Dni Honorowego Krwiodawstwa organizowane są w Biłgoraju każdego roku. Przerwę spowodowała jednak pandemia COVID-19. W tym roku mogło odbyć się w tradycyjnej formie. Wydarzenie jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy bezinteresownie niosą pomoc, dzielą się krwią, by uratować czyjeś życie. W ten sposób podziękowania kierowane są także do wszystkich propagujących honorowe krwiodawstwo oraz opiekunów młodzieży szkolnej, która często włącza się w akcje krwiodawstwa. – Serdeczne podziękowania za to, co robicie. Niesiecie bezinteresownie pomoc tym, którzy jej naprawdę potrzebują. Z pewnością takie zaangażowanie będzie docenione – mówił prezes Honorowych Dawców Krwi przy PCK w Biłgoraju Piotr Małysza.
Oddają cząstkę siebie
Powiat biłgorajski niezwykle wyróżnia się na tle innych pod względem liczby honorowych dawców krwi, jak i organizowanych terenowych akcji. – W skali roku jest ich około pięćdziesięciu, najwięcej w samym Biłgoraju. Organizacja akcji polega przede wszystkim na współpracy i partnerstwie lokalnych instytucji, samorządów i kościoła. Organizatorom należą się szczególne podziękowania za ich wkład w ratowanie ludzkiego życia – mówi Małgorzata Gromadzka, przewodnicząca Rejonowej Rady Honorowych Dawców Krwi przy PCK w Biłgoraju. Dodaje, że jak ważnym lekiem jest krew, dowiadujemy się zwykle, gdy potrzebujemy jej sami lub ktoś z naszych bliskich. – Wielu z nas nie ma świadomości, że bez niej lekarze są bezsilni w walce o zdrowie i życie swoich pacjentów. Patrząc przez ten pryzmat, z wdzięcznością powinniśmy odnosić się do ludzi, którzy zostając honorowymi dawcami krwi, oddają w ten sposób cząstkę siebie – zauważa.
Jak podkreślają sami krwiodawcy oddawanie krwi to nie tylko pomoc innym, ale również dobry przykład dawany młodzieży. – Od 20 lat jestem honorowym dawcą. Dotychczas udało mi się oddać prawie 26 litrów krwi, jedyne czego żałuję to tego, że nie zacząłem tego robić wcześniej, już na studiach. Dzięki temu, że oddaję krew mam świadomość, że pomagam ratować ludzkie życie. Mam z tego satysfakcję i wydaje mi się, że w ten sposób daję dobry przykład młodzieży. Uważam, że to jedna z najlepszych form pomocy – mówi Tomasz Karolczak, honorowy dawca krwi.
Decyzją Kapituły Odznaki Honorowej Polskiego Czerwonego Krzyża - Zarząd Główny PCK nadał Odznaki Honorowe PCK stopnia II. Otrzymali je: Beata Ulanowska (wieloletnia Opiekunka Szkolnego Koła PCK i ZHDK); Jan Ryszard Nizio (wieloletni działacz PCK i Zasłużony Honorowy Dawca Krwi); Wojciech Skrok (wieloletni działacz PCK, nauczyciel, instruktor). Odznaką Honorową PCK Stopnia IV zostali odznaczeni: Mariusz Błaszczyk (działacz społeczny oraz instruktor); Agnieszka Swacha (działa społecznie na rzecz seniorów); Tomasz Bryła (działa społecznie na rzecz PCK krwiodawstwa i seniorów).
Lubelski Oddział Okręgowy PCK nadał odznakę "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" stopnia I. Uhonorowani zostali: Sylwia Myszak, Halina Kozyra, Krzysztof Gałka, Mirosław Karwan, Tomasz Brodziak, Wojciech Makochoń, Mirosław Iwańczyk, Bogdan Kusz, Tomasz Waszczuk, Kamil Kozyra, Tomasz Łupina, Marek Gromadzki, Wojciech Szczepanik, Robert Szkoda, Mariusz Grochowicz, Piotr Zając.
Odznaka drugiego stopnia "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" przyznawana jest po oddaniu co najmniej 10 litrów przez kobietę i co najmniej 12 litrów przez mężczyznę. Zostały nią odznaczone następujące osoby: Halina Kozyra, Bogdan Janda, Mariusz Kozak, Michał Bączek, Jarosław Maciocha, Sławomir Żelazko, Krzysztof Małek, Grzegorz Kopiec, Krzysztof Silezin, Krzysztof Gałka, Jerzy Kita, Krzysztof Róg, Piotr Małysza, Bartłomiej Piróg, Tomasz Brodziak, Piotr Zając, Jerzy Małek.
Odznaka trzeciego stopnia "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" nadawana jest po oddaniu co najmniej 5 litrów krwi przez kobietę i co najmniej 6 litrów przez mężczyznę. Zostały nią odznaczone następujące osoby: Barbara Skubis, Agnieszka Kołpa, Dorota Janda, Ewelina Łoś, Paulina Litwin, Justyna Kowal, Tomasz Gajur, Sławomir Wilczak, Piotr Szeptuch, Daniel Popowicz, Łukasz Skubis, Krzysztof Gałka, Paweł Kwiatkowski, Tomasz Łupina, Krzysztof Blicharz, Waldemar Ostarz, Piotr Cios, Wojciech Krawczyk, Emil Jankowski, Zbigniew Nieściur, Tadeusz Czajka, Stanisław Adamowicz.
Napisz komentarz
Komentarze