Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 07:20
Reklama Baner rekalmowy Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Zamość: Co dalej z karetką „N”? Wciąż nie wyjeżdża do noworodków

Mówiło się, że przejdzie na tryb 12-godzinny, lekarzom zaoferowano za dyżury większe pieniądze, ale karetka neonatologiczna w zamojskim pogotowiu dalej nie wyjeżdża do noworodków. W czym tkwi problem? Czy życie i zdrowie małych pacjentów nie jest zagrożone?
Karetka „N” posiada na wyposażeniu nowoczesny sprzęt, dopasowany do potrzeb najmłodszych pacjentów.

Na Lubelszczyźnie są tylko dwie wyspecjalizowane karetki typu „N” – w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Lublinie oraz w Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Pełnią w nich całodobowe dyżury wyspecjalizowane zespoły złożone z lekarza, pielęgniarki i kierowcy. Karetka „N” posiada na wyposażeniu nowoczesny sprzęt ratujący życie, dopasowany do potrzeb najmłodszych pacjentów, w tym m.in. inkubator transportowy, respirator i kardiomonitor. Umiejętności załogi i wyposażenie karetki dają ogromne możliwości niesienia pomocy najmłodszym pacjentom w stanie zagrożenia życia albo nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Realizacja pilnych transportów z noworodkami i niemowlętami do wyspecjalizowanych placówek medycznych jest oczekiwana zarówno przez rodziców, jak i szpitale nie mogące udzielić najmłodszym pacjentom specjalistycznej pomocy medycznej.

Złożyli wypowiedzenia

W lipcu dalsze funkcjonowanie karetki neonatologicznej w Zamościu zostało zagrożone. Stało się to po tym, jak dyżurujący w karetce „N” lekarze złożyli wypowiedzenia (na dyżurach pracowało od 9 do 11 specjalistów). Pisaliśmy o tym szeroko na łamach „Kroniki Tygodnia”. Przypomnijmy, że w tej sprawie interweniował w lubelskim oddziale NFZ poseł Sławomir Zawiślak. – Nie wyobrażałem sobie, żeby karetka zaprzestała wyjazdów do potrzebujących pomocy dzieci – mówił zamojski parlamentarzysta.

Lubelski NFZ przekonywał, że działalność zespołu „N” w Zamościu jest zabezpieczona, a opieka nad najmłodszymi pacjentami jest i będzie zapewniona. Jak nas informowała wtedy Magdalena Musiatowicz z NFZ w Lublinie, w tej sprawie odbyły się spotkania z przedstawicielami wojewody, stacji pogotowia z Lublina i Zamościa oraz szpitali z Lublina, Zamościa Chełma i Białej Podlaskiej.

Od 1 sierpnia zamojski zespół sanitarny typu „N” miał przejść na tryb 12-godzinny. Karetka miała być w „pogotowiu” w godz. 7-19, natomiast między godz. 19 a 7 świadczenia miał zabezpieczać zespół z Lublina. Ale zamojska „N-ka” zaprzestała wyjazdów.

Bez lekarzy ani rusz

– Karetka neonatologiczna została zawieszona w lipcu z powodu niespodziewanego wypowiedzenia umów przez lekarzy specjalistów – informuje Piotr Zając, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Zamościu. – Od tego momentu ogłaszano kolejne konkursy i zachęcano lekarzy, którzy mogliby uzupełnić skład zespołu (chodzi tylko o lekarzy, bo z pielęgniarkami i kierowcami nie ma problemu – przyp. red.). W pięciu dotychczasowych konkursach, mimo wzrostu stawek i zmiany warunków pracy, nie złożono żadnej oferty. Transporty z noworodkami zabezpiecza zespół z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Jestem w stałym kontakcie z dyrektorami WPR i NFZ, wciąż pracujemy nad systemowym rozwiązaniem problemu. Zaangażowanych w powrót karetki jest sporo osób z różnych środowisk, ale bez chęci i dobrej woli lekarzy nic nie zdziałamy.

Jak to odbierają mieszkańcy? „Moim zdaniem jest wielkim nieporozumieniem, aby w Zamościu nie funkcjonowała taka karetka tym bardziej, iż otworzono w październiku oddział dziecięcy w zamojskim szpitalu” – napisała jedna z naszych czytelniczek, nie zostawiając suchej nitki na lekarzach, którzy „nie chcą pracować mimo ogromnych podwyżek za stawki godzinowe”.

Inni sugerują, że może warto, jak w przypadku niedawno otwartego oddziału pediatrii w zamojskim szpitalu „papieskim”, sięgnąć po lekarzy spoza Zamościa? Wszyscy podkreślają, że największą porażką byłaby likwidacja omawianej karetki.

Do tematu wrócimy.

Więcej ciekawych artykułów przeczytasz na stronie głównej Kroniki Tygodnia

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ojciec 25.11.2022 11:48
"Lekarze", którzy złożyli wypowiedzenia od opieki w czasie transportu noworodków ambulansem N, powinni w tym samym czasie otrzymać wypowiedzenia z placówek publicznych ochrony zdrowia, przynajmniej na obszarze podległym NFZ Lublin. Jeden z nich w czasie ostatniego wyjazdu karetką N zrobił zdjęcie w dziecięcym szpitalu w Lublinie, z satysfakcją i ironia chwalił się, że to ostatni wyjazd. Gdzie jest odpowiedzialność tych "lekarzy" za zdrowie, życie noworodków, rezygnują, a wielu z nich ma swoje dzieci. Dwa ambulanse noworodkowe w województwie lubelskim to za mało, a teraz gdy lekarze zrezygnowali jest tylko jedna. Prze tych "odpowiedzialnych lekarzy", stracili pracę wykwalikowani kierowcy pojazdów uprzywilejowanych i pielęgniarki, które z sercem opiekowały się malutkimi pacjentami. Poczucie odpowiedzialności = ZERO !!!

ojciec 25.11.2022 11:39
Moim skromnym zdaniem, za złożenie wypowiedzenia z dyżurów opieki nad małymi pacjentami, noworodkami w karetce neonatologicznej N, "lekarze" w dniu złożenia rezygnacji powinni dostać wypowiedzenia z publicznych zakładów opieki zdrowotnej przynajmniej na obszarze działania NFZ Lublin !!! Jeden z "lekarzy" składających rezygnację z szerokim ironicznym uśmiechem chwalił się w mediach społecznościowych, że to już ostatni wyjazd karetką "N". Sam ma dzieci. Nawet dwie karetki N w województwie lubelskim to mało, a co mówić jedna. "Gratuluję" poczucia odpowiedzialności za zdrowie noworodków "lekarzom", którzy złożyli wypowiedzenia :-(

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: I jak polepszyło się w Hrubieszowie i w okolicach, jak chciałeś panowania tfuska i lewaków🤬Pokarz jaki masz dobrobytData dodania komentarza: 21.12.2024, 22:34Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: KałodziejczakTreść komentarza: Rudy Folksdojcz krzyczał wtedy że to Wina PISu ! To samo było w odrze , ale według jednej mądrej inaczej z PełO winą było to że Po Odrze pływają statki które WYPIJAJA wodę rybom i te się duszą bo wody jest za mało !!! :) Wspaniała jest ta władza , jak widok psiego gófna na trawniku przy chodniku !Data dodania komentarza: 21.12.2024, 21:47Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: Praworządny zamachTreść komentarza: W Magdeburgu na zaproszenie Makreli i TfuSSka zamachowcy zabijają już PO raz POnad 50ty ilu jest u nas 10.000 czy więcej POpierający ich Trzaskuś nie POwiedział ile nas kosztują, by nas wysadzać.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 17:17Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak łatwo być błaznem w todze i grubą kasę brać za co? pseudo praworządność, a wszystkie ryby POzdychane były uśmiechnięte taki wyrok to POśmiewisko i zachęta truć, truć,truć bezkarnie ale z uśmiechem i środkowym palcem.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 16:43Źródło komentarza: Hrubieszów: Ekologiczna katastrofa umorzona po raz drugiAutor komentarza: halloTreść komentarza: Eee tam ,angielski to wszyscy znają a ja chciałabym nauczyć się jeszcze języka niemieckiego bo to przyszłość.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:58Źródło komentarza: Zamość: Bacalarus i Akademia Zamojska wspierają rozwój studentówAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Co ciekawe cena masła nie rośnie po raz pierwszy. W 2022 była nawet wyższa, ale wtedy nikt nie robił afery.Data dodania komentarza: 21.12.2024, 14:56Źródło komentarza: Od cen masła pęka głowa. Zwłaszcza przed świętami. Rząd wkracza do akcji
Reklama