Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:35
Reklama
Reklama

Tarnogród: Azbest zalega na dachach

Mieszkańcy chcą pozbyć się azbestu. Pojawiała się ku temu okazja, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała wnioski na dofinansowanie wymiany pokrycia dachu. Pozostaje jednak problem utylizacji szkodliwego produktu.
Tarnogród: Azbest zalega na dachach

Do 15 listopada trwał nabór wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wymianę pokrycia dachu wykonanego z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest. Dotyczyło to budynków służących do produkcji rolnej na powierzchni nie większej niż 500 mkw. Dofinansowanie można było uzyskać na wymianę pokrycia. Mieszkańcy zastanawiają się, co z kosztami utylizacji azbestu. Wielu jest przekonanych, że poniesie je gmina. 

Do wniosku, poza szeregiem dokumentów, mieszkańcy musieli dołączyć kopię pisemnego zgłoszenia do urzędu gminy odpadów zawierających azbest, które powstaną w wyniku realizacji przedsięwzięcia, celem ich odbioru i utylizacji. Wiele osób uważa, że takie zgłoszenie załatwia sprawę. Będzie nowy dach, a urząd gminy pokryje koszty związane z jego odbiorem i utylizacją. Tak nie jest. – Obowiązkiem każdego, kto chce uczestniczyć w programie jest dokonanie takiego zgłoszenia do urzędu gminy. Jest to wniosek, który informuje gminę o tym, że azbest będzie zutylizowany. Obowiązkiem mieszkańców jest utylizacja azbestu, a nie gminy. Takie zgłoszenie nie oznacza tego, że gmina będzie ten azbest zabierać i za to płacić – wyjaśnia burmistrz Tarnogrodu Paweł Dec. Dodaje, że zgłoszenie jest informacją, że dana ilość zostanie zutylizowana. 

Jak wyjaśnia burmistrz, we wcześniejszych latach były programy unijne, dzięki którym mieszkańcy mogli bezpłatnie zutylizować azbest. Obecnie takich programów nie ma. – W nowej perspektywie finansowej azbest od mieszkańców nie będzie odbierany. Jeśli będą nabory do tego typu programów w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, będziemy składać takie wnioski – dodaje. 

Azbest może odebrać wyłącznie profesjonalna firma. Zdaniem burmistrza, aby zmniejszyć koszty jego odbioru, można zorganizować transport do większej ilości mieszkańców. – Możemy zaproponować mieszkańcom rozwiązanie alternatywne.  Zupełnie inne będą koszty, jeśli firma przyjedzie do jednego mieszkańca, a inne jak do kilku – dodaje Dec. Koszt odbioru jednej tony azbestu to 1,2 tys. zł. Jeśli "skrzyknie" się kilku mieszkańców, kwotę można obniżyć nawet o połowę.

Azbest jest wyjątkowo szkodliwy. Może dostać się do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Osiada on wtedy w oskrzelikach i pęcherzykach płucnych, wywołując stan zapalny. Po latach oddychania takim powietrzem dochodzi do włóknienia tkanki płucnej, przez co utrudnione jest swobodne oddychanie. Długotrwałe wdychanie jego włókien może doprowadzić do powstania chorób nowotworowych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama