Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:37
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Tarnogród: Za śmieci nie płacą, a ogrzewać się chcą

Mieszkańcy szturmem ruszyli do urzędów gmin, aby złożyć wnioski o tzw. dodatek węglowy. Przy tej okazji wyszło na jaw, że chętnych na uzyskanie pieniędzy na zakup opału dla gospodarstw domowych jest znacznie więcej niż płacących za odpady komunalne.
Tarnogród: Za śmieci nie płacą, a ogrzewać się chcą

– Jest więcej gospodarstw niż złożonych deklaracji "śmieciowych" – stwierdza jasno Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu. Chodzi o ilość wniosków złożonych do urzędu gminy na dodatek na zakup opału dla gospodarstw domowych. Mimo że termin ich składania mija 30 listopada, samorządowcy już zauważyli niebywały trend. – My wszystko to weryfikujemy. Jest to dla nas dobre źródło informacji – dodaje. 

Z wniosków o dodatek wynika, że na terenie gminy Tarnogród gospodarstw domowych jest o kilkaset więcej niż złożonych deklaracji śmieciowych. – Nastąpiło cudowne rozmnożenie. Cieszymy się z tego bardzo – dodaje Dec. Jednocześnie prosi mieszkańców o uczciwe podejście do tematu. Koszty odbioru odpadów nieubłaganie rosną. – Jeśli ktoś nie zadeklaruje kogoś w deklaracji śmieciowej i dzięki temu płaci mniej, to nie jest tak, że oszukał gminę. On oszukał każdego mieszkańca. My wszyscy składamy się na opłaty za wywóz śmieci – twierdzi.

Jak zaznacza burmistrz Tarnogrodu, w tym roku ogłoszony będzie przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W roku bieżącym ceny odbioru odpadów nie wzrosły. Jak będzie w przyszłym roku, przy szalejącej inflacji i szybujących kosztach energii elektrycznej, nie wiadomo. – Jeśli wszyscy będą płacić uczciwie, to automatycznie cena będzie mniejsza. Ta sama ilość odpadów zostanie rozłożona na więcej osób – mówi Paweł Dec. 

Burmistrz zauważa, że jest wiele problemów z wypłacaniem dodatków "węglowych". Często mieszkańcy przychodzą z pretensjami, że ich wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie, mimo że opalają danym źródłem opału. Jednak jeśli nie złożyli do 11 sierpnia br. informacji o tym źródle opalania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ich wniosek nie będzie uwzględniony. Dane te nie mogą być rozbieżne.

– Nie są to przepisy, które uchwaliła rada miejska czy burmistrz. Państwo scedowało to zadanie na nas i określiło, że mamy to robić według ich kryteriów – mówi. Dodaje, że mieszkańcy nie powinni mieć pretensji do władz gminy. – Największy problem jest taki, że ustawodawca nie przewidział, że ktoś może pomylić się we wniosku składanym do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mieszkańcy często nie zaznaczyli wszystkich rodzajów opału – dodaje.

Zaznacza, że gmina, mimo przeprowadzenia wywiadu środowiskowego potwierdzającego, że mieszkańcy palą np. węglem, nic nie może wskórać. – Nic nie pomoże – stwierdza. Jeśli w bazie zostało zaznaczone, że opala się np. drewnem, a faktycznie ktoś pali węglem, a korekta w Centralnej Bazie Emisyjności Budynków została dokonana po 11 sierpnia, wówczas wniosek o wypłatę dodatku na węgiel zostanie odrzucony.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama