobyt w Polsce

– Jeździłam na cmentarz w Bełzie lata wcześniej, zanim dołączyłam do "Robim Co Możem" Ulhówek – mówi Renata Sobka, od lipca tego roku prezes Stowarzyszenia (wcześniej tę funkcje sprawował Mariusz Skorniewski). – To jest taki wyjazd od serca, tak czuję. Dla nas wszystkich bardzo ważny, bo zależy nam na tym, żeby wspomnieć naszych przodków, Polaków, którzy tam mieszkali. To jest najważniejsze, żeby o nich, a tym samym o naszej polskiej historii pamiętać. To po to tam człowiek jeździ, chce zapalić światełko na grobie, skupić się na modlitwie – rozwija.

Kto będzie pamiętał, jeśli nie my?

Nie każdy ma na Ukrainie rodzinę, ale każdemu chodzi o wspomnianą polskość. Renata Sobka, wracając do Bełza, wypełnia obietnicę złożoną babci.

– Babcia powiedziała mi kiedyś „Reniu pamiętaj, tam jest pochowany mój tata Ludwik Juszczak, pamiętaj, jedynie tobie mogę powiedzieć gdzie jest grób, mogę ci zaufać i być pewna, że ty tam pojedziesz i zrobisz porządek na tym grobie". Dlatego tam jestem 2-3 razy w roku. Wypełniam moją powinność – tłumaczy Renata Sobka.

29 października na cmentarzach Pogranicza zapalono znicze, zostawiono biało-czerwone wieńce, które zrobiły członkinie RCM, zmówiono modlitwę nad grobami. O godz. 11 naszego czasu ks. Wiesław Mokrzycki, proboszcz parafii w Dyniskach, odprawił mszę w intencji zmarłych.

PRZECZYTAJ:

Tego dnia każdy mógł zobaczyć, jak wielką pracę w ciągu ostatnich miesięcy, lat wykonali wolontariusze RCM. Bo gdy pierwszy raz przyjechali, grobów nie było widać z zarośli. Wszystko własnymi rękoma musieli wykarczować, wyczyścić, uporządkować. Niejednokrotnie do pomocy przychodzili im ludzie z Polski, z różnych miejsc, którzy odpowiadali na apel, i Ukraińcy.

Efekty pracy RCM zaprezentowało przedstawicielce Instytutu Polonika, który jako darczyńca RCM finansował wyjazdy i pilotował projekt „Porządkujemy zapomniane cmentarze pogranicza". Z dumą pokazali cmentarze w Bełzie, Uhnowie, Rawie Ruskiej, Żółkwi, Stajach, Korczowie.

– W tym roku od maja pracowaliśmy praktycznie co tydzień. Najpierw sprzątaliśmy po stronie polskiej. My – cmentarze ukraińskie, na których spoczywają też Polacy, a Ukraińcy sprzątali polskie cmentarze. To było wzajemne realizowanie naszych celów. Doprowadziliśmy do porządku siedem cmentarzy, ostatni był ten w Budyninie, gdzie było tak dużo osób do pomocy, że aż się serce radowało – mówi Renata Sobka.

– Teraz o to wszystko tylko zadbać – dodaje.

Na szczęście jest komu to robić. Na przykład społeczność szkolna z Bełza zadeklarowała, że będzie opiekować się cmentarzem podczas nieobecności RCM. Stowarzyszenie ze swoich środków kupiło więc kosę spalinową, którą 29 października przekazało dyrektorce szkoły w Bełzie. 

W poszukiwaniu korzeni, historii

Do Stowarzyszenia "Robim Co Możem" Ulhówek należy obecnie 30 osób. Poświęcają swój wolny czas na odkurzanie zapomnianej historii Polski.

 – Bardzo chcemy zarażać naszą pasją. Chcemy dbać o to, co nasze, polskie – podkreśla prezes Renata Sobka.

W tym roku realizowali kilka projektów.

Po polskiej stronie „Porządkujemy zapomniane cmentarze pogranicza 2022” finansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa”. Razem z lokalną społecznością uporządkowano siedem cmentarzy na terenie gminy Ulhówek i Lubycza Królewska: w Rzeczycy, Ulhówku, Korczminie, Dyniskach, Podlodowie, Tarnoszynie i Budyninie. Na pięciu z nich niebawem staną tablice informacyjne mówiące o ich historii.

Po ukraińskiej stronie RCM jest beneficjentem programu Instytutu Polonika – wolontariat, pod nazwą „Porządkujemy zapomniane cmentarze Pogranicza 2022 – Ukraina”. Wolontariusze pracowali z miejscową ludnością na cmentarzu w Bełzie, Uhnowie, Stajach, Gajówce Korczmin, Czerwonogradzie, Żółkwi, Rawie Ruskiej, Wielkich Mostach, Zawoni, Stanisłówce. Są na nich groby i miejsca pamięci. Prace zamierzają kontynuować w przyszłym roku.

Stowarzyszenie prowadzi także kwerendę naukową dotyczącą cmentarzy wojennych i miejsc pamięci na terenie województwa lwowskiego II RP do 1939 r. Chce poznać te miejsca i pokazać je Polakom. Projekt jest finansowany przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego, a realizowany we Lwowie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Jest jednak pewna różnica. Konflikty z Ukraińcami za ostatnie 200 lat: Wołyń, wojna 1919. Konflikty z Rosją za ostatnie 200 lat: wsadzenie marionetkowego rządu Bieruta i 40 lat gospodarczego pasożytnictwa, masowe gwałty i rabunki dokonywane przez czerwonoarmistów, przyczółek Czerniakowski (żołnierze Berlinga zostali wysłani na pewną śmierć), 17 września, mord w Katyniu, deportacje do Kazachstanu, Obława Augustowska, krwawe stłumienie akcji Burza, wymordowanie obrońców Grodna, tzw. "proces szesnastu", tzw. Tragedia Górnośląska (1945), operacja polska NKWD, wojna 1920, zsyłki na Sybir, ponad sto lat wynarodowiania, krwawe stłumienie powstania styczniowego i listopadowego.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:46Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Da, da, tavarisz. Jak zawsze zły zachód sprowokował miłującą pokój Rosję. Dziwne tylko, że za każdym razem, to ruskie czołgi wjeżdżają pierwsze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 09:15Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: XxlTreść komentarza: Tera może do kryminalnej wezmo....?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 22:12Źródło komentarza: Zamość: Policjant w czasie wolnym od służby zatrzymał poszukiwanegoAutor komentarza: O kulach jeszcze lepiej.Treść komentarza: .Data dodania komentarza: 21.11.2024, 20:10Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: HenioTreść komentarza: Jak to urzędnicy, myślę tylko o sobie, mamy 21 wiek a problem jest ten sam, znieczulica.Data dodania komentarza: 21.11.2024, 19:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkowaćAutor komentarza: TrgdTreść komentarza: Rozumiem, że za stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym prawo jazdy zostało zatrzymane i wystawiono skierowanie na powtórny egzamin?Data dodania komentarza: 21.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Nigdy nie rób tak na drodze ekspresowej! GDDKiA publikuje nagranie ku przestrodze [VIDEO]
Reklama