Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 30 marca 2025 17:34
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zamość: Co dalej z karetką „N”? Wciąż nie wyjeżdża do noworodków

Reklama
Mówiło się, że przejdzie na tryb 12-godzinny, lekarzom zaoferowano za dyżury większe pieniądze, ale karetka neonatologiczna w zamojskim pogotowiu dalej nie wyjeżdża do noworodków. W czym tkwi problem? Czy życie i zdrowie małych pacjentów nie jest zagrożone?
Zamość: Co dalej z karetką „N”? Wciąż nie wyjeżdża do noworodków
Karetka „N” posiada na wyposażeniu nowoczesny sprzęt, dopasowany do potrzeb najmłodszych pacjentów.

Na Lubelszczyźnie są tylko dwie wyspecjalizowane karetki typu „N” – w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie oraz w Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Pełnią w nich całodobowe dyżury wyspecjalizowane zespoły złożone z lekarza, pielęgniarki i kierowcy. Karetka „N” posiada na wyposażeniu nowoczesny sprzęt ratujący życie, dopasowany do potrzeb najmłodszych pacjentów, w tym m.in. inkubator transportowy, respirator i kardiomonitor. Umiejętności załogi i wyposażenie karetki dają ogromne możliwości niesienia pomocy najmłodszym pacjentom w stanie zagrożenia życia albo nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Realizacja pilnych transportów z noworodkami i niemowlętami do wyspecjalizowanych placówek medycznych jest oczekiwana zarówno przez rodziców, jak i szpitale nie mogące udzielić najmłodszym pacjentom specjalistycznej pomocy medycznej.

Reklama

Złożyli wypowiedzenia

W lipcu dalsze funkcjonowanie karetki neonatologicznej w Zamościu zostało zagrożone. Stało się to po tym, jak dyżurujący w karetce „N” lekarze złożyli wypowiedzenia (na dyżurach pracowało od 9 do 11 specjalistów). Pisaliśmy o tym szeroko na łamach „Kroniki Tygodnia”. Przypomnijmy, że w tej sprawie interweniował w lubelskim oddziale NFZ poseł Sławomir Zawiślak. – Nie wyobrażałem sobie, żeby karetka zaprzestała wyjazdów do potrzebujących pomocy dzieci – mówił zamojski parlamentarzysta.

Lubelski NFZ przekonywał, że działalność zespołu „N” w Zamościu jest zabezpieczona, a opieka nad najmłodszymi pacjentami jest i będzie zapewniona. Jak nas informowała wtedy Magdalena Musiatowicz z NFZ w Lublinie, w tej sprawie odbyły się spotkania z przedstawicielami wojewody, stacji pogotowia z Lublina i Zamościa oraz szpitali z Lublina, Zamościa Chełma i Białej Podlaskiej.

Od 1 sierpnia zamojski zespół sanitarny typu „N” miał przejść na tryb 12-godzinny. Karetka miała być w „pogotowiu” w godz. 7-19, natomiast między godz. 19 a 7 świadczenia miał zabezpieczać zespół z Lublina. Ale zamojska „N-ka” zaprzestała wyjazdów.

Bez lekarzy ani rusz

– Karetka neonatologiczna została zawieszona w lipcu z powodu niespodziewanego wypowiedzenia umów przez lekarzy specjalistów – informuje Piotr Zając, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Zamościu. – Od tego momentu ogłaszano kolejne konkursy i zachęcano lekarzy, którzy mogliby uzupełnić skład zespołu (chodzi tylko o lekarzy, bo z pielęgniarkami i kierowcami nie ma problemu – przyp. red.). W pięciu dotychczasowych konkursach, mimo wzrostu stawek i zmiany warunków pracy, nie złożono żadnej oferty. Transporty z noworodkami zabezpiecza zespół z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami WPR i NFZ, wciąż pracujemy nad systemowym rozwiązaniem problemu. Zaangażowanych w powrót karetki jest sporo osób z różnych środowisk, ale bez chęci i dobrej woli lekarzy nic nie zdziałamy.

Jak to odbierają mieszkańcy? „Moim zdaniem jest wielkim nieporozumieniem, aby w Zamościu nie funkcjonowała taka karetka tym bardziej, iż otworzono w październiku oddział dziecięcy w zamojskim szpitalu” – napisała jedna z naszych czytelniczek, nie zostawiając suchej nitki na lekarzach, którzy „nie chcą pracować mimo ogromnych podwyżek za stawki godzinowe”.

Inni sugerują, że może warto, jak w przypadku niedawno otwartego oddziału pediatrii w zamojskim szpitalu „papieskim”, sięgnąć po lekarzy spoza Zamościa? Wszyscy podkreślają, że największą porażką byłaby likwidacja omawianej karetki.

Do tematu wrócimy.

Więcej ciekawych artykułów przeczytasz na stronie głównej Kroniki Tygodnia

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ojciec 25.11.2022 11:48
"Lekarze", którzy złożyli wypowiedzenia od opieki w czasie transportu noworodków ambulansem N, powinni w tym samym czasie otrzymać wypowiedzenia z placówek publicznych ochrony zdrowia, przynajmniej na obszarze podległym NFZ Lublin. Jeden z nich w czasie ostatniego wyjazdu karetką N zrobił zdjęcie w dziecięcym szpitalu w Lublinie, z satysfakcją i ironia chwalił się, że to ostatni wyjazd. Gdzie jest odpowiedzialność tych "lekarzy" za zdrowie, życie noworodków, rezygnują, a wielu z nich ma swoje dzieci. Dwa ambulanse noworodkowe w województwie lubelskim to za mało, a teraz gdy lekarze zrezygnowali jest tylko jedna. Prze tych "odpowiedzialnych lekarzy", stracili pracę wykwalikowani kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i pielęgniarki, które z sercem opiekowały się malutkimi pacjentami. Poczucie odpowiedzialności = ZERO !!!

Reklama
ojciec 25.11.2022 11:39
Moim skromnym zdaniem, za złożenie wypowiedzenia z dyżurów opieki nad małymi pacjentami, noworodkami w karetce neonatologicznej N, "lekarze" w dniu złożenia rezygnacji powinni dostać wypowiedzenia z publicznych zakładów opieki zdrowotnej przynajmniej na obszarze działania NFZ Lublin !!! Jeden z "lekarzy" składających rezygnację z szerokim ironicznym uśmiechem chwalił się w mediach społecznościowych, że to już ostatni wyjazd karetką "N". Sam ma dzieci. Nawet dwie karetki N w województwie lubelskim to mało, a co mówić jedna. "Gratuluję" poczucia odpowiedzialności za zdrowie noworodków "lekarzom", którzy złożyli wypowiedzenia :-(

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mieszkaniec gminyTreść komentarza: W szkole jest coraz mniej uczniów i coraz więcej pomieszczeń stoi pustych więc rola burmistrza jest dobrze tym gospodarować. Prywatny przedsiębiorca płacił czynsz za najem pomieszczeń czym można było pokryć wydatki na utrzymanie budynku ale oczywiście nie opłacało się to gminie. Zamiast dostosować wejścia do szkoły tak żeby spełniało warunki ustawy woleli zaproponować przedsiębiorcy ruderę, która wymaga cholendarnych nakładów na remont. Teraz jak ludzie się zbuntowali to burmistrz nagle udaje że to przedsiębiorca nie wyraża dobrej woli. Czy to jest poważne ???Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:29Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: PacjentTreść komentarza: Korzystam z usług gabinetu od 8 lat, mam blisko i znam dobrze rehabilitantów. Z tego co wiem to pomieszczenie zaproponowane przez burmistrza wymaga nakładu na remont w kwocie 200 tys zł a burmistrz oczekiwał ze właściciel wyłoży 170tys na pomieszczenie które dalej będzie we władaniu burmistrza. To nie wiem kto by się zgodził na takie warunki…Data dodania komentarza: 30.03.2025, 15:22Źródło komentarza: Lubycza Królewska: Batalia o gabinet fizjoterapii w szkole. Czy przedsiębiorca i burmistrz dojdą do porozumienia, czy dojdzie do likwidacji?Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Bicie piany o PISOwską 13 napiszcie ile co miesiąc dostaje ciapaty bez lat pracy bo Jakubiak mówi o 12.000 tys to jest życie w Madrycie emerycie czarna pasta i do koncentracjon lager TfuSSka.Data dodania komentarza: 29.03.2025, 06:49Źródło komentarza: Zbliża się termin wypłat trzynastej emerytury. Sprawdź terminyAutor komentarza: GertrudaTreść komentarza: Prędkość 😐Data dodania komentarza: 28.03.2025, 19:59Źródło komentarza: Gm. Zwierzyniec: Tragiczny wypadek w Obroczy. Nie żyje 27-latka, która kierowała oplem [ZDJĘCIA]Autor komentarza: NikTreść komentarza: Chyba każdy samorząd gminy wprowadził to ulepszenie bo to są pieniądze. Świetlicę stoją przeważnie na gruntach gminy i nie ważne że jak były budowane gmina często nie dała złamanego grosza. Teraz jak są wyremontowane i dobrze doposażone ktoś nagle wpadł na pomysł że trzeba to ucywilizowac...czyli 150 netto plus prad i woda za wynajem do budżetu gminy.Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:39Źródło komentarza: W gm. Ulhówek nie było regulaminu korzystania ze świetlic. To nowość, która nie podoba się mieszkańcomAutor komentarza: Do MTreść komentarza: Racja i za nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń ktoś powinien zostać ukarany. Nawet wiem kto...ale niestety są równi i równiejsi. Niektórym włos z głowy nie spadnie. Może zależy to od koloru włosów?Data dodania komentarza: 28.03.2025, 17:26Źródło komentarza: Wicestarosta hrubieszowski zarzucił protestującym kłamstwa. Związkowcy dali staroście 7 dni
Reklama