Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 05:35
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamość: Instalacja z Weimaru przekazana zamościanom

Na Rynku Solnym w Zamościu otwarto 6 listopada Gropius–Zimmer–Pavillon, konstrukcję odwzorowującą gabinet Waltera Gropiusa, dyrektora i twórcy słynnej szkoły artystycznej z Weimaru. Instalacja jest darem od partnerskiego Weimaru dla Zamościa dla uczczenia 10. rocznicy współpracy między miastami. Będzie ją można oglądać przez pół roku.
Zamość: Instalacja z Weimaru przekazana zamościanom
Na Rynku Solnym w Zamościu otwarto 6 listopada Gropius–Zimmer–Pavillon, konstrukcję odwzorowującą gabinet Waltera Gropiusa.

Autor: Konrad Sinica

Pawilon odwzorowuje geometrię przestrzenną pokoju Waltera Gropiusa, pierwszego dyrektora Bauhausu w Weimarze (Bauhaus był uważany przez jego założyciela Waltera Gropiusa za wspólnotę roboczą, w której miał zostać zniesiony podział między artystą a rzemieślnikiem; poprzez swoją pracę pracownicy Bauhausu chcieli wyeliminować różnice społeczne i przyczynić się do porozumienia między narodami).

 Pomieszczenie zaprojektował założyciel Bauhausu – to pierwsza kompozycja przestrzenna okresu modernizmu. „Poprzez ukazanie relacji symbolicznego pokoju dyrektora z przestrzenią publiczną porusza Gropius temat wyznaczania granic odpowiedzialności w demokratycznym społeczeństwie” – czytamy w zaproszeniu magistratu na otwarcie instalacji.

I dalej: „Otwarta struktura pomieszczenia zaprasza do wyjrzenia z niej na własną przestrzeń życiową i jednocześnie do znalezienia się samemu w pozycji dyrektora. Pawilon wystawowy umożliwia przy tym zrozumienie wskazanego i niezamkniętego pomieszczenia jako przestrzeni myśli oraz stawianie pytań o współkształtowanie społeczeństwa demokratycznego”.

Czytaj także: Zamość: Program obchodów Święta Niepodległości

Historyczny Bauhaus jest dziś najbardziej wpływową instytucją edukacyjną w dziedzinie architektury, sztuki i designu XX w. Bauhaus istniał równolegle z Republiką Weimarską od 1919 do 1933 r. i jest obecnie uważany na całym świecie za ojczyznę awangardy klasycznego modernizmu we wszystkich dziedzinach sztuki i architektury wolnej i użytkowej. Jedną z naczelnych zasad Bauhausu było połączenie architektury z innymi sztukami jako całościowego dzieła sztuki.

Przypomnijmy, że Zamość i Weimar są jak bliźniaki: mają po tyle samo mieszkańców i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Współpracują od 2012 r. Umowę o partnerstwie podpisali ówczesny prezydent Zamościa Marcin Zamoyski i nadburmistrz Weimaru Stefan Wolf.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama